Zlodeji kradnú kvety aj vázy

Väčšina cintorínov už zažíva nával ľudí. Počas sviatkov budú otvorené dlhšie, niektoré i nepretržite. Napriek tomu, že ich strážia, kradne sa tam.

Cintoríny budú otvorené nonstop.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME– TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Väčšina cintorínov už zažíva nával ľudí. Prichádzajú si uctiť pamiatku zosnulých. Počas sviatkov budú otvorené dlhšie, niektoré i nepretržite. Napriek tomu, že ich strážia, kradne sa tam.

BRATISLAVA. Cintoríny sa už zapĺňajú davmi ľudí. Najväčší nápor sa očakáva počas predĺženého víkendu. Prevádzkovatelia pohrebísk sa na sviatky venované mŕtvym pripravili v predstihu. Všade predĺžili otváracie hodiny, niekde ani nezatvoria.

Cintoríny strážia policajti, no nestačí to – prichádzajú zlodeji a mizne výzdoba. Nájsť vinníka je však ťažké.

Venček či chryzantéma?

Od začiatku tohto týždňa sa predajcovia kvetinovej výzdoby na hroby, či už v kamenných obchodoch, alebo na trhoviskách, nemôžu sťažovať na nedostatok kupujúcich. Kým ešte minulý týždeň si ľudia len mapovali ceny, tento týždeň vo veľkom nakupujú.

Ľubica Majtánová z kvetinárstva Kvety pre radosť v Jarovciach hovorí, že sviatočné dni už cítia na tržbách.

Dušičkový biznis sa rozbehol aj na trhoviskách po celom Slovensku. Ponuka sa mení na severovýchode krajiny, kde sa ceny dušičkovej výzdoby viac­menej prispôsobili obchodom v Poľsku. Domáci napríklad zo Svidníku už preto nerobia húfne nákupy za hranicami.

Ceny v domácich obchodoch ovplyvňuje aj fakt, že väčšina výzdoby pochádza z Poľska alebo z Číny.

Kým na juhu Slovenska a v hlavnom meste ľudia uprednostňujú výzdobu hrobov z vencov so živou dekoráciou, severnejšie časti využívajú umelé dekorácia.

„Je to logické, biele a žlté chryzantémy sú veľmi háklivé na počasie, už prvé mrazy by vlastne pokazili celú výzdobu hrobov,“ povedala odborníčka na aranžovanie Edita Nagyová.

Ťažkosti s dokazovaním

Policajti na obvodoch napriek posilneniu hliadok zaznamenávajú zvýšený počet zlodejov. Bežne sa stáva, že pozostalí večer hrob vyzdobia drahou kyticou, ktorú už na druhý deň nenájdu.

Kradne sa všetko, aj veci v zaparkovaných autách. Ostražitý treba byť i pri úprave hrobového miesta.

„Najmä seniori nechajú tašky bez dozoru, položené na hroboch alebo lavičkách,“ vraví viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

Bývalá správkyňa cintorína v Seredi Eva Nagyová povedala, že ľudia sa chodili sťažovať na krádeže kvetov z hrobov, no je ťažké vinníka vypátrať. Nový správca Peter Jánsky dodal, že ak zlodej preskočí ohradu a kvety odnesie, nič nikto nezmôže.

„My nemáme právo prehliadnuť návštevníkom tašky. Veď ho nemajú ani pokladníčky v samoobsluhe. A keby ich nám aj ukázali, nemáme nijaké dôkazy, že kvety boli ukradnuté,“ vraví Nagyová.

Ak sa teda zlodeja nepodarí prichytiť pri čine, ťažko sa poškodený domôže nápravy.

ico

Suché materiály sú trvácne, viazať sa dá už dnes

Tento rok trend zdobenia hrobov smeruje ku klasickým vencom, krížom a srdciam. Viažu sa na podložky z polystyrénu, dreva, prípadne sa vypichujú do oasisu (aranžérskej hmoty). Tá sa pred použitím namáča do vody.

Zdobené sú čečinou, kvetmi a doplnkovým aranžérskym materiálom. Podložka venca, kríža a srdca môže byť aj slamená. Základy sa obtáčajú čečinou alebo machom.

Prírodné materiály ako čečina z jedle, mahónia a plody a listy domácich a tropických drevín v kombinácii s kvalitnými umelými kvetmi majú dlhú trvácnosť. Preto možno začať s výzdobou hrobov už skôr ako na Dušičky.

ico

Výzdoba sa vracia k prírode

Trendy zdobenia hrobov sa vracajú k prírodným materiálom. Doplnkami sú kvalitné umelé či sušené kvety. Mnohé sú na nerozoznanie od živých.

BRATISLAVA. Dušičkový kvetinový biznis je v plnom prúde. Vyberať je z čoho v kamenných obchodoch aj na trhoviskách, ceny sa však líšia.

Napríklad mestská spoločnosť Marianum v Bratislave v pondelok nafotila pred cintorínmi v druhom bratislavskom obvode tovar trhovníkov a zverejnila ho aj s cenami na webovej stránke pohrebníctva.

Návštevníci si môžu doma porovnať ceny kvetov a rozhodnúť sa, či je pre nich výhodnejšie kúpiť si ich na trhoviskách v meste, alebo až priamo pred cintorínom.

Kto chce ušetriť, je preňho lepšie nakúpiť výzdobu na trhovisku. Napríklad na najväčšom bratislavskom trhovisku na Miletičovej ulici sú ceny aj o desať percent nižšie ako inde. Kahance sa dajú zase najvýhodnejšie kúpiť v obchodných centrách. Ak s ich kúpou počkáte do soboty, už ich budete kupovať v zľave.

Aranžmán má vyniknúť

Ľudia oveľa viac ako v minulosti prihliadajú na kvalitu kvetov a takisto na originalitu výzdoby. „Čoraz viac spotrebiteľov sa dožaduje nie masových, ale originálnych kvetinových diel,“ hovorí Jozef Šimko, pedagóg zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch.

Príbuzným, ktorí prichádzajú k spoločnému hrobu, radí, aby sa radšej dohodli na jednotnej výzdobe a neurobili z hrobu skladisko, kde nevynikne ani jeden aranžmán.

Najviac sú žiadané venčeky a drobnejšie črepníkové chryzantémy v klasickej bielej, ako aj v hnedej – škoricovej a purpurovej farbe.

Pozor na lacné umelé kvety – púšťajú farbu

Kým Bratislavčania uprednostňujú na ozdobu hrobov živé vence a chryzantémy, ľudia napríklad na Spiši volia umelú výzdobu. Črepníkové chryzantémy sa predávajú podľa počasia – ak je chladnejšie, kupujú sa umelé.

Top tovarom sú hortenzie v jesenných farbách a biele orchidey. Živé vence sa predávajú menej, skôr umelé a rôznych tvarov – klasický kruh alebo slza. Namiesto šiškových venčekov si ľudia vyberajú machové so sušinou.

Predajcovia upozorňujú na to, že niektoré vence dovezené z Ukrajiny môžu v daždi alebo pri snežení rýchlo stratiť tvar a pustiť farbu.

ico

Ako na to

Pri úprave hrobu treba myslieť aj na to, ako často ho navštevujete, radia Beáta Tvarusková a Eva Beláková, majsterky zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Malinove.

V prípade, že sa k hrobu nevraciate často, treba voliť trvácnejší sušený materiál či umelé kvety. Dnes je ich ponuka už bohatá a pestrá, často sú na nerozoznanie od živých.

Nemenej dôležité je aj zohľadnenie veku zomretého, najmä z hľadiska farebných kombinácií. U detí sa využíva najmä biela farba.

Pri výbere výzdoby treba dbať na praktickosť a bezpečnosť. Jesenné počasie (vietor, dážď) neprajú sviečkam. Vhodnejšie sú kahance, najlepšie s krytmi. Sú i bezpečnejšie.

Tmavšie chryzantémy vydržia dlhšie, najlepšie sú bordové – znesú bez poškodenia i prízemné mrazy. Biele a žlté chryzantémy vtedy zhnednú. Odkvitnuté kvietky a suché listy treba odstraňovať.

V prípade klasického jesenného sychravého počasia si chryzantéma nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť ani prihnojovanie. Ak je jeseň suchá, slnečná, treba chryzantémy len zalievať a zabezpečiť zadržanie vody miskou pod črepníkom.

Okrem chryzantém sú vhodné i klinčeky, eriky, vresy, kálie, ľalie. V spomienkovej väzbe má svoje miesto aj ruža.

ico

Na hrobové miesto musíte mať zmluvu

Pravidlá užívania hrobového miesta nie sú len medzi vami a správcom cintorína. Upravuje ich zákon.

1. Nájomnú zmluvu je zo zákona o pohrebníctve povinný uzatvárať prevádzkovateľ pohrebiska na neurčitý čas.

2. Vaše povinnosti nájdete v zmluve. Patrí medzi ne úhrada poplatkov, dodržiavanie prevádzkového poriadku a všeobecne záväzného nariadenia obce. Ďalej zabezpečovanie údržby hrobu na vlastné náklady a písomne oznamovať zmeny údajov (najmä mena a adresy).

3. Ak ste opomenuli zaplatiť, hrozí vám výpoveď zmluvy. V tomto prípade určuje zákon lehoty. Prevádzkovateľ cintorína je povinný vopred upozorniť, že uplynie lehota, na ktorú je nájomné zaplatené najneskôr tri mesiace vopred.

4. Ak prevádzkovateľ pre neplatenie napokon vypovie nájomnú zmluvu, je povinný vám výpoveď doručiť najneskôr do dvoch mesiacov po uplynutí lehoty, na ktorú ste mali zaplatené. Pokiaľ ste zanedbali svoju informačnú povinnosť a prevádzkovateľ nepozná vašu adresu, uverejní informáciu o výpovedi na mieste obvyklom na pohrebisku – najčastejšie na vývesnej tabuli.

5. Výpovedná lehota uplynie do roka odo dňa doručenia výpovede. Vyzvú vás, aby ste najneskôr do tejto lehoty odstránili z hrobového miesta príslušenstvo. Pokiaľ nebudete na výzvu reagovať, po uplynutí výpovednej lehoty ho prevádzkovateľ pohrebiska odovzdá obci a príslušenstvo hrobu sa považuje za opustenú vec.

6. Ak vás prevádzkovateľ s výpoveďou zmluvy nevie zastihnúť – napríklad ste zmenili adresu - výpovedná lehota uplynie tri roky odo dňa, odkedy nebolo nájomné zaplatené. Všetky informácie sa potom uvádzajú zvyčajne na vývesnej tabuli. Prevádzkovateľ pohrebiska ponechá počas tejto lehoty príslušenstvo hrobu na mieste s označením, že ide o trojročné uloženie, počas ktorého sa môže nájomca prihlásiť; potom sa už príslušenstvo hrobu považuje za opustenú vec.

7. Zmluvné podmienky platia aj na uloženie urny v urnovej stene. Zákon je už benevolentnejší k ukladaniu urien a pokiaľ sa rozhodnete si urnu s popolom ponechať napríklad doma, nik vám v tom nebude brániť.

(ht, Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb)

ico

Dušičky tento rok

Ako budú otvorené cintoríny

 • V období sviatkov sa budú všetky cintoríny zatvárať neskoršie.
 • Bratislava: cintoríny a krematórium budú od 25. októbra do 3. novembra otvorené dlhšie, a to od 7.00 do 20.00 hodiny.
 • Prešov: od 23. októbra až do 8. novembra budú otvorené v čase od 7.00 do 21.00 hodiny.
 • Žilina: všetkých 16 cintorínov bude v období od 24. októbra do 6. novembra otvorených od 6.00 do 22.00 diny.
 • Rožňava: od 29. októbra do 2. novembra bude cintorín otvorený od 6.00 do 20.00 hodiny.
 • Poprad: štyri cintoríny budú otvorené od 7.00 do 20.00 hodiny.
 • Levoča, Gelnica, Spišské Vlachy: cintoríny budú otvorené nonstop.

Na koľko eur vás vyjde výzdoba hrobov

Bratislava

 • chryzantémy veľkokveté, malý kvetináč – 1,5 až 2 eurá,
 • chryzantémy drobnokveté, veľký kvetináč od 5 eur,
 • umelý venček od 2 eur,
 • umelá kytica od 7 do 35 eur,
 • živý venček z čečiny od 5 eur.

Spišská Nová Ves

 • menší živý venček 5 eur,
 • väčší živý venček od 10 do 30 eur.

Topoľčany

 • chryzantémy veľkokveté, z domácej produkcie do 6,50 eura,
 • vence z čečiny, najmenšie po 2,92, najväčšie po 19 eur.

Prievidza

 • veľkokveté chryzantémy – ak je 4 až 5 kvetov na koreni - 4 eurá
 • málokveté chryzantémy od 4 do 6 eur,
 • kytice z umelých kvetov – podľa veľkosti od 1,50 do 10 eur,
 • vence z čečiny od 3 do 20 eur.

Banská Bystrica

 • chryzantémy v črepníkoch od 2 do 12 eur,
 • chryzantémy málokveté prevažne 6 eur,
 • venčeky z čečiny od 5 do 10 eur.

Žilina

 • chryzantémy na trhovisku 2 až 8 eur,
 • vence zo živej čečiny 5 až 7 eur.

Kahance

 • Vo väčšine miest v skle od 1 do 2 eur, drahšie aj po 6 eur, najlacnejšie náplne do nich – 20 centov.

(vybrané mestá, or, regionálne redakcie MY)

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 942
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 6 737
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 609
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 241
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 111
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 446
 7. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 396
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 227
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 767
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 509

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Pán Drahoš sa do mňa zamiloval, začal debatu Zeman

Voľby českého prezidenta vyvrcholia v piatok a v sobotu.

KOMENTÁRE

Štátnu politiku distribúcie moču si Rusi vypijú až do dna

V bodovaní národov si Rusi zakrepčia kdesi blízko Slovenska.

Neprehliadnite tiež

Tesco končí na Hlavnej po 22 rokoch

Nový investor sa chce pustiť do rekonštrukcie budovy.

Na Kostolianskej sú dojednané prvé pozemky na kruhový objazd

Vedenie mesta by chcelo začať s výkupom pozemkov.

Raši, Zmajkovičová, Kubánek. Ktorí krajskí šéfovia Smeru by mali končiť

Ohlasované zmeny krajských šéfov Smeru považuje politológ Grigorij Mesežnikov len za kozmetickú úpravu pre verejnosť.

Drevárske kauzy zostávajú aj po rokoch bez trestov

Zmluvy nevýhodné pre štát podpisoval ako riaditeľ Lesov SR Alojz Riško. Dnes sedí v poľovníckej komore. Nikoho neobvinili ani za krádeže dreva.

Raši podal trestné oznámenie pre marenie volieb župana

Upozorňuje na enormný počet neplatných hlasov.