BRATISLAVA. Onkologické pracoviská patria k oddeleniam, kde podalo výpovede najmenej lekárov. V troch samostatných onkologických zariadeniach na Slovensku nedal výpoveď nikto.
„Väčšinu úkonov si zabezpečujeme sami, takže náš chod by situácia nemala ovplyvniť,“ vraví riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave Tomáš Šálek.
Situácia by sa zmenila, ak by výpovede lekárov paralyzovali viaceré onkologické pracoviská po Slovensku. „Ich pacienti by potom prúdili k nám,“ varuje Šálek.
Zatiaľ to tak podľa miniprieskumu SME nevyzerá.
Žiadnu výpoveď nedostali v bratislavskom Onkologickom ústave sv. Alžbety ani vo Východoslovenskom onkologickom ústave.
„Pocítiť by sme to mohli pri výpovediach rádiológov v iných nemocniciach, no neviem, že by k tomu v Košiciach došlo,“ vraví Pavol Matula, šéf odborov vo východoslovenskom ústave.
Nízky počet výpovedí medzi onkológmi Matula vysvetľuje vážnosťou ochorení.
Zmluvy onkológov s poisťovňami sú preto podľa Matulu dohodnuté korektnejšie a onkologické ústavy nemajú finančné problémy. „Výpovede onkológov by verejnosť vnímala veľmi zle,“ myslí si tiež.
Onkológovia nebudú zrejme vo veľkom odchádzať ani z fakultných nemocníc. Nijakú výpoveď nepodali v žilinskej ani v martinskej.
„Onkológia však úzko spolupracuje napríklad s chirurgiou, kde dalo výpoveď až 64 percent lekárov,“ upozorňuje hovorkyňa žilinskej nemocnice Petra Lihanová.
Nejasne odpovedali v Prešove. „Keďže prebiehajú rokovania, nie je v záujme lekárov zverejňovať počty za oddelenia,“ vraví hovorkyňa nemocnice Renáta Koziaková.
Jednou z veľkých nemocníc, kde môžu byť onkologickí pacienti ohrození, je Fakultná nemocnica v Banskej Bystrici. Jej hovorkyňa Ružena Maťašeje potvrdila, že zo 196 lekárov, ktorí dali výpoveď, je desať z onkológie.
„Vedenie prijíma opatrenia, aby bola zdravotná starostlivosť týmto pacientom poskytovaná v plnom rozsahu aj v prípade odchodu lekárov.

Beata
Balogová
