BRATISLAVA. Európsky boj o záchranu spoločnej meny začala premiérka Iveta Radičová v parlamentnom výbore pre európske záležitosti.
Po viac ako hodinovej diskusii získala mandát a odletela na kľúčový summit Európskej únie a eurozóny do Bruselu, kde dnes večer majú oznámiť rozsiahle opatrenia na záchranu Grécka, bánk a eura.
Za problémové body, ktoré členovia výboru riešili, na neverejnom zasadnutí, označila premiérka päť:
- Za najväčší označila bod o užšej koordinácie daňových politík. Slovensko chce preto presadiť klauzulu z marcového summitu, že priame dane zostanú v kompetencii národných politík. Slovensko chce do nej presadiť, aby sa súkromný sektor podieľal nielen na záchrane Grécka, ako to bude riešiť summit, ale aj v prípade všetkých zadlžených krajín, ktoré o to požiadajú.
- Do Bruselu ideme s tým, že euroval sa nebude navyšovať ani o cent.
- Slovensko by malo podľa premiérky problém so zmenou Lisabonskej zmluvy, ak by sa mal princíp jednomyseľného hlasovania nahradiť väčšinovým. "To by sme z niektorých rozhodnutí mohli byť vylúčení," povedala Radičová.
- Pri konzultáciách s Európskou radou o národných rozpočtoch žiadame, aby boli prísnejšie kontrolované problémové krajiny a sankcionované, ak nedodržiavali rozpočtové pravidlá.
- Chceme tiež presadiť záväzok, aby materské banky neriešili svoje problémy na úkor dcérskych. "Chceme chrániť slovenské banky, "povedala premiérka. Podľa nej mal tento návrh podporu väčšiny členských krajín.
Aby matky nevyťahovali peniaze z dcér
Slovensko sa podľa premiérky pokúsi na rokovaniach presadiť, aby si materské banky nemohli riešiť svoje problémy cez kapitál dcérskych bánk v ostatných krajinách. Tento návrh sa podľa jej slov už stretol aj s porozumením a podporou ostatných krajín.
"Tento mechanizmus sa dopracúva a je pre nás tak prioritný a dôležitý, že sme tieto rokovania aj otvorili a verím, že sa dnes na summite na takomto riešení aj dohodneme. Musíme si chrániť naše dcérske banky v Slovenskej republike,“ vyhlásila Radičová.
Okrem tohto opatrenia bude Slovensko podľa premiérky presadzovať nenavyšovanie záruk štátov či postup, aby si banky riešili problémy predovšetkým vlastnými prostriedkami, a to prostredníctvom napríklad pozastavenia vyplácania dividend, či prostredníctvom dohľadu nad ich ziskom. Až následne by do riešenia problémov mohla vstúpiť vláda konkrétnej krajiny.
V rámci rokovaní už podľa Radičovej existuje aj zhoda na tvrdej regulácii bánk, na kontrolách jednotlivých krajín či na sankciách voči nim. Rovnako premiérka potvrdila aj dohodu na potrebe navýšenia základného kapitálu bánk na 9 %.
Otvorenou otázkou však podľa slovenskej premiérky zostáva problémové Grécko. "Je zrejmé, že bude musieť Grécko pristúpiť k znižovaniu dlhu, výraznejšie na spomínaných 120 % a na to budú nasledovať aj ďalšie opatrenia,“ povedala dnes Radičová s tým, že riešenie má byť také, aby sa Grécko v roku 2020 vrátilo na finančné trhy.
Dohoda o bankách je blízko
Slovenská premiérka pritom očakáva, že európski lídri by už dnes mali uzatvoriť niektoré otázky. "Určite dospejeme k dohode na riešení programov pre krajiny, pre rekapitalizáciu bánk, tam nemám pochybnosť. Otázne zostáva, či dospejeme k dohode v samostatnom programe pre Grécko,“ povedala Radičová.
Slovensko je podľa Radičovej pripravené aj na prípadné zmeny v Lisabonskej zmluve, avšak za vopred stanovených podmienok. "Otváranie Lisabonskej zmluvy ako bianko šek neprichádza do úvahy, ale pokiaľ by bolo nutné kvôli krajinám v programe, kvôli tvrdým fiškálnym pravidlám a dodržiavaniu pravidiel, tak tu sme otvorení na diskusiu,“ konštatovala premiérka.
Jedným z jasných stanovísk Slovenska bude podľa premiérky aj postoj k prípadnému navýšeniu nového tzv. permanentného eurovalu, a to z prostriedkov prvého eurovalu. V tomto prípade bude Slovensko podľa Radičovej jednoznačne proti.
Časť dnešného rokovania európskeho parlamentného výboru bola neverejná. Podľa premiérky Ivety Radičovej si to vyžiadal súčasný stav rokovaní, keďže viacero otázok je stále otvorených.

Beata
Balogová
