SME

Rozširovanie EÚ prináša niekoľko veľkých otáznikov

Düsseldorf 25. júla (TASR) - Rozšírenie Európskej únie (EÚ) o krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) je zo zahraničnopolitického hľadiska v podstate ...

Düsseldorf 25. júla (TASR) - Rozšírenie Európskej únie (EÚ) o krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) je zo zahraničnopolitického hľadiska v podstate úspešné ešte pred tým, ako sa v skutočnosti začalo.

Je to predovšetkým perspektíva vyššej stability celého kontinentu, keďže mladé demokracie bývalého východného bloku sa takmer bez výnimky vnútro- aj zahraničnopoliticky prispôsobili cieľu členstva v EÚ. Vlády tak mohli dodržať kurz politických a trhových reforiem. Do prvej vlny členov sa pripravuje Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Cyprus a Malta, ktoré už z veľkej časti dokončili vstupné rokovania. EÚ tak môže prvých členov privítať už v roku 2004 a hoci sa rokuje aj s Bulharskom a Rumunskom, tieto dve krajiny výrazne zaostávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Každá neočakávaná pochybnosť o perspektíve členstva však so sebou prináša hrozbu veľkej neistoty, hoci rozširovanie ani z pohľadu samotnej únie nie je úplne bezproblematické - existujúce inštitúcie totiž majú kapacitu len pre 15 členských krajín a reformy pokračujú slimačím tempom, píše dnešný Handelsblatt.

Summit EÚ má teraz vypracovať novú európsku ústavu: Nemecko chce posilniť Európsky parlament aj Európsku komisiu, Británia a Francúzsko žiadajú zhodnotenie kurzu. Spory o peniaze dominujú predovšetkým v predvolebnom období. Napríklad, podľa slov kancelára Gerharda Schrödera by Nemecko nemalo byť donekonečna najväčším platičom a do popredia bojov o budúcu agrárnu politiku presúva záujmy nemeckých poľnohospodárov.

OPLATÍ SA ROZŠÍRENIE EÚ?

SkryťVypnúť reklamu

Úsilie o rozšírenie EÚ východným smerom je v podstate správne, no na druhej strane je potrebné počkať, čo vlastne skutočne prinesie. Na jednej strane stojí úsilie o rozšírenie obchodného priestoru súčasných členov EÚ a na druhej strane úsilie o zapojenie doteraz relatívne izolovaných východoeurópskych štátov do stabilného politického systému.

EÚ by však mala vo svojich plánoch postupovať mimoriadne obozretne a v každom prípade by sa mala vyhnúť unáhlenému konaniu. Odborníci považujú jednoduchú integráciu niektorých alebo všetkých desiatich kandidátov do existujúceho systému za príliš nebezpečné. Nebezpečenstvo pritom číha na obidve strany - na kandidátske aj členské štáty.

Keby boli KSVE jednoducho prijaté, čakali by ich veľké obmedzenia na ochranu súčasných členov. Pravdepodobne by sa neosvedčil prístup, v rámci ktorého sa podstatne obmedzí účasť KSVE na spoločných prostriedkoch a rozhodovaní, napríklad, stanovením kvót pre štrukturálne fondy. Noví členovia by navyše nemohli bez obmedzení predávať svoje poľnohospodárske produkty, ktoré sú podstatne lacnejšie než v únii, pretože európski poľnohospodári by zbankrotovali, čo by mohlo vyvolať sociálne napätie a nepokoje.

SkryťVypnúť reklamu

Určité úpravy sú potrebné aj v zákonoch práce - ak sa totiž niekoľko miliónov ľudí z KSVE s relatívne nízkymi mzdami natlačí na európsky trh práce, povedie do k veľkým problémom v súčasných členských krajinách.

Okrem toho "členstvo druhej triedy" by kandidátom nepomohlo, pretože by ich to mohlo ponížiť a veľmi rýchlo by chceli zabudnúť na európsky projekt. Niektoré KSVE, napríklad, Poľsko a ČR, už dlhší čas čakajú na prijatie do EÚ, hoci ich hospodárstvo ešte zďaleka nedosahuje súčasnú úroveň členských krajín a vystavujú sa tak nebezpečenstvu, že sa nevymania zo štatútu kolónie štátov typu Francúzska a Nemecka.

Z takého dôvodu je potrebný iný prístup. Jedným z možných riešení je určitý typ hospodárskej a obchodnej únie kandidátov. Až po úspešnom vzniku takéhoto združenia by mali vstúpiť do EÚ, avšak nie hneď ako rovnocenní členovia, ale skôr so štatútom asociovaných členov. Toto riešenie poskytne KSVE možnosť pomaly sa priblížiť k EÚ a obidvom stranám aj priestor pre zbieranie skúseností, ktoré vyjasnia podmienky úplného členstva.

SkryťVypnúť reklamu

Rozširovanie EÚ bude mať mimoriadne dôsledky predovšetkým pre Veľkú Britániu. Podľa názoru niektorých pozorovateľov je totiž pravdepodobné vystúpenie Británie z EÚ v prípade, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov neprijme euro. "V rozšírenej EÚ sa totiž budú Briti cítiť ešte viac cudzí než v súčasnom spoločenstve," uzatvára Handelsblatt.

* sov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 684
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 111
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu