BRATISLAVA. Sudcovia sa od nového roku musia opäť pripraviť na hodnotenie svojej práce v päťročnom cykle. Vyplýva to z novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorý dnes schválili poslanci NR SR.
Takéto periodické hodnotenie bolo zrušené v roku 2008. Právna norma zavádza tiež mechanizmus opätovného hodnotenia v prípade predchádzajúceho zistenia nedostatkov v ich práci. Na ich odstránenie majú jeden rok.
Podľa právnej normy, ktorá je súčasťou ďalšieho balíka zmien v justícii, hodnotenie nebude vykonávať priamo predseda súdu, ale predsedovia grémií a kolégií. Nanovo sa koncipujú kritériá posudzované pri hodnotení sudcu, pričom zásadná zmena spočíva v zavedení mechanizmu ich bodovania. Prideľovať body za sledované kritériá bude predseda grémia či kolégia, predseda súdu a hodnotiaca komisia, ktorú vytvára sudcovská rada. Ak sudca nevyhovie, bude to dôvod pre vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti s možnosťou zániku funkcie sudcu. Výsledky sa budú zverejňovať.
Novela zavádza nový právny inštitút, a to ročný štatistický výkaz sudcu. Ten vyhotoví každoročne k 31. marcu predseda súdu. Sleduje sa tak výkonnosť sudcu v ním vybavovanej agende a bude jedným z podkladov pre jeho hodnotenie. Aj výkaz bude verejne prístupný. V prípade podpriemerných výsledkov musí predseda súdu priložiť informáciu o prijatých opatreniach na zmenu stavu, prípadne o vyvodení zodpovednosti.
Zmeny sa rovnako dotknú zlepšenia reálneho fungovania disciplinárneho konania sudcov. Bude fungovať náhodný výber disciplinárneho senátu zvlášť pre každé takéto konanie, čím sa výrazne obmedzí riziko jeho zneužitia. Na účely občianskej kontroly disciplinárnych senátov má byť ich zoznam zverejnený na internete, rovnako aj databázy predsedov a členov disciplinárnych senátov zvolených Súdnou radou. Za disciplinárne previnenie sa môže sudcovi znížiť jeho funkčný plat až o 30 percent, v súčasnosti je to o 15 percent. To však nemá podľa ministerstva spravodlivosti požadovaný efekt vo význame prevenčného a sankčného pôsobenia.
Na základe súčasnej legislatívnej úpravy sa nesmú sudcovia verejne vyjadrovať k súdnym rozhodnutiam. Keďže ich môžu komentovať, podrobovať odbornej kritike, alebo k nim zaujímať vlastné postoje napríklad v rámci lektorskej či publikačnej činnosti, tento zákaz sa od nového roku obmedzí iba na rozhodnutia, ktoré ešte nie sú právoplatné.
Opatrenia na zrýchlenie civilných súdnych konaní dostali zelenú
Súčasná priemerná dĺžka súdnych konaní by sa tak mala skrátiť z 13 až 14 mesiacov na menej ako jeden rok.
Civilné súdne konania sa majú od nového roka zrýchliť a zefektívniť. Predpokladá to novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorú dnes na návrh ministerstva spravodlivosti schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Súčasná priemerná dĺžka týchto súdnych konaní by sa tak mala skrátiť z 13 až 14 mesiacov na menej ako jeden rok.
Jedným z nástrojov na urýchlenie je zavedenie lehôt na procesné rozhodnutia súdov v 13 oblastiach. Budú tak môcť pružnejšie reagovať na niektoré situácie, ktoré zbytočne predlžujú konanie. Na odoslanie uznesenia o oprave alebo doplnení podania, ak je napríklad neúplné či nezrozumiteľné, bude 60 dní. V súčasnosti neexistuje žiadny termín. Ak navrhovateľ vezme návrh späť, musí súd rozhodnúť do 30 dní o zastavení konania. Zavádza sa tiež procesná 30-dňová lehota, v ktorej má súd rozhodnúť o trovách konania.
Ministerstvo spravodlivosti sa zameralo aj na zníženie možnosti obštrukcie zo strany účastníkov konania a ich právnych zástupcov, ak neprídu na pojednávanie pre zdravotné dôvody. Tu sa zavedie podobný mechanizmus ako v Trestnom poriadku. Teda, ak sa nemôžu dostaviť, ošetrujúci lekár musí písomne potvrdiť, že dotyčný nie je schopný sa na pojednávaní zúčastniť bez ohrozenia svojho života alebo zhoršenia zdravotného stavu.
Na internetovej stránke rezortu spravodlivosti sa majú objaviť formuláre, ktoré sa týkajú výživného. Týmto sa odľahčí súdom, ktoré museli mnohokrát vyzývať účastníkov na odstránenie chýb z návrhov. Zároveň sa pomôže účastníkom konania pri vypracúvaní takéhoto podania, a to najmä v prípadoch, keď nemajú svojho právneho zástupcu.
Súdy dostanú širšie právomoci vo veciach maloletých. Podľa novej legislatívnej úpravy budú môcť komunikovať s obcou alebo štátnymi orgánmi starostlivosti o deti pri zisťovaní dôvodov nepodrobenia sa rozhodnutiu o výchove maloletých detí, ako aj o mieste ich pobytu. Na dosiahnutie výkonu rozhodnutia môže súd po bezvýslednej výzve opakovane uložiť pokutu do výšky 200 eur, ale aj zastaviť vyplatenie rodičovského príspevku či prídavku na dieťa.
tasr