BRATISLAVA. SDKÚ presviedča Ivetu Radičovú, aby zostala tvárou strany v predvolebnej kampani.
Premiérka podľa informácií SME oznámila predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi, že nechce kandidovať v predčasných voľbách. Strana a jej lídri to včera nekomentovali, situáciu budú riešiť zajtra na stretnutí širšieho vedenia. „Svoje rozhodnutie oznámim na prezídiu, a nie skôr,“ povedala Radičová v Bruseli, kde bola na summite.
Poslankyňa SDKÚ Jana Dubovcová dúfa, že stanovisko premiérky nie je definitívne a na účasť vo voľbách ju prehovoria. „Ešte nie je všetko rozhodnuté, budú politické rokovania, čakám na výsledky.“
Radičová bola líderkou vo voľbách v roku 2010, vtedy SDKÚ dosiahla 15,42 percenta. Získala najviac preferenčných hlasov, vyše 223-tisíc. „Neúčasť Radičovej môže mať nepriaznivý vplyv na SDKÚ,“ tvrdí politológ Miroslav Kusý.
Radičová odmieta koalíciu so Smerom. Spoluprácu s Robertom Ficom po voľbách pravica úplne nevylučuje, podpredseda KDH Pavol Hrušovský sa vyjadril, že Smer je lepší ako SaS.
Odchod Ivety Radičovej bude stratou celej slovenskej politiky, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Lídri mlčiaPolitici sa do prezídia vyjadrovať nechceli, taký majú pokyn od vedenia. „Treba si to najskôr prediskutovať vnútri strany,“ povedal poslanec SDKÚ Ivan Štefanec. Podobne reagovali aj jeho kolegovia Miroslav Beblavý a Tomáš Galbavý, ktorí si chcú počkať na rokovanie širšieho vedenia.
O situácii mali diskutovať lídri SDKÚ v sobotu. Hovorca SDKÚ Michal Lukáč potvrdil, že ďalším postupom sa budú zaoberať v utorok, na programe prezídia je kandidátka, primárne voľby a stanovisko k možnej spolupráci so Smerom.
Nosila voličov
Iveta Radičová
Profesorka v politike
v rokoch 1990 až 1992 bola členkou VPN,
v roku 1992 bola pri zakladaní slovenskej pobočky ODS, v nasledujúcich rokoch sa venovala sociológii,
v októbri 2005 vystriedala vo vláde Ľudovíta Kaníka a stala sa ministerkou práce,
vo voľbách v roku 2006 získala ako nestraníčka najviac preferenčných hlasov v SDKÚ,
v prezidentských voľbách v roku 2009 prehrala v druhom kole s Ivanom Gašparovičom, získala 44,47 percenta hlasov.
v apríli 2009 sa vzdala poslaneckého mandátu po tom, ako vyšlo najavo, že hlasovala za poslankyňu SDKÚ Tatianu Rosovú.
v júli 2010 ju prezident Ivan Gašparovič vymenoval za predsedníčku vlády.
V primárkach na volebného lídra automaticky kandiduje predseda Mikuláš Dzurinda. Zatiaľ nemá súpera. Ak sa v SDKÚ nenájde, primárky sa zrušia a SDKÚ povedie do volieb Dzurinda.
Pred voľbami v roku 2010 sa Dzurinda líderstva a účasti na kandidátke vzdal pre kauzu financovania strany. Líderkou sa stala Radičová.
Tá už dvakrát po sebe získala najviac preferenčných hlasov. Vo voľbách 2006 bývalá ministerka preskočila Dzurindu, krúžkovalo ju 205 538 voličov.
Aj v roku 2010 potvrdila najväčšiu popularitu v SDKÚ, keď mala 223 762 hlasov, druhý Ivan Mikloš za ňou zaostal o viac než 38-tisíc.
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že SDKÚ momentálne nemá ďalšiu osobnosť, ktorá by dokázala tak ako Radičová pritiahnuť ľudí.
„Mikloš je technokrat bez charizmy,“ hodnotí Kusý. S Mikulášom Dzurindom je podľa neho tiež problém, poznačili ho škandály s financovaním SDKÚ.
Hrušovský jej rozumiePodpredseda KDH Pavol Hrušovský chce ako koaličný partner o politickej budúcnosti s Radičovou ešte hovoriť. „Stretnem sa s ňou tento týždeň ako predseda parlamentu.“ Premiérke Hrušovský rozumie. „Jej sklamanie z politiky chápem.“
Radičovej vláda nezískala dôveru v parlamente, má však dovládnúť do marcových volieb. Nepodporila ju SaS potom, čo premiérka spojila hlasovanie o dôvere so zvyšovaním eurovalu, proti ktorému boli liberáli.
V poslednom rozhovore pre SME Radičová minulý týždeň odpovedala, že po marcových voľbách to „chce iný typ premiéra.“ Priamo sa nevyjadrila, či bude opäť kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré budú o tri roky.
Pripomenula, že si to chcela zopakovať len vtedy, ak zvládne politický post a dostane dôveru občanov. „Zatiaľ som ten post nezvládla. Padla mi vláda.“
Iveta Radičová v politike.
Pozrite si fotogalériu >>

Beata
Balogová
