Vláda môže fungovať do predčasných volieb. Nebude môcť robiť vážnejšie rozhodnutia.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:52 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Obmedzené kompetencie a dohľad prezidenta Ivana Gašparoviča čakajú vládu Ivety Radičovej počas 141 dní, ktoré ostávajú do predčasných volieb.
Poslanci včera schválili novelu ústavy, ktorá umožní prezidentovi nechať vládu vo funkcii napriek tomu, že jej parlament vyslovil nedôveru.
Doteraz mu kázala odvolať ju. Čo sa má diať potom, podrobne nehovorila. V parlamente nebola vôľa schváliť vládu novú.
O konštrukcii, ktorú poslanci za pár hodín vymysleli sa dá pochybovať, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Zásadné veci nebudúNovelou príde kabinet o právomoc rozhodovať o zásadných ekonomických, bezpečnostných a zahraničnopolitických otázkach.
Nebude sa môcť obracať sa na Ústavný súd či vymenúvať a odvolávať rôznych štátnych funkcionárov.
Naďalej však bude môcť predkladať zákony a schvaľovať nariadenia. Ak by vláda zásady nedodržiavala, prezident ju môže odvolať.
V pôvodnom návrhu, ktorý schvaľoval ústavnoprávny výbor, nebolo ani právo navrhovať rozpočet. Vypadlo však vraj len omylom a neskôr ho do novely doplnili.
„Žiadna privatizácia, žiadne veľké zákony, ktoré by menili systémy daní a odvodov,“ hovoril o závere vlády predseda Smeru Robert Fico.
Vláda tu podľa neho bude len na to, aby mohla svietiť a kúriť. Podobnú formulku opakuje už od minulého víkendu.
„Tie kompetencie sú ústavne veľmi silné. Netreba túto vládu zneisťovať,“ tvrdil predseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH.
Ministri vidia problémy„Musím sa ešte pozrieť, čo všetko pre mňa tieto obmedzenia znamenajú,“ hovorí minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (MostHíd). Už teraz si však myslí, že niektoré veci dokončiť nemôže.
„Dohoda v oblasti Tokaja je už takmer nevykonateľná. A čo napríklad realokácia prostriedkov z Európskej únie? Tú má schváliť samotný pán prezident?“ pýtal sa.
„Bolo by veľmi luxusné mať vládu a nemať ju kompetentnú najmä v oblastiach, ktoré sú nevyhnutné,“ vravel šéf KDH a minister dopravy Ján Figeľ. „Svietiť a kúriť? Na to vládu netreba.“
Predsedníčka vlády napriek okresaným právomociam dovládne. „Ak sa prezident rozhodne premiérku Ivetu Radičovú poveriť, toto poverenie v záujme ukončenia chaosu a neistoty prijme,“ povedal jej hovorca Rado Baťo.
Novela mení deľbu mociTým, že zmena ústavy presúva právomoci na prezidenta, mení doterajšie pravidlá delenia moci v štáte. Podľa šéfa ústavnoprávneho výboru Radoslava Procházku z KDH to nie je problém.
„Je to v poriadku, pretože je to obmedzené na situáciu, keď vláda stratí dôveru parlamentu. A jediným iným celoštátnym orgánom s priamym mandátom od voličov okrem parlamentu je prezident republiky.“
Nepredpokladá preto, že by novela mohla skončiť na Ústavnom súde.
Vláda má podľa novely ústavy naďalej právo navrhovať parlamentu zákony. V skutočnosti na ne nebude mať dosť času. Podľa informácií SME sa do volieb zrejme uskutoční už iba jedna riadna schôdza parlamentu – rozpočtová.
Na ďalšie nezostane čas ani chuť, keďže po novom roku sa už naplno rozbehne predvolebná kampaň.
Smer: Inak to nešloPodpredseda Smeru ROBERT KALIŇÁK vysvetľuje, prečo podporili novelu.
Prečo ste súhlasili s tým, aby táto vláda dovládla?
„Ide o to, že dovládne s veľmi obmedzenými kompetenciami. Táto vláda nemá dôveru, ale situácia, aby sa každých 30 dní kreovala nejaká iná, by znamenala ešte väčší chaos ako vláda Ivety Radičovej. Sú vyhlásené predčasné voľby. Už sa však nedalo pozerať na to, ako nevládna koalícia nevládne, je tu chaos a neistota. Bolo nevyhnutné, aby s obmedzenými právomocami – kúriť a svietiť – táto údržbárska vláda vydržala.“
Aké kroky by podľa vás znamenali, že vláda prekročí kompetencie?
„To prinesie život. Veta o závažných hospodárskych rozhodnutiach je tam jasne koncipovaná: ide o privatizáciu, či zhoršenie sociálnej situácie, alebo rôzne ďalšie pravicové experimenty.“
Prečo pre vás nebola lepšia úradnícka vláda?
„Lebo by nezískala podporu. Každá vláda potrebuje 76 hlasov. Navyše ju nemáme nikde zakotvenú. Takže by sme tu mali do marca tak štyri vlády.“

Beata
Balogová
