Koalícia sa dohodla so Sulíkom na fungovaní parlamentu.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:06 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Hoci vláda nemá dôveru poslancov, jej návrhy v parlamente prechádzajú. Pravicové strany sa dohodli na podpore väčšiny vládnych zákonov.
V prvom kole tak okrem iného prešiel opozíciou kritizovaný daňový mix pre samosprávy.
Ešte ráno pritom nebolo jasné, či sa Národná rada nezasekne, keďže SaS sa už necítila súčasťou vládnej koalície.
„Potom, čo bola SaS z koalície vyhodená, nemôže sa od nás čakať, že sa budeme tváriť, akoby sa nič nestalo,“ hovoril predseda SaS Richard Sulík.
Po jeho stretnutí s lídrami SDKÚ, KDH a Mosta-Hídu mala koalícia opäť 79 hlasov.
„Väčšinu vládnych návrhov SaS podporí, keďže na nich spolupracovala,“ oznámil Sulík. Pravica podľa neho začala rokovať aj o rozpočte.
„Aj tu sa črtá dohoda. Štátny rozpočet by tak mal byť zaradený už na program tejto schôdze,“ dodal.
Rozpočet lepší ako provizórium
Poslanci v prvom kole schválili viaceré zmeny, s ktorými počíta rozpočet pripravený ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ).
Napríklad daňový mix pre samosprávy, ktoré by tak mali na budúci rok dostať asi o štvrť miliardy eur menej, ako pôvodne plánovali.
Dnes samosprávy dostávajú takmer 94 percent z dane z príjmov fyzických osôb. Od budúceho roka by mali dostávať 12,97-percentný podiel z mixu daní – z dane z príjmov, dane z pridanej hodnoty a zo spotrebných daní.
Obce by nakoniec aj tak podľa prepočtov ministerstva financií mali dostať o tri percentá viac v porovnaní s týmto rokom.
„Očakávam, že prejde aj štátny rozpočet,“ povedal po odsúhlasení daňového mixu Mikloš.
Predseda Smeru Robert Fico vyzýval, aby koalícia „zastavila prijímanie návrhov zákonov, ktoré predložila nejestvujúce vláda“. Za rozpočet nezahlasuje, pripustil však, že je lepší ako provizórium.
„Treba očakávať, že tento rozpočet bude z hľadiska vnútorného usporiadania po voľbách menený, priority budú inde,“ dodal Fico.
Úrady už neobsadia
Koaličné strany sa dohodli aj vďaka tomu, že v snemovni sú zákony, ktoré predkladajú ministri za SaS.
Rokovať by poslanci mali aj o požiadavke SaS na zúženie poslaneckej imunity, ale až v decembri. Na decembrovú schôdzu presunuli všetky poslanecké návrhy.
Koalícia sa už nechystá obsadzovať úrady či voľné miesta. Bez šéfa tak asi zostane Národný bezpečnostný úrad. Funkciu mal obsadiť poslanec SaS Kamil Krnáč, ten s ňou už nepočíta.
SaS naďalej požaduje post podpredsedu Národnej rady. Stať by sa ním mal doterajší šéf klubu SaS Jozef Kollár.
Priestor na dohody vidí predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH). „Treba byť zodpovedný napriek tomu, že sme skrátili funkčné obdobie parlamentu a vlády.“

Beata
Balogová
