BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič nemá obavy, že by v prípade zostavovania úradníckej vlády nebol k dispozícii dostatok kvalitných kádrov.
„Som presvedčený, že na Slovensku je dosť odborníkov, ktorí nie sú stranícky viazaní na nejakú politickú stranu, ktorí by dokázali v tom časovom priestore do konca marca zodpovedne zastávať tieto funkcie,“ povedal po stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Gašparovič zároveň poznamenal, že v hlave nemá žiadne konkrétne meno, s ktorým by spájal funkcie v úradníckom kabinete. Zdôraznil, že chce vládnu krízu riešiť „podľa ústavných článkov.“
Nekonkretizoval, čo presne má na mysli, počká si na štvrtkové stretnutie s predstaviteľmi parlamentných politických strán. „Aby sme hľadali riešenie, ktoré nevybočuje z rámca ústavných článkov,“ konštatoval.
Otázky o tom, aká vláda povedie Slovensko do predčasných volieb, vyplývajú z nejednoznačnosti ústavy v prípade vyjadrenia nedôvery kabinetu parlamentom.
Prezident má povinnosť vládu odvolať, ústava však nešpecifikuje, aké kroky majú nasledovať.
Radičová odvolanie vlády nevylučuje
Premiérka Iveta Radičová nevylučuje, že jej vládu prezident v piatok odvolá.
„Nemôžem to vylúčiť. Vláde nebola vyslovená dôvera. Podľa ústavy ju v takom prípade prezident odvolá, no ústava mu neukladá, dokedy má tak urobiť,“ povedala pre agentúru SITA.
Cez víkend má byť summit lídrov krajín eurozóny. Špekuluje sa, kto by mal Slovensko zastupovať na takom summite.
„Hovorila som s prezidentom Únie Hermanom van Rompuyom, budem hovoriť s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom. Je očakávanie, že premiér príde na summit bez ohľadu na to, kto ním bude. Tak by to malo byť,“ povedala Radičová.
Podľa nej pokiaľ vládu v piatok prezident odvolá, tak sa musí rozhodnúť, kto odchádza na summit. „Je samozrejme riešenie, že stolička bude prázdna,“
Premiérka nechce prezidenta komentovať
Nový kabinet, ktorý má priviesť krajinu k marcovým predčasným parlamentným voľbám, podľa premiérky musí mať tri kompetencie.
„Mal by mať kompetenciu a mandát vyjednávať v Bruseli. To je pre nás bytostne dôležité. Kabinet by mal mať kompetenciu riešiť štátny rozpočet a pre prípad, že by nedošlo k jeho odsúhlaseniu, aby vedel robiť opatrenia v rámci rozpočtového provizória. Po tretie musí mať možnosť prijímať krízové opatrenia, ak by sa situácia radikálne zhoršila. Je v rukách prezidenta, ktorý kabinet to bude robiť,“ povedala predsedníčka vlády pre agentúru SITA.
Radičovej sa zdá, že so slušnosťou v politike nemá v tejto krajine šancu. „Prezident ma informoval, že v prípade podania demisie bude postupovať poverením alebo úradníckou vládou. On na svojom rozhodnutí nič nezmenil,“ povedala.
Či by Radičovej vláda podala demisiu alebo išlo o vyslovenie nedôvery vláde, situácia by bola podľa nej rovnaká.
„Tak či tak by padla vláda a prezident by musel situáciu riešiť. On sa prikláňa k riešeniu, že poverenie znamená uchádzanie sa o dôveru v parlamente. Nevynášam informácie z rozhovorov medzi štyrmi očami, ale dovolím si postup prezidenta nekomentovať,“ povedala.
Radičová si nevie predstaviť, že zostane na čele vlády do marca 2012 a prípadne sa bude v parlamente opäť uchádzať o dôveru.
„To je nezmysel. Táto vláda nemá v parlamente väčšinu,“ zdôraznila. Situácia je podľa nej v rukách prezidenta tak, ako by bola v prípade podania demisie.
„Keby som sa osobne rozhodla podať demisiu, bolo by absurdné, aby som sa potom uchádzala o poverenie,“ dodala.
Mihók chce v Bruseli premiéra s jasným mandátom
Na základe rozdelenia kompetencií na Slovensku by mal SR na summite Európskej únie vždy zastupovať premiér, avšak len s jasným mandátom.
Upozornil na to v rozhovore pre TASR predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.
"Zatiaľ to nesmeruje k jasnému mandátu, pretože môže informovať o schválení eurovalu na Slovensku, ale bude mať mandát prijať záväzok do budúcnosti? Keď nevie, či na poste vydrží päť mesiacov do volieb? Nepovažujem to za šťastné riešenie," zdôraznil Mihók.
Riešením ale nemusí byť ani taký postup, kedy by namiesto Radičovej išiel v nedeľu do Bruselu prezident Ivan Gašparovič.
"Hlava štátu v tejto oblasti nemá žiadne právomoci. K čomu sa môže zaviazať prezident? Z hľadiska budúcnosti je to vláda, ktorá sa môže k niečomu zaviazať a následne vo finále parlament," pripomenul šéf SOPK.
tasr