BRATISLAVA. Susedom z rómskej osady v Raslaviciach pri Bardejove pomáhal spoznávať počítače lektor Peter Kurečaj.
„Naposledy som v Bardejove odoslal do rôznych agentúr asi šesť emailov so životopisom,“ hovorí o mobilnom stane s internetom.
Sám sa všetko naučil len nedávno. „Prvá reakcia bola skeptická, prečo my, veď ani počítače nemáme,“ opisuje Kurečaj. Nakoniec sa v osadách tešili, že si napríklad vedia písať s rodinou v zahraničí.
Projekt Sunshine trval 18 mesiacov a pomohol spoznať internet sto Rómom. Z európskych peňazí naň išlo 144-tisíc eur. Zostala po ňom internetová miestnosť v Raslaviciach.
„Je pre každého, ale využívajú ju prioritne Rómovia,“ tvrdí starosta Anton Lamanec.
Kurečaj sám internet zatiaľ nemá, kúpil si počítač a šetrí si na pripojenie. „Ako lektori sme aj učili v rómčine aj slovenčine, ako si nájsť zamestnanie, ako napísať email, ako napísať životopis.“
„Rómovia ukázali, že chcú, poniektorí už aj doma majú internet,“ hovorí druhý rómsky lektor Stanislav Šerdzik.
„Všetko, čo zvýši možnosť úspechu pri hľadaní práce, je dobré a sú prípady, keď to v Ostrovanoch pomáhalo,“ povedal Miroslav Pollák, splnomocnenec pre rómske otázky.
V osadách by vraj malo byť komunitné centrum s internetom. „Využitie do každej chatrče je asi nereálne, ľudí tam ťažia iné veci.“
Do rómskych projektov išli v posledných rokoch milióny eur, nie všetci chvália nápad s internetom.
„Ja som skôr zástancom toho, že najskôr treba ľudí integrovať a nájdu si internet aj sami,“ povedal Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.

Beata
Balogová
