BRATISLAVA. Strana moderného Slovenska (SMS), ktorú založil bývalý podpredseda HZDS Milan Urbáni, nepôjde do marcových predčasných parlamentných volieb sama. Keďže ako nová strana ešte nie je na hlasovanie celkom pripravená, rozhodla sa pre podporu iného politického subjektu. Zatiaľ nevie, ktorého presne, no určite to nebude HZDS či extrémisti. Pre TASR to dnes povedal predseda SMS Urbáni.
"Prebiehajú rokovania na rôznych úrovniach s rôznymi stranami, no dnes by som nikoho nekonkretizoval. Ale s HZDS v tejto podobe ako je, teda na čele s Mečiarom, to v žiadnom prípade. My sme demokrati a vieme rokovať prakticky s každým, s kým sa vieme programovo zhodnúť, no s Mečiarom určite nie," zdôraznil Urbáni, ktorý okrem HZDS a extrémistov nevylučuje z rokovaní a zo spolupráce nikoho.
Ako bude vyzerať spomínaná podpora pre niektorú stranu, Urbáni nepovedal. V hre je podľa neho aj možnosť účasti členov SMS na kandidačnej listine vybranej strany, aj pomoc vo voľbách bez účasti SMS na kandidátke. Všetko bude závisieť od dohody, ktorú s vybranou stranou Urbániho subjekt uzavrie.
Líder SMS je presvedčený, že v predčasných voľbách zaváži každý hlas. Preto bude dôležitý každý, kto vie politickému subjektu priniesť voličské hlasy. "Budú strany, kde bude rozhodovať aj pár desiatok hlasov a tá podpora bude dôležitá. Každý, kto vie získať nejaké hlasy, bude dôležitý," vysvetlil.
Urbáni je presvedčený, že Slovensko dnes potrebuje zmenu na politickej scéne a chce sa o ňu pričiniť. "Slovensko potrebuje niečo iné, ako je tu, lebo politická scéna je rozbitá a chaotická. Kvôli tomu sa budeme angažovať," vyhlásil. Šéfovi SMS prekáža, že "niektorí ľudia ako Fico a Dzurinda si sprivatizovali politickú moc na Slovensku". Urbáni to odmieta a tvrdí, že musí nastúpiť občianska spoločnosť. "Aby občan mohol rozhodovať v tomto štáte," vysvetlil.
Predčasnými voľbami sa skráti funkčné obdobie vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) o viac ako dva roky. K tomuto kroku pristúpi Slovensko kvôli eurovalu. Radičovej kabinet padol práve pri jeho schvaľovaní v parlamente. Strana SaS a trojica poslancov z hnutia
Obyčajní ľudia a z OKS euroval odmietli podporiť, čím nevyslovili dôveru vláde. Hlasovania boli totiž spojené. Koalícia sa následne dohodla na podpore eurovalu s opozičným Smerom-SD, no musela pristúpiť na predčasné voľby. Tie sa uskutočnia 10. marca budúceho roka.