BRATISLAVA. Pri príležitosti 50. výročia vzniku fyzikálnych katedier prišli na návštevu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky aj prezident Ivan Gašparovič, minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS), predseda školského parlamentného výboru Dušan Čaplovič (Smer-SD) a ďalší hostia.
Prostriedky na vybudovanie Laboratória nanotechnológií a nových materiálov katedra získala z národných, medzinárodných projektov a v ostatnom období zo štrukturálnych fondov. "Bohatšie štáty do nanotechnológií investujú šialené peniaze," zdôraznil vedúci katedry experimentálnej fyziky Andrej Placenik. Dodal, že podľa prognóz bude boom nanotechnológií v priebehu 15 až 20 rokov podobne veľký ako to bolo na začiatku éry polovodičov. "Zmení to váš život," veštil profesor.
Do laboratória sa počas štúdia dostanú aj študenti na bakalárskom stupni, no určené je hlavne pre študentov druhého stupňa a pre doktorandov. Univerzita očakáva, že nové vybavenie do budúcna priláka viac zahraničných študentov. "Už teraz je záujem aj zo západnej Európy na postdoktorandské posty. Chceli by sem prísť robiť dlhodobo," povedal Placenik. Tvrdí, že vďaka pokrokovej technike veľa mladých ľudí neuteká do zahraničia. "Sedia tam, robia tam a baví ich to," dodal.
Význam Fakulty matematiky, fyziky a informatiky pre celú UK ocenil rektor UK Karol Mičieta, jej výskumný a vedecký prínos zdôraznil aj prezident Gašparovič. "Ďakujeme, že pracujete ako treba, ste príkladnou fakultou pre celú našu akademickú obec," odkázal Mičieta študentom a pedagógom počas diskusie po prehliadke laboratórií.