AKTUALIZOVANÉ 20:30

Radičová nebude tvárou SDKÚ

Pre Galbavého bola premiérka ako Messi, Vášáryová pripomína, že v strane je žien viac

Predčasné parlamentné voľby premiérka vynechá, o prezidentských to nepovedala.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Lídri KDH a Mosta-Hídu hovoria, že Radičovej odchod je pre pravicu stratou.

Agentúrne spravodajstvo sme o 20:30 nahradili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová nebude kandidovať, nezúčastní sa aktívne na predvolebnej kampani a vzdáva sa funkcie podpredsedníčky SDKÚ.

Viacerí pravicoví politici hodnotia jej rozhodnutie ako stratu, predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda hovorí, že jej rozumie.

Radičová zdôvodnila svoj krok tým, že v roku 2010 sa uchádzala o dôveru heslom Spolu to dokážeme, a dnes to isté nemôže ponúknuť. „Vláda nedostala dôveru. Môžem sa uchádzať o to isté? Myslím, že nie.“

Podpredsedníčkou SDKÚ bude do kongresu strany, na volebných bilbordoch sa zrejme neobjaví.

Dzurinda chápe Radičovej osobné politické rozhodnutie. „Ona bude tvárou kampane tým, že je našou nominantkou vo funkcii predsedníčky vlády,“ povedal.

kostol.jpg
Len slušnosť v politike nestačí, píše Matúš Kostolný

Fico: SDKÚ nebude slabšia

Člen prezídia SDKÚ Tomáš Galbavý povedal, že neúčasť Radičovej je na škodu. „Pre stranu je to rovnaké, ako keby teraz odišiel z FC Barcelona Lionel Messi, to však neznamená, že Barcelona nevyhrá ligu,“ tvrdí.

Poslankyňa SDKÚ Magdaléna Vášáryová hovorí, že v politike treba viac žien. Na otázku, kto by mohol po Radičovej nastúpiť, odpovedala: „Je nás tam viac.“

Koaliční partneri SDKÚ hovoria o stratách pre pravicu. „Pre KDH bola Iveta Radičová spojencom v transparentnosti, v boji proti korupcii, ale aj v sociálnych témach,“ povedal šéf KDH Ján Figeľ.

Predseda Mosta­Hídu Béla Bugár ju zhodnotil ako najdôveryhodnejšiu tvár pravice. „Dúfam, že to neuberie voličov.“

Líder Smeru Robert Fico si to nemyslí. „SDKÚ s Ivetou Radičovou bude mať ten istý výsledok ako bez nej.“ Myslí si, že Radičová uteká pred zlyhaním a o nejaký čas sa znovu „objaví ako záchrana pre slušných ľudí“.

foto ico
Iveta Radičová v politike.

Dzurinda nemá súpera

Prezídium SDKÚ včera vyhlásilo primárne voľby lídra kandidátky. Kandidatúry čaká do 2. novembra.

Predseda Dzurinda je kandidátom automaticky, podpredsedovia Ivan Mikloš a Lucia Žitňanská sa už vyjadrili, že mu konkurovať nebudú.

Dzurinda potvrdil, že v SDKÚ platí generálna línia, ktorá zakazuje spoluprácu so Smerom. Ako povedie stranu do volieb povie, keď sa oficiálne stane jednotkou na kandidátke.

Radičová sa chce vrátiť k akademickej kariére. Kandidatúru v prezidentských voľbách nevylúčila. Dlhodobo bola najpopulárnejšou političkou, hneď za Ficom. Dzurinda patrí k politikom, ktorým mnoho ľudí nedôveruje.

ico

Na nováčikov niet času

SDKÚ pred voľbami predstavovala nových ľudí, teraz to asi nestihne.

BRATISLAVA. S veľkými prekvapeniami na kandidátke SDKÚ do predčasných volieb podľa straníkov počítať netreba.

Strana takmer pred každými voľbami prišla s osobnosťami, ktoré dovtedy pôsobili mimo politiky. Jednou z nich bola aj Iveta Radičová v roku 2006.

Miroslava Beblavého SDKÚ predstavila pred voľbami 2010. Myslí si, že pre krátkosť času dnes strana nové tváre vyhľadávať nebude.

„Tieto voľby budú menej o osobách a viac o témach.“ Kľúčové bude, ako sa SDKÚ postaví k problémom eurozóny, k SaS a Smeru.

Sociológ Pavel Haulík si myslí, že SDKÚ bude stavať na osvedčených tvárach. Nie všetci nováčikovia podľa neho v exekutíve uspeli. Straníci predpokladajú prvú trojku na kandidátke v poradí Mikuláš Dzurinda, Lucia Žitňanská a Ivan Mikloš.

Veľkú časť prvej dvadsiatky vyberie prezídium, o ďalšom poradí rozhodnú krajské organizácie. Na vyšších miestach by mali byť aj zástupcovia združenia žien a mládežníkov.

Dzurinda hovorí, že aj v časovej núdzi treba nájsť podobný kľúč ako v primárkach.

S Radičovou môže podľa Haulíka odísť časť nesystémových voličov. Ak percentá SDKÚ výraznejšie poklesnú, dôvodom nebude jej odchod.

„Stále nevieme, ako vyhodnotili voliči postup strán pri páde vlády a hlasovaní o eurovale.“

ico

Politológ: Radičová naznačila rozkol v strane

Podľa politológa Radičovej rozhodnutie nekandidovať neznamená, že premiérka mieri na politický dôchodok.

Premiérka Iveta Radičová otvorene skonštatovala, že svoje šesťročné pôsobenie v politike spojené so stranou SDKÚ nepovažuje za úspešné.

Jej vyjadrenia na tlačovej besede, kde oznámila, že nebude kandidovať v marcových predčasných parlamentných voľbách, tak hodnotil politológ Michal Horský.

"Jasne naznačila politický rozkol so stranou, ktorá ju nominovala, a medzi riadkami naznačila, že sa mieni oslobodiť od istej kurately, ktorú nad ňou vykonávali lídri tejto strany Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Toto je kľúčové," povedal pre agentúru SITA Horský.

Dôležité podľa neho bolo aj to, že Radičová je rozhodnutá doviesť spoločnosť k predčasným voľbám a to, že potrebuje istý čas na odpočinok v súkromnej a odbornej sfére, čo však neznamená, že premiérka mieri na politický dôchodok.

O svojej ďalšej politickej kariére sa podľa Horského bude rozhodovať aj podľa reakcií verejnej mienky. "V tejto chvíli ani ona ani nikto nevie či a ako sa bude uchádzať o dôveru občanov po prestávke, ktorú si vyžiadala. Úvahy o založení jej vlastnej strany sú teraz veľmi, veľmi predčasné," konštatoval.

Horský sa domnieva, že Radičovej odchod z kandidátky SDKÚ nemusí znamenať žiadnu katastrofu pre volebné preferencie strany.

"SDKÚ, aj keď Radičová bola premiérkou a volebnou líderkou, sa riadila podľa dispozícií majiteľov kľúčov od tejto strany a to pánom Dzurindom a pánom prvým podpredsedom Miklošom," povedal.

Hoci to znamenalo nepatrný prepad podpory verejnej mienky, SDKÚ patrí dlhodobo v rebríčkoch podpory verejnej mienky druhá priečka.

"Vzhľadom na to, akú politiku robia jej partneri a súperi, neverím, že toto druhé miesto stratí aj po predčasných parlamentných voľbách," dodal.

sita

ico

Najdôležitejšie momenty politického života Ivety Radičovej

17. októbra 2005 - nestraníčka Iveta Radičová, známa sociologička, sa stala ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny v druhej vláde Mikuláša Dzurindu po odchode Ľudovíta Kaníka z tohto postu. Ako ministerka novelizovala niektoré reformné zákony Kaníka, ktoré vyvolali odpor veľkej časti obyvateľstva.

17. júna 2006 - na kandidačnej listine SDKÚ-DS v parlamentných voľbách bola Iveta Radičová trojkou, najvyššie postavenou nestraníčkou. Získala najviac preferenčných hlasov, približne o šesťtisíc viac ako Ivan Mikloš a o takmer 40-tisíc viac ako vtedajší premiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Prekrúžkovala sa tak na prvé miesto. V NR SR bola podpredsedníčkou Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie.

7. novembra 2006 - Iveta Radičová vstúpila do SDKÚ-DS.

17. novembra 2006 - Iveta Radičová sa stala podpredsedníčkou SDKÚ-DS. Delegáti kongresu SDKÚ v Bratislave potvrdili na čele strany Mikuláša Dzurindu a staronovými podpredsedami sa stali Pavol Kubovič, Juraj Liška, Ivan Mikloš, Eduard Kukan a Milan Hort.

marec 2009 - Iveta Radičová vstúpila do boja o prezidentské kreslo. Nominovala ju SDKÚ-DS s podporou KDH, SMK a mimoparlamentnej OKS. Snažila sa prezentovať ako občianska kandidátka, vyzbierala preto aj potrebné podpisy. Strany, ktoré ju nominovali, sa na jej kampani priamo nezúčastnili. Problémy malo najmä KDH pre nesúhlas s Radičovej názorom na právo ženy na interrupciu. Voličov oslovovala skôr cez umelcov a iné verejne známe osobnosti. V prezidentských voľbách neuspela, no získala takmer milión voličských hlasov.

23. apríla 2009 - Iveta Radičová sa vzdala poslaneckého mandátu po tom, čo v NR SR hlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú. Odmietla vtedy, že urobila podvod, podľa nej to bola chyba, ľudské zlyhanie. Rosová uvádzala hlasovanie o školskej novele pri rečníckom pulte a nestíhala sa vrátiť po zabudnutú hlasovaciu kartičku do poslaneckej lavice, kde sedela vedľa Radičovej. Radičová priznala, že spanikárila a zahlasovala za ňu.

február 2010 - Iveta Radičová sa stala volebnou líderkou SDKÚ-DS pre júnové parlamentné voľby. Stalo sa tak po škandále o podozrivom financovaní SDKÚ-DS, ktorý začiatkom roka zverejnil premiér Robert Fico. Predseda strany Mikuláš Dzurinda sa po zverejnení informácií a viacnásobných atakoch lídra Smeru 1. februára 2010 vzdal účasti na volebnej kandidátke a líderstva vo voľbách. Nový líder vzišiel z primárnych volieb, členovia SDKÚ-DS dali prednosť Radičovej pred Ivanom Miklošom.

12. júna 2010 - víťazom parlamentných volieb sa stala strana Smer-SD, no lídri opozičných strán, ktoré sa dostali do NR SR, s ňou odmietli rokovania o zostavení vlády.

15. júna 2010 - Iveta Radičová sa stala oficiálnou kandidátkou SDKÚ-DS na post premiéra. Rozhodlo o tom prezídium strany na návrh jej predsedu Mikuláša Dzurindu. Predstavitelia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd podpísali deklaráciu o povolebnej politickej spolupráci, ktorej cieľom je zostavenie novej vlády. Lídrom koalície sa stala Iveta Radičová.

8. júla 2010 - prezident Ivan Gašparovič odovzdal menovací dekrét volebnej líderke SDKÚ-DS Ivete Radičovej, ktorá sa stala predsedníčkou novej slovenskej vlády.

11. októbra 2011 - vláda Ivety Radičovej po niekoľkohodinovom rokovaní v NR SR padla, pri hlasovaní o zvýšení záruk v eurovale nezískala dôveru poslancov parlamentu. Za euroval a zároveň za dôveru vláde hlasovalo 55 zo 124 prítomných poslancov, potrebných bolo 76 hlasov. Premiérka nepresvedčila poslancov ani prosbami bezprostredne pred hlasovaním.

25. októbra 2011 - Iveta Radičová oficiálne oznámila, že nebude kandidovať v predčasných parlamentných voľbách v marci 2012. Zostáva podpredsedníčkou SDKÚ-DS do straníckeho kongresu, ktorý sa musí konať do šiestich mesiacov od parlamentných volieb.

sita

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 814
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 540
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 711
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 675
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 398
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 613
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 399
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 559
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 057
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 897

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

TECH

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu.

Neprehliadnite tiež

Lajčákovi chýba platforma, na ktorej by sa dalo s Ruskom pragmaticky debatovať

Otvorená komunikácia s Ruskom aj o témach vyvolávajúcich rozdielne názory je dôležitá, tvrdí minister.

Drucker uznal rešpekt pacientom na bicykloch, sám prešiel časť trate

Pacienti so sklerózou multiplex sa spolu s podporovateľmi vydali na bicykloch naprieč Slovenskom.

Cez Slovensko sa budú najbližšie dni presúvať zahraniční vojaci

Namierené majú na medzinárodné cvičenia do Lotyšska a Rumunska.

Výber letnej dovolenky s malými deťmi netreba podceňovať

Návštevu lekára pred cestou do iných krajín by nemal opomenúť ani dospelý.