SDKÚ, KDH a Most-Híd lámali SaS na rozpočet a podporu vlády. Výsledok je stále nejasný. Sulík stále novú vládu odmieta.
Správu sme o 21:00 aktualizovali autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Prezident doteraz nevymenoval za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, takže má živý precedens, aby rovnako váhal pri odvolávaní vlády Ivety Radičovej. S takýmto posolstvom idú dnes popoludní za Ivanom Gašparovičom predsedovia strán zvyšku koalície.
O druhej možnosti – priniesť prezidentovi dopredu 76 podpisov podporovateľov súčasného kabinetu – včera hovorili s predsedom SaS Richardom Sulíkom. Zároveň sa s ním rozprávali na tému, či podporí rozpočet a ďalšie kľúčové zákony.
Sulíka neprehovoriliSaS si už predtým ako podmienku pre rozpočet stanovila zrušenie koncesionárskych poplatkov, priestupkovej imunity a zvolenie šéfa klubu SaS Jozefa Kollára za podpredsedu parlamentu.
„Zatiaľ definitívna dohoda nie je rozrokovaná, je možnosť, že by SaS mohla podpísať podporu súčasnej vláde Ivety Radičovej. Rokovania budú pokračovať vo štvrtok,“ povedal SME jeden z poslancov koalície, ktorý poznal podrobnosti rozhovorov so Sulíkom.
SaS by podľa infromácií SME nemala robiť problémy s rozpočtom. Šéfovia strán rokovania oficiálne nechceli komentovať. „Rokujeme, a kým sú rokovania, nebudeme informovať o čiastkových výsledkoch alebo nedohodách,“ hovoril predseda MostaHídu Béla Bugár.
„SaS nepodporí trojkoalíciu. Predpokladám, že sa pýtate na nejakú novú vládu, ktorá by musela, po tom, ako by vznikla, predstúpiť pred parlament a snažiť sa o vyslovenie dôvery. Toto my nespravíme,“ tvrdil popoludní Sulík. „Dohodli sa s Ficom na podstatných zmenách. No tak nech si to teraz riešia s Ficom. My tu žiadne obchodovanie niečoho za niečo nepripravujeme.“
Fico nikam nejdeŠéf Smeru Robert Fico sa na schôdzku u Gašparoviča nechystá. „Nevidíme žiadny dôvod, prečo by opozícia mala byť súčasťou rozhovorov. To je ich interná záležitosť. Musia to interne pripraviť tak, aby pán prezident mohol použiť ústavné riešenie.“
Predsedovia strán sa majú s prezidentom stretnúť podvečer. Okrem toho, kto dovládne do parlamentných volieb, by sa mali baviť aj o tom, kto pôjde za Slovensko v nedeľu na summit Európskej únie.
Ministri si vyčítajú zraduVláda rokovala, akoby nepadla. Galko ignoroval len spoločný obed.
BRATISLAVA. Kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ) sa týždeň po páde včera zišiel a odobroval návrhy zákonov, akoby sa nič nestalo. Veľa významných bodov vláda nemala.
Azda najvážnejším bolo vyslanie premiérky na summit Európskej únie, ktorý bude aj o eurovale. Podporili to aj ministri SaS, hoci ich poslanci práve hlasovaním proti eurovalu vyjadrili nedôveru vláde. „Nevidím v tom problém,“ povedal minister obrany Ľubomír Galko (SaS).
Minister včera prišiel aj napriek hrozbe spred pár dní, že bude posielať len štátneho tajomníka. „Necítil som sa tam dobre. Necítim tam pozitívnu atmosféru a pozitívneho ducha, ktorý tam panoval predtým,“ zveril sa včera Galko. „Výsledok je, že som nešiel na spoločný obed.“
Ministri sa pred novinármi obviňovali z pádu vlády. „Cítiť, že niekto povalil túto vládu, samozrejme, nezmyselne,“ povedal minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd). Galko zasa hovoril, že ich „zradili“ ostatní.
„Atmosféra bola vypätá skôr minulý týždeň, emócie sa už upokojili,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kristián Takáč, ktorý zaskakoval za ministra Juraja Miškova (obaja SaS). Miškov neprišiel, lebo predkladal zákon v parlamente.
Martina Pažitková

Beata
Balogová
