SME

Gašparovič si na summit trúfa

Na summit do Bruselu pôjde podľa Gašparoviča on alebo Iveta Radičová.

Ivan Gašparovič.Ivan Gašparovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovensko bude mať na nedeľňajšom (23.10.) summite Európskej únie a eurozóny svojho zástupcu. Buď to bude premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) alebo prezident SR Ivan Gašparovič.

"Stolička neostane prázdna, do Bruselu niekto pôjde," vyhlásila hlava štátu na dnešnom brífingu. V prípade, že by sa tak nestalo, svet by Slovensko podľa neho považoval za štát, ktorý nie je schopný zvládnuť politiku, a to nielen vnútornú, ale aj zahraničnú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Tým, že som vládu neodvolal, nikdy som nepovedal, že tam nemôže ísť dočasne zastupovať bývalá premiérka, ktorá bude mať mnou delegované isté právomoci," priblížil.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň pripomenul, že on sa doteraz oficiálne nevyjadroval k tomu, kto na summit má alebo nemá ísť. "O tom hovorili predsedovia jednotlivých politických strán," dodal s tým, že on nevyprovokoval momentálnu politickú situáciu, ktorá vládne na Slovensku. "Zodpovednosť nesú politické strany a tie si to musia uvedomiť," podčiarkol.

Gašparovič sa spolieha na tlmočenie

Gašparovič odmietol dnešné slová predsedu SDKÚ a ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu, že prezident SR má skôr len reprezentačnú funkciu. Hlava štátu pritom citovala z ústavy, podľa ktorej prezident zastupuje SR navonok a dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy.

"To nie je reprezentatívne. Ja chodím a mám chodiť, pokiaľ týmto úkonom nepoverím vládu. Takže žiadna reprezentatívna postava," vyhlásil Gašparovič. Aj preto je v prípade potreby pripravený premiérku zastúpiť. "Veď tam nie je o čom," uistil.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident si trúfa na summit ísť aj napriek tomu, že rokovacím jazykom bude angličtina. Na podobných podujatiach sa už mnohokrát zúčastnil a aj prednášal návrhy. Na týchto podujatiach sa podľa neho tlmočí. „Je niekoľko premiérov a prezidentov, ktorí takisto po anglicky nehovoria,“ dodal.

Gašparovič ešte nechcel povedať, či prípadne v piatok neodvolá vládu. „Vo štvrtok sa stretnem s predsedami politických strán a tam možno padne rozhodnutie,“ uviedol.

Prezident vládu neodvolá

Prezident tiež oznámil, že Radičovej kabinet tento piatok (21.10.) neodvolá napriek tomu, že Radičová tento termín pripustila. "Som si vedomý, že by som mal túto vládu odvolať, ale článok 101 ústavy hovorí o tom, že musím zabezpečiť riadny chod orgánov, ktoré republiku riadia. Tak som sa rozhodol, že ju zatiaľ neodvolám," vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či pripúšťa dovládnutie súčasného kabinetu až do marca, odvetil, že z pohľadu dogmatického výkladu ústavy by sa nič nestalo, lebo tá mu lehotu neurčuje. "Ale určite by som asi hľadal nejakú inú formu, lebo do marca byť v takejto pozícii nie je dobré," myslí si.

Ako sa situácia v najbližšom čase vyvinie, by malo byť známe vo štvrtok (20.10.), keď sa hlava štátu stretne s lídrami politických strán.

"Uvidím, čo mi povedia, či ma prekvapia milo alebo nie," avizoval. Gašparovič však vylúčil, že by už vo štvrtok v prípade nedohody strán predložil zoznam mien úradníckej vlády. "Nie, zajtra určite nemám v pláne priniesť mená. Ak by som si aj vytvoril predstavu a niekoho dal, s konečnou platnosťou rozhoduje NR SR. Neboli by to členovia politických strán, ale vôbec o tom neuvažujem. Ja som len predostrel, čo všetko môžem urobiť," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Európska únia

Český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Stretli sa s českým europoslancom Tomášom Zdechovským.


TASR
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko je blízko bodu bez možnosti návratu, uviedla predstaviteľka EÚ.


TASR
Súvisiace témy: Mikuláš Dzurinda
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 716
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 389
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 917
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 564
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 719
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 461
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 081
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 739
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník na Námestí osloboditeľov v Košiciach.

Usmernenie ešte stále nedostali.


SITA 2
Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR 2

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 2

Sportnet

Futbalisti FC Spartak Trnava.

S už bývalými zverencami sa prišli rozlúčiť aj Michal Gašparík s asistentom Mariánom Hodulíkom.


TASR
Kapitán Portugalska Cristiano Ronaldo.

Táto kapitola sa skončila. Príbeh? Ten sa stále píše, uviedol v príspevku na sociálnej sieti.


TASR
Francúzsky futbalista Kylian Mbappé.

Francúzsky futbalista strelil za Real Madrid 43 gólov vo všetkých súťažiach, no s klubom nezískal žiadnu veľkú trofej.


Reuters
MFK Snina - OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom: ONLINE prenos z finále play-off o postup do druhej ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finále play-off o postup do druhej ligy: MFK Snina - OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom.


SkryťZatvoriť reklamu