Agentúrny text sme o 20:40 nahradili autorským článkom SME.
BRBRATISLAVA. Kabinet Ivety Radičovej z SDKÚ dovládne do marcových predčasných volieb. Umožní to dohoda štyroch strán niekdajšej koalície a rýchla novela ústavy.
„Predsedovia koaličných strán prišli za mnou s dohodou,“ povedal prezident Ivan Gašparovič po stretnutí s lídrami pravice.
Vládna kríza
Body dohody
SaS zostáva vo vláde a podporí štátny rozpočet,
Jozef Kollár sa stane podpredsedom parlamentu,
zrušia priestupkovú imunitu, koncesie, časť zdravotných odvodov a otvoria lesy.
Gašparovič, ktorý musí vládu po vyslovení nedôvery odvolať, tú istú zostavu aj poverí. Ústava mu to v súčasnosti neumožňuje, poslanci ju zmenia.
Za novelu zahlasuje aj opozičný Smer. Predseda Robert Fico povedal, že to robí pre krajinu a aby prezidentovi pomohol nájsť cestu z krízy. „Ústava má legislatívne diery, ktoré treba vyplniť.“
S návrhom na riešenie prišiel Fico potom, čo predseda SaS Richard Sulík oznámil, že liberáli sa dohodli s SDKÚ, KDH a Mostom-Hídom.
Dohoda koalície bez ohľadu na noveluSulík súhlasil, že SaS podporí prípadnú novú vládu. Tento scenár by nastal, keby v Národnej rade neprešla novela ústavy. „Táto dohoda ponúka omnoho väčšiu stabilitu,“ povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Dohoda bude platiť bez ohľadu na novelu. Jej súčasťou je podpora štátneho rozpočtu a niektorých návrhov SaS, ktorej stopli daňovoodvodovú reformu.
Od 1. januára sa napríklad zrušia zdravotné odvody pre tých, ktorí v súčasnosti nemajú príjmy. Týkať sa to má matiek s deťmi alebo študentov, podľa Sulíka ide asi o stotisíc ľudí.
Koalícia vo štvrtok s prezidentom rokovala aj o summite eurozóny, ktorý bude 23. októbra. Nakoniec na ňom bude Slovensko zastupovať Radičová, nie Gašparovič, ktorý svoju účasť dovčera zvažoval.
Cena za múr Európy je stále obrovská a predčasné voľby hazard naslepo, ale aspoň pocit, že padá dom na hlavu, pominie.
Čítajte komentár (piano) >>
Sulík vymenil vládu za imunitu, koncesie a lesyPredseda SaS Richard Sulík by v prípade potreby podporil dočasnú vládu, hoci to doteraz odmietal. Pravicové strany včera uzavreli dohodu, že výmenou za hlasy SaS prejdú v parlamente viaceré Sulíkove návrhy.
„V SaS sme si povedali, že zodpovednosť voči Slovensku musí byť silnejšia ako naše stranícke záujmy,“ povedal Sulík. Ešte pred niekoľkými dňami tvrdil, že by za nový kabinet nehlasoval. „Nech si to teraz riešia s Ficom. My tu nijaké obchodovanie niečoho za niečo nepripravujeme,“ tvrdil v utorok.
Otvoria lesyNapokon sa Sulík so zvyškom pravice dohodol. SaS podporí aj štátny rozpočet, koalícia zasa zruší priestupkovú imunitu poslancov a koncesionárske poplatky, ako to chcel Sulík. Prejde aj otvorenie vojenských lesov verejnosti, ktoré chystal minister obrany Ľubomír Galko (SaS).
Päť mesiacov pred voľbami SaS presadila aj zrušenie zdravotných odvodov pre ľudí, ktorí nemajú žiadny príjem. Má ísť o ženy na materskej či študentov nad 31 rokov.
Sulík hovorí, že je to kompenzácia za daňovo-odvodovú reformu ministra práce Jozefa Mihál. Po vyslovení nedôvery vláde ju stopla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).
Kollár podpredsedomSaS by sa mala opäť dostať do vedenia Národnej rady, po odchode Sulíka z predsedníckeho kresla. Na miesto podpredsedu by mal byť už dnes zvolený doterajší šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Sulík hovorí, že im síce nejde o posty, ale na túto funkciu majú vzhľadom na silu v parlamente nárok.
S dohodou sú spokojní aj ostatní lídri koalície. „Hociktorá iná alternatíva by bola horšia pre Slovensko,“ konštatoval predseda MostaHíd Béla Bugár.
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda vraví, že zabezpečili omnoho väčšiu stabilitu do 10. marca, keď budú predčasné voľby.
Zrušia gastrolístky?Súčasťou dohody by mali byť podľa informácií SME aj ďalšie zmeny, okrem iného v gastrolístkoch. Zamestnanci by si mali po novom vybrať, či chcú peniaze, alebo stravné lístky.
Diskutuje sa aj o doplnení nedávno schváleného Zákonníka práce. Ak zamestnanec dosiahne dôchodkový vek, zamestnávateľ by ho mohol prepustiť z práce.
Sulík zrejme za nové programové vyhlásenie nakoniec nebude musieť hlasovať. Prezident Ivan Gašparovič sa so Smerom a koalíciou dohodol na zmene ústavy. Po odvolaní kabinetu Ivety Radičovej ju bude môcť poveriť dovládnutím.
Do Bruselu pôjde RadičováPrezident Ivan Gašparovič poverí premiérku, aby išla na summit. Pôvodne sa tam chystal sám.
BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič ustúpil a na summit do Bruselu posiela premiérku Ivetu Radičovú z SDKÚ. Stále však trvá na tom, že právomoc zastupovať Slovensko na kľúčovom stretnutí eurozóny má hlava štátu.
„Vláda bude pokračovať, nevidím dôvod, aby som ju nepoveril,“ povedal Gašparovič o účasti premiérky, ktorej parlament nevyslovil dôveru.
Kabinet zloženie delegácie odsúhlasil v stredu, Gašparovič vtedy hovoril, že prioritne by mal ísť on. „Prezident zastupuje Slovensko navonok, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy,“ citoval ústavu.
Summit bude rokovať o riešeniach európskej dlhovej krízy či o možnom zvyšovaní eurovalu a podpore bankového sektora.
(zp)
Politológ: Dohoda zväčšuje povolebný potenciál SaSPredseda Smeru Robert Fico bude môcť robiť si na kritike pravicových strán kampaň. Tí si zase budú môcť robiť kampaň z tých postov, ktoré im ostanú.
Dnešná dohoda koaličných strán o pokračovaní vládnej koalície do predčasných volieb zväčšuje doteraz nulový povolebný potenciál SaS v smere ku svojim koaličným partnerom. "On zrejme nulový neostane, ale bude to závisieť aj od voličskej podpory. Určite však, ak by sa malo niečo podobné znova vytvárať, tie rokovania budú opatrnejšie a bude tam viac poistiek," uviedol pre TASR politický analytik agentúry Polis Ján Baránek, ktorý dohodu strán víta. Politická situácia, ktorá vládla na Slovensku od pádu vlády (11.10.), podľa neho hraničila s absurdnosťou.
Spoločná dohoda predstaviteľov stredopravých strán podľa Baránka prospeje nielen im samotným, ale aj opozičnému Smeru. "Predseda Smeru Robert Fico bude môcť robiť si na kritike pravicových strán kampaň. Tí si zase budú môcť robiť kampaň z tých postov, ktoré im ostanú," vysvetlil.
Ústupok voči liberálomDnešná dohoda je podľa neho výsledkom ústupku trojice koaličných strán voči liberálom. Baránek poukázal, že nielenže vo vláde ostávajú ministri SaS, ale strana má dokonca získať post podpredsedu Národnej rady SR, ktorý má obsadiť ich predseda poslaneckého klubu Jozef Kollár. "Ale myslím si, že to nebola nejaká zásadná cena za tú dohodu," dodal.
Požiadavky SaS na zrušenie poslaneckej imunity a sprístupnenie vojenských lesov sú podľa politológa už súčasťou predvolebnej kampane. Napriek tomu predostretie týchto tém osobne víta a je presvedčený, že ich ocenia aj občania.
Rehabilitácia SaSPodľa politológa Michala Horského sú tieto požiadavky strany Richarda Sulíka skôr "symbolickou protiváhou" za hlasy, ktoré sú pre súčasnú koalíciu "životne dôležité" pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2012. Očakávané zvolenie Kollára za podpredsedu parlamentu vníma ako snahu rehabilitovať SaS po kritike zo strany jej bývalých koaličných partnerov.
Spoločná dohoda štvorice koaličných strán podľa neho nemusí automaticky znamenať, že vláda bude v súčasnom zložení pokračovať aj po marcových voľbách. Hlavným výsledkom dnešnej spoločnej deklarácie predsedov vládneho štvorlístka je podľa neho hlavne stabilizácia politickej scény na Slovensku. "Dva návrhy riešení dávajú nádej, že vládna kríza na Slovensku v najbližších dňoch pominie," konštatoval.
tasr

Beata
Balogová
