Po tom, ako sa štvrtková dohoda štvorice koaličných strán v praxi nenaplnila, prezident sa rozhodol opäť zvolať predsedov strán.
BRATISLAVA. Parlamentné strany majú čas do konca budúceho týždňa na prijatie novely ústavy, ktorá umožní prezidentovi poveriť ďalším výkonom funkcie kabinet, ktorý stratil dôveru parlamentu.
Novela ústavy by mala takisto taxatívne vymenovať právomoci, ktorými by takáto vláda mala disponovať.
V opačnom prípade bude konať prezident sám. Oznámil to prezident Ivan Gašparovič po rokovaní s predsedami parlamentných strán Smer, SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd. Na rokovanie neprišiel predseda SNS.
Keď sa nedohodli, konal
Po tom, ako sa štvrtková dohoda štvorice koaličných strán v praxi v parlamente nenaplnila, sa prezident rozhodol opäť zvolať predstaviteľov parlamentných strán, aby, ako povedal, mu vysvetlili túto situáciu, s ktorou nepočítal.
"Povedal som im jednoznačne - rozhodovanie o tom, ako bude ďalej so Slovenskom, rozhodovanie o spokojnosti občana je dneska na vás, pretože ak nebudete schopní mi dať čo najrýchlejšie vaše rozhodnutia, ktoré zabezpečia fungovanie štátu, rozhodnem sa sám," povedal Ivan Gašparovič na brífingu po stretnutí s lídrami parlamentných strán.
Ako ďalej konštatoval prezident, "dal som ultimátum a toto ultimátum bolo vzaté pozitívne". Predsedovia SDKÚ, SaS, KDH, Most-Híd a Smer totiž podľa slov prezidenta naznačili, že sa dnes dohodnú na úprave Ústavy.
"Parlament by ešte dneska mal rokovať a mal by vyniesť rozhodnutie. ... Kancelária prezidenta prijme tieto rozhodnutia a hneď vo veci rozhodnem aj ja poverovacím listom," povedal Ivan Gašparovič.
Ak sa však podľa neho v parlamente nedohodnú, tak na budúci týždeň rozhodne o pokračovaní vlády až do marcových predčasných volieb prezident sám. Prezident tiež môže vymenovať úradnícku vládu.
Kompetencie vlády prezident nespresnil
Pri očakávanej malej novele by sa mal zmeniť nielen článok 115, ale aj článok 119, "kde sú taxatívne vymenované právomoci vlády", spresnil Ivan Gašparovič.
Ako budú vyzerať oklieštené kompetencie vlády koaličnej štvorky, ktorú by mal dočasným výkonom exekutívy poveriť po novele ústavy, však prezident odmietol uviesť.
Podľa jeho slov by nerád povedal niektoré kompetencie, na ktorých sa lídri parlamentných strán možno nakoniec nedohodnú.
"Ide o to, že vláda bude mať určitú funkciu. Nebude môcť prijímať niektoré rozhodnutia, niektoré zákony a podobne," dodal pre médiá.