BRATISLAVA. Na Slovensku sa po prvý raz od vstupu krajiny do Severoatlantickej aliancie bude precvičovať riešenie kolektívnej obrany na území Aliancie po napadnutí jedného členského štátu, a teda využite článku 5 Washingtonskej dohody.
Scenár je fiktívny a nie je zameraný voči žiadnej existujúcej krajine a obsahuje nové bezpečnostné hrozby identifikované v novej Strategickej koncepcii NATO prijatej v novembri 2010 v Lisabone.
Cvičenie krízového manažmentu NATO s označením CMX 11 sa bude konať do 26. októbra.
Cvičenie je testom pre bezpečnostné zložky každej zúčastnenej krajiny a pomáha organizácii pripraviť sa na nepredvídané krízové situácie.
Aliancia považuje za dôležité otestovať procedúry krízového manažmentu v rámci kolektívnej obrany. Predchádzajúce cvičenia sa zameriavali na postupy súvisiace s mierovými misiami.
Na cvičení sa podieľa všetkých 28 členských krajín NATO. Ako pozorovatelia sa zúčastnia zástupcovia OSN, EU, OBSE a medzinárodného výboru Červeného kríža.
Fínsko a Švédsko sú prizvané len čiastočne, ako nečlenské krajiny Aliancie. V súlade s komplexným prístupom Severoatlantickej aliancie je výhodou pre NATO, OSN, EÚ a OBSE zlepšiť vzájomné povedomie a transparentnosť cez pozorovanie cvičenia.
Cvičenia CMX sa konajú spravidla každý rok. Do tohtoročného cvičenia CMX 11 sa zapojí viac ako 2 500 vojenských a civilných účastníkov v celej Aliancii.
Na národnej úrovni je priamo do cvičenia zapojené Ministerstvo obrany, Ministerstvo vnútra, Ministerstvo zahraničných vecí, Úrad vlády a ďalšie štátne inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za bezpečnosť Slovenskej republiky.
Informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády.