Ústava SR
Sporné miesta
Je povolená pozitívna diskriminácia, ak ústava všeobecne zakazuje diskrimináciu obyvateľov? Prezident nemá lehotu, dokedy má vymenovať kandidáta na generálneho prokurátora. Jozef Čentéš čaká už štyri mesiace. Sporné ukotvenie generálnej prokuratúry.
BRATISLAVA. Až po voľbách, odpovedajú parlamentné strany na otázku, či chcú opraviť nejasnosti v ústave.
Minulý týždeň ju novelizovali, aby mohla dovládnuť vláda Ivety Radičovej (SDKÚ).
„Teraz by to mohlo byť chápané, že chceme do nej účelovo zasahovať,“ myslí si Róbert Madej zo Smeru.
„Vhodnejšie bude sadnúť si k tomu po voľbách,“ povedal člen ústavnoprávneho parlamentného výboru Gábor Gál z Mosta-Hídu.
O nedostatkoch ústavy z roku 1992 z čias vlády Vladimíra Mečiara hovoria poslanci roky. Urobili niekoľko jej noviel, na zásadnú zmenu nenašli 90 hlasov.
Poslanci minulý týždeň expresne zmenili ústavu, aby kabinet mohol dovládnuť bez toho, aby musel opätovne žiadať o dôveru.
Medzi problémové časti ústavy patria články o referende či prezidentských voľbách.
Z textu nie je jednoznačné, či je výsledok referenda pre parlament záväzný a či sa víťazom prvého kola prezidentských volieb stáva kandidát s nadpolovičnou väčšinou zúčastnených alebo oprávnených voličov.
Viacerí ústavní právnici považujú za problém, že súčasťou ústavy nie je večná klauzula, čiže text, ktorý by nesmel parlament upravovať.
V západných krajinách sú takto chránené články o ľudských právach a demokratickom režime. Autorom ústavy vyčítajú, že nezakázali sudcom vrátiť sa do talára po výkone funkcie v exekutíve.
„Dodnes sme podľa ústavy len pridruženým, a nie plnoprávnym členom Európskej únie,“ vraví expert na ústavné právo Eduard Barány.
Ústavu novelizovali desaťkrát. Jedným zo spoluautorov ústavy je aj prezident Ivan Gašparovič. Či treba novú ústavu, priamo neodpovedal.
„V súlade s historickým vývojom, ktorý je dynamický, treba nové reálie posúdiť,“ odkázal po hovorcovi.

Beata
Balogová
