Bratislava 25. júla (TASR) - Vedenie Slovenskej televízie nesúhlasí s tvrdením Rady STV, že podpísaním Kolektívnej zmluvy a 10-percentným plošným zvýšením platov zamestnancov tejto verejnoprávnej inštitúcie sa prehlbuje jej zadlženosť a celková finančná kríza.
Dôvod na odvolanie Milana Materáka z funkcie ústredného riaditeľa STV - podpis Kolektívnej zmluvy - považuje vedenie Slovenskej televízie za účelový a právne irelevantný.
V stanovisku Komunikačného centra STV, ktoré dnes poskytlo TASR, sa ďalej uvádza, že ústredný riaditeľ konal v súvislosti s odporúčaním rady a podpísaním Kolektívnej zmluvy vykonal zákonom predpokladaný úkon, ktorý nie je v rozpore s platnou legislatívou a v plnom rozsahu rešpektuje Zákonník práce.
Ako sa zdôrazňuje vo vyhlásení, vedenie STV pri podpise zmluvy plne rešpektovalo finančný rozpočet a objem mzdových prostriedkov televízie. "Vedenie STV v rokoch 2001 a 2002 vykonalo reorganizáciu v zmysle procesov reinžinieringu. V tejto súvislosti sa uskutočnilo hromadné znižovanie počtu pracovných pozícií, pričom z televízie odišlo približne 550 zamestnancov. Takto ušetrené finančné zdroje sú viazané na valorizáciu miezd zostávajúcich zamestnancov. S ohľadom na existujúce konkurenčné prostredie ide aj o ich stabilizáciu. Od 1. januára 2002 platí v STV nová organizačná štruktúra a súčasné vedenie už nepočíta s ďalším znižovaním počtu zamestnancov, ktorým by sa malo odstupné vyplácať," konštatuje sa v stanovisko.
Vedenie STV ďalej pripomína, že v zmysle platnej legislatívy rade neprináleží posudzovať obsah Kolektívnej zmluvy. Podľa názoru vedenia STV, nie je preto možné, aby rada kvalifikovane a v súlade so zákonom prijala rozhodnutie smerujúce k návrhu na odvolanie ústredného riaditeľa. "Členovia rady znenie zmluvy nepoznali, pretože si ju neprečítali. Vo svojich predchádzajúcich uzneseniach rada okrem iného odporúčala riaditeľovi Kolektívnu zmluvu uzavrieť. Zo Štatútu Rady STV totiž vyplýva i jej povinnosť obhajovať sociálne istoty pracovníkov organizácie, v tomto prípade STV. Preto je zarážajúce, že riešenie ich sociálneho zabezpečenia, zakotvené v Kolektívnej zmluve, použila Rada ako dôvod na odvolanie ústredného riaditeľa, " uvádza sa v stanovisku.
Vedenie Slovenskej televízie preto považuje bezprostredný dôvod návrhu na odvolanie ústredného riaditeľa STV z jeho funkcie, t. j. podpísanie Kolektívnej zmluvy, za účelový a právne irelevantný. Ústredný riaditeľ konal v súvislosti s odporúčaním Rady STV a podpísaním Kolektívnej zmluvy vykonal zákonom predpokladaný úkon, ktorý nie je v rozpore s platnou legislatívou a v plnom rozsahu rešpektuje Zákonník práce.