BRATISLAVA. Vyplýva to zo zákona o zastúpení SR v Eurojuste, ktorý dnes schválili poslanci NR SR.
Prihliadať sa bude aj na jazykové znalosti a skúsenosti, ktoré by mali umožňovať riadny a efektívny výkon úloh Eurojustu. Navyše funkciu národného člena bude môcť zastávať len prokurátor, ktorý má najmenej desaťročnú prax na úseku trestného práva. Ak bude zvolený za prezidenta alebo viceprezidenta Eurojustu a zostávajúca časť jeho štvorročného funkčného obdobia bude kratšia ako doba na tomto poste, nová právna úprava umožňuje predĺženie jeho funkčného obdobia.
Schválený zákon tiež rozširuje práva národného člena. Zoznam právomocí sa doplňuje napríklad o právo prijímať žiadosti alebo rozhodnutia o justičnej spolupráci, zasielať ich, uľahčovať ich vybavenie, zabezpečovať nadväzujúce kroky a poskytovať doplňujúce informácie. Zároveň si národný člen bude môcť vymieňať bez predchádzajúceho schválenia všetky informácie potrebné na zabezpečenie plnenia úloh Eurojustu s inými národnými členmi tejto inštitúcie. Právomoc na získavanie údajov z registra trestov sa rozšíri aj o údaje z evidencie zaistených osôb, trestných stíhaní či evidencie DNA.
Právna úprava zároveň definuje zloženie a úlohy Národného koordinačného systému Eurojustu. Jeho cieľom je predovšetkým uľahčovať výkon právomocí národného člena v súvislosti so zabezpečovaním plnenia úloh Eurojustu.
V súčasnosti funkciu národného člena v Eurojuste za Slovensko zastáva Ladislav Hamran. Na tento post bol opätovne zvolený vo výberovom konaní 18. júla ako jediný uchádzač. Do funkcie bol vymenovaný 7. septembra 2007 po tom, ako vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin z tohto postu odvolal Petra Paludu. Hamran pôsobil vo funkcii prokurátora od roku 2000 a od roku 2003 pracoval na trestnom odbore Generálnej prokuratúry SR a na úrade špeciálneho prokurátora.