BRATISLAVA. SDKÚ nebude do volieb viesť premiérka Iveta Radičová. Podľa informácií SME Radičová nechce v predčasných parlamentných voľbách 10. marca kandidovať.
O situácii rokovalo vedenie SDKÚ v sobotu bez premiérky, ktorá je na summite v Bruseli. Hovorca SDKÚ Michal Lukáč nechcel stretnutie komentovať s vysvetlením, že postupom pred voľbami sa bude zaoberať utorkové Prezídium SDKÚ.
Radičová, ktorá včera celý deň rokovala v Bruseli na summitoch Európskej únie a eurozóny, sa k informáciám odmietla vyjadriť. "Vždy som v politike dodržiavala pravidlá. Budem o mojom rozhodnutí informovať v utorok na prezídiu strany," povedala novinárom v Bruseli.
Prezídium SDKÚ bude hovoriť o kandidátke, primárnych voľbách a stanovisku k možnej povolebnej spolupráci so Smerom. V primárkach na volebného lídra automaticky kandiduje predseda Mikuláš Dzurinda. Pred voľbami v roku 2010 sa toho vzdal pre kauzu financovania strany. Líderkou sa stala Radičová.
Iveta Radičová v politike.
Pozrite si fotogalériu >>
Podpredseda KDH a šéf parlamentu Pavol Hrušovský o rozhodnutí Radičovej včera nevedel, ani iní koaliční partneri. "Jej sklamanie z politiky však chápem," komentoval Hrušovský.
Radičová tento týždeň v rozhovore pre SME nechcela priamo odpovedať na otázku, či zostáva v politike. „De iure som stále premiérka. Keď mal môj Stano konflikt na vojne, pretože veliteľ šikanoval nováčikov, nevydržal to a povedal: Keď si vy zakryjete výložky, tak ste viete čo. Keď to urobím ja, som doktor Radič. Takže, keď to urobím ja, som profesorka Radičová. Vyberte si.“
Politológ: Bez Radičovej môže SDKÚ stratiť voličov
Šancou pre Ivetu Radičovú by mohli byť prezidentské voľby v roku 2014.
Rozhodnutie premiérky a podpredsedníčky SDKÚ Ivety Radičovej nekandidovať v marcových predčasných voľbách nemusí byť pre stranu šťastné. Tvrdí to politológ Ján Baránek.
"Nebude to znamenať príliv voličov v momentálnej situácii, skôr naopak. Pre SDKÚ je teraz výzvou stabilizovať voličskú základňu," povedal agentúre SITA Baránek.
Dôležité pre SDKÚ bude, čím Radičová oficiálne odôvodní svoje rozhodnutie - či sa chystá na prezidentské voľby alebo na odchod z politiky. Strane neprospeje, ak svoje konanie spojí s vnútrostraníckymi nezhodami z minulosti. Šancou pre Ivetu Radičovú by mohli byť prezidentské voľby v roku 2014.
Ak sa opätovne rozhodne kandidovať na hlavu štátu, rozhodujúca bude jej aktivita v dvojročnom období medzi parlamentnými a prezidentskými voľbami.
"Je to veľký časový priestor. Ak založí prezidentskú stranu, ktorá by ju podporila do volieb, viem si predstaviť, že by bola úspešná. Ak bude dva roky ticho, je to veľmi malá šanca na úspech," konštatoval Baránek. Radičová by podľa neho nemala zabudnúť, že politik sa musí "udržiavať vo forme" a byť aktívny.
sita

Beata
Balogová
