V posledných voľbách ste nekandidovali preto, aby nemohol Robert Fico útočiť na SDKÚ. Bude k vám teraz zhovievavejší?
„Povedal som to inak. Rozhodol som sa tak preto, lebo som zrazu zistil, že mám málo času dobre vysvetliť ľuďom, že som pred tými desiatimi rokmi nič zlé neurobil.“
Teraz je času dosť?
„Teraz nevidím žiadny problém.“
Takže všetko, čo bolo vtedy problémom, sa podarilo vysvetliť?
„Hlavne som významne zaplatil. Však?“
Po voľbách ste sa stali ministrom, takže z pohľadu voliča sa môže zdať, že tá cena nebola až taká vysoká.
"Vtipná poznámka, ale keby ste boli v mojej koži, hovorili by ste inak. Netušil som, ako dopadnú parlamentné voľby. Netušil som, že pani Radičová bude zostavovať vládu. A keď bolo isté, že ju zostavovať bude, nemal som žiadnu istotu, že ma pozve do svojho kabinetu. Také pavučinky sa ľahko skladajú, ale mne vtedy ľahko nebolo."
A zmenilo sa niečo na okolnostiach?
"To, že som významne zaplatil. Že som urobil precedens, na aký si ani na Slovensku veľmi nespomínam."
Nebojíte sa, že Fico zasa vytiahne financovanie SDKÚ?
„Ak môžem za niečo ručiť, tak za to, že sa nebojím. A už vôbec nie Fica.“
Neskončí sa kampaň tak, že Fico bude dokola hovoriť o financovaní SDKÚ a vy o hlase podobnom Ficovi?
„Neviem, čo bude hovoriť predseda Smeru, ale viem, čo budem hovoriť ja a moji spolubojovníci. Budeme ľuďom ponúkať riešenia. Minulosti sa nebránim a som na ňu vcelku hrdý. Neviem, či politika je pre svätcov, ale ja som sa o problémoch spred desiatich rokov dozvedel po desiatich rokoch z médií. Napriek tomu som významne politicky zaplatil. Dávno som necítil takú morálnu silu ako dnes. Do volieb pôjdeme s celkom konkrétnymi riešeniami konkrétnych ťaživých problémov.“
Dvaja vaši možní rivali už dnes povedali, že nebudú kandidovať. Očakávate, že sa ešte niekto prihlási?
"Nebudem o tom špekulovať."
Plánujete pritiahnuť na kandidátku ešte nejakých nových ľudí, alebo postavíte v podstate rovnakú zostavu?
"Určite prídu riaditeľ ústrednej kancelárie alebo generálny sekretár s návrhom predpisu, ktorý maximálne zohľadní princíp primárnych volieb na strane jednej a časovú naliehavosť na strane druhej."
Zvažovali ste vôbec, že sa vzdáte lídrovstva?
„Nerozumiem, prečo by som to mal robiť. Nevidím na to najmenší dôvod. Už keď som sa uchádzal o miesto predsedu strany, bolo mi jasné, aký je základný predpis. Je právo aj povinnosť predsedu viesť stranu do volieb - pokiaľ sa neobjaví vyzývateľ, ktorý v súboji nezvíťazí.“
Ako odhadujete volebný výsledok SDKÚ? O koľko percent prídete preto, že premiérka nekandiduje?
„Nikdy som takto netipoval, to nie je v mojej povahe. V mojej povahe je zápasiť a usilovať sa o čo najlepší výsledok. SDKÚ má 11 rokov. Nikto dnes na Slovensku nemá taký silný odborný tím ako ja.“
Radičová vám nepriniesla nejaké percentá navyše?
„Na večeri, na ktorú som ju pozval, som jej povedal, že je mi to ľúto a že by som bol radšej, keby sme boli na spoločnej kandidátke. Ale stále zostáva premiérkou za SDKÚ do 10. marca. Myslím, že na voličov bude mať vplyv aj to, či a ako vláda dokáže stabilizovať situáciu a doviesť Slovensko k voľbám.“
Na tej večeri ste ju aj presviedčali alebo ste to len zobrali na vedomie?
"Myslím, že pre váš denník povedala, že ju nikdy v SDKÚ nikto k ničomu nenútil."
Presviedčanie nie je nútenie.
„Prišla rozhodnutá, ale jemne som skúsil alternatívy jej angažovanosti. Ale veľmi rýchlo som pochopil, že je rozhodnutá. A tak som urobil jediné,.čo bolo možné. Prijal som to rozhodnutie."
Pre mnohých voličov pravice by možno bolo riešením, keby sa vytvoril pravicový blok, aký navrhuje Béla Bugár. Uvažovali ste o tom?
„Rozumiem základnému posolstvu takejto spolupráce: povzbudiť voličov, ktorí sa nevidia v košiari so Smerom. Myslím, že k istej spolupráci príde. SDKÚ, KDH a Most–Híd táto situácia zomkla. Sme schopní spolupracovať do volieb aj po voľbách. Ale je skoro odpovedať na otázku, akým formálnym spôsobom.“
Je u vás definitívne, že idete do volieb sami?
„Je skoro na kategorické vyhlásenia. Je vysoko pravdepodobné, že pôjdeme sami, ale máme otvorenú myseľ zvážiť rôzne alternatívy.“
Nebolo by dobré, keby ste išli do volieb aspoň s verbálnym záväzkom ísť spolu s KDH a Mostom aj po voľbách do koalície či opozície?
„To je presne to, o čom dnes netreba rozprávať, ale premýšľať.“
V roku 2006 ste boli pripravení ísť do koalície s HZDS. Smer teraz jednoznačne odmietate. Je Fico horší ako Vladimír Mečiar?
„Ponúkal som to ako alternatívu k vládnutiu Smeru, SNS a HZDS. A bola to pre Slovensko lepšia opcia. Ako by bol Mečiar ublížil, keby sme boli v takej kompozícii, ako som ponúkal? Vidím obrovské protirečenia medzi Smerom a nami.“
Aj medzi vami a HZDS by boli pnutia.
„Po voľbách 2006 mal Mečiar zlomok moci.“
Takže keby bol Fico slabší, je pre vás prijateľnejší?
„To sú vaše slová a nemôžem povedať, že nemajú vtip. Ale ja takto nerozmýšľam. Chcem, aby sme s KDH a Mostom Smer prečíslili.“
So Sulíkom by ste to dokázali ľahšie. Viete si predstaviť koalíciu v rovnakom zložení?
„SaS má dva veľké problémy. Prvý je morálny - povalili vlastnú vládu. Druhým je, že sa rozhodli bojovať proti Európe. Je to normálne v krajine, ktorá je na 80 percent HDP závislá od vývozu a z toho 70 percent ide do EÚ? Je normálne tlačiť Slovensko na okraj európskeho diania? Ten druhý problém je možno väčší ako ten prvý.“
Z KDH sa už objavili hlasy, že Fico je pre nich ak nie prijateľnejší, tak aspoň čitateľnejší než Richard Sulík. Myslíte si to aj vy?
„Zdá sa mi, že viem čítať politiku Smeru a SaS pomerne rovnako.“
Mali by ste väčší problém s Ficom alebo so Sulíkom?
„Prvýkrát nedokážem na vašu otázku odpovedať. Na takéto skratky neviem vykročiť. Viem vyargumentovať, prečo stojím na pozíciách našej generálnej línie v súvislosti so Smerom. To je oheň a voda, dve filozofie, dve kultúry. A na druhej strane vidím úskalia SaS. Ale postupom času možno budeme lepšie poznať odpoveď, či si SaS svoje zlyhania uvedomuje a či je schopná korigovať svoj euroskepticizmus.“
Radičová hovorila, že sa SaS zaradila medzi extrémistické strany. Je to tak?
„Rád používam vlastný slovník. Vtedy sa cítim najlepšie. Preto vlastným slovníkom pripomeniem, koľko nás stálo síl, aby sme vygumovali čiernu dieru z roku 1997. Preto nemôžeme pripustiť, aby sme pre populizmus Slovensko vytláčali do priepasti. Toto je limit SaS a ako s ním naloží, ja dnes neviem.“
Bude mať budúca vláda povinnosť presadiť druhý euroval?
"Keby sme boli pred to postavení, tak ani nie. Ale neviem, čo v Európe bude o pol roka. Teraz je hlavne debata, čo s eurovalom 1 a s Gréckom. Ale ak bude nevyhnutné ratifikovať euroval 2, Slovensko to urobiť musí, lebo má politický záväzok."
Prečo ste to neurobili skôr so Smerom?
"Lebo nevieme, čo bude o mesiac. Vývoj je tak búrlivý, že vedieť, či budeme niečo ratifikovať o pol roka, je príliš odvážne."
Nemala sa koalícia dohodnúť s Ficom na eurovale oveľa skôr? Aj ľudia zo Smeru priznávajú, že mesiac pred hlasovaním by mali miernejšie požiadavky.
„Určite nie. Ak to niekto tvrdí, je buď amatér, alebo klame. Minulosť navyše nevieme zvrátiť. Ale pamätám si vyhlásenia lídra Smeru - buď rekonštrukcia vlády, alebo predčasné voľby.“
To bolo až pár dní pred pádom vlády.
„Netvrdím, že sa táto situácia nedala vyriešiť aj bez pádu vlády. Ale keď sa veci dostali tam, kam sa dostali, bolo mi jasné, že to buď zvládneme v rámci koalície, alebo za to musíme zaplatiť.“
Verzia časti SaS je, že za spojením hlasovania s dôverou vláde stojíte vy. Akú ste v tom hrali rolu?
„Rozhodnutie spojiť hlasovanie bolo rozhodnutím Ivety Radičovej. Pokiaľ ide o komunikáciu, nikdy som jej neodoprel žiadnu konzultáciu, vždy som sa jej snažil poradiť najúprimnejšie a najprofesionálnejšie, ako som vedel. Máte moje slovo.“
Prekvapilo vás, keď vám okrem úmyslu nekandidovať oznámila aj to, že sa vzdá členstva v predsedníctve a nechce byť v kampani?
„Ani by som to tak nepovedal. Viem si predstaviť, aké obdobie prežíva - že to nie je jednoduché zvládnuť emocionálne ani fyzicky a viem, že nebude jednoduché riešiť problémy, ktoré nás čakajú. Potrebujeme zvládnuť zákon o rozpočtovej zodpovednosti, rozpočet tlačia viaceré sociálne skupiny. Dá sa porozumieť jej úsiliu sústrediť sa na zodpovedné dovládnutie.“
SDKÚ išla viackrát proti premiérke - napríklad keď Stanislav Janiš navrhol Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora.
„Janiš nespáchal žiadny smrteľný hriech. Naši poslanci sa rozhodujú podľa svojho vedomia a svedomia. Čas utekal, doba expirovala a možno sa niekedy dozviete aj viac. Jedna vec je istá. Môj politický život je o tom, aby sa presadzovalo právo. Ale niekedy hrá rolu aj taktika a rôzne finesy. A ja som nechcel zo seba na staré kolená urobiť hlupáka, ktorý niekoho navrhne a potichučky bude zvolený zase niekto, kto tu bol.“
Dozvieme sa niekedy, čie boli hlasy, čo chýbali?
„Keď raz možno budeme na politike nezainteresovaní, možno sa to aj dozvieme.“
Vy to viete?
„Myslím si to.“
Radičová po druhýkrát takmer odstupovala pri Daňovom riaditeľstve. To bola akcia výhradne SDKÚ.
„Nebola to akcia SDKÚ. Teraz ste ma prekvapili. Ale rovnako ste ma prekvapili rigoróznym vyjadrení o odstupovaní. Vôbec neodstupovala. Toto bol príbeh medzi Úradom vlády a ministerstvom financií.“
Môžu voliči naďalej rátať s tým, že neuvidíte problém v tom, keď váš straník dostane bez súťaže zákazku?
„Bola súťaž.“
V čase, keď bola dohodnutá prvá zmluva, nebola.
„Bola, hoci podľa zákona byť nemusela. To nebol príbeh verejného obstarávania ale nájmu. Stále dôverujem predstaviteľom rezortu financií, ktorí vyhlásili hneď na začiatku, že urobili zodpovedný prieskum terénu a vybrali o 50 percent lacnejšiu firmu.“
Ak bude Radičová kandidovať za prezidentku, podporíte ju?
„Príliš skoro sa pýtate.“
Má SDKÚ lepšieho kandidáta ako ju?
"Obávam sa, že platí moja predchádzajúca odpoveď. Dovtedy musím doriešiť ešte kopu vecí."
Mohla by sa dostať po voľbách do vlády?
"Nedokážem o tom špekulovať."

Beata
Balogová
