BRATISLAVA. Hlavná aktérka obchodu s platinou, na ktorom štát podľa televízie Markíza prišiel o 1,8 milióna eur, má blízko k pokladníkovi SDKÚ Igorovi Kucejovi. Ide o šéfku Správy štátnych hmotných rezerv Evu Hrinkovú – nominantku SDKÚ.
Jej manžel Igor Hrinko má s Kucejom firmu, ktorá v Bratislave prevádzkuje tenisové kurty. Vo februári tam mala SDKÚ tenisový turnaj, hral aj šéf strany Mikuláš Dzurinda. Hrinkovci a Kucejovci vlastnia byty v rovnakom dome pár kilometrov odtiaľ.
Dzurinda: Ja nič
Fakty
Prípad platina
- o predaji platinových sitiek Správou štátnych hmotných rezerv za 670-tisíc eur informovala televízia Markíza 16. októbra. Trhová cena bola okolo 2,5 milióna eur;
- v elektronickej aukcii sitká kúpila ešte 4. júla firma Heneken. Jej šéf Michal Hudoba zo Sliača v roku 2006 kandidoval za SDKÚ;
- výzvu na predaj zverejnili len na internetovej stránke úradu;
- kľúčoví obchodníci s platinou sa o ponuke nedozvedeli;
- firma tvrdila, že sitká boli lacnejšie, lebo zoxidovali. Odborníci Markíze povedali, že platina neoxiduje;
- správu hmotných rezerv riadi nominantka SDKÚ Eva Hrinková, vedúca Úradu vlády z obdobia vlády Mikuláša Dzurindu;
- Hudobova firma sídli na rovnakej adrese ako Sitno Holding bývalého ministra SDK Ľudovíta Černáka. Hudoba priznal, že je s Černákom príbuzný;
- polícia v utorok oznámila, že vo veci začala trestné stíhanie. Úrad vlády nariadil kontrolu, preverovanie začal aj Najvyšší kontrolný úrad.
Dzurinda pritom pre televíziu Markíza v stredu povedal, že jeho strana s kauzou nemá nič spoločné. „Mňa sa to netýka, ani SDKÚ.“
Hrinková včera na otázky neodpovedala. Mlčí aj jej úrad.
Už desať dní tak nie je jasné, či bola elektronická aukcia na predaj platinových sitiek férová, a či sa o nej mohli dozvedieť všetci možní záujemcovia.
Správa štátnych hmotných rezerv nehovorí ani to, aké ďalšie firmy sa do aukcie zapojili a neobhájila, či správne nastavila cenu.
Dzurinda aj vo štvrtok zopakoval, že Hrinkovou sa nezaoberá. „Návrh na vymenovanie (Evy Hrinkovej) vláde predložil minister hospodárstva. SDKÚ sa k prípadnej politickej zodpovednosti za jej konanie vyjadrí po tom, čo budú známe výsledky kontroly NKÚ.“
Pokladník Kucej nás s otázkami odkázal na SDKÚ. Cez SMS potvrdil len toľko, že s Hrinkom má tenisové kurty.
Vo funkcii pokladníka strany Kucej vystriedal Gabriela Palacku v roku 2002. Vo funkcii sa udržal aj po kauze podozrivého financovania SDKÚ cez schránkové firmy v Londýne, ktoré riadil.
Vo firme Tennis One s Kucejom a Hrinkom je aj manželka generálneho sekretára SDKÚ Štefana Hudeca.
Za druhej vlády Dzurindu, v rokoch 2002 až 2005, bol Hudec vedúcim Úradu vlády. Hrinková mu vtedy robila zástupkyňu. Neskôr na niekoľko mesiacov jeho funkciu prevzala.
Bývalí ministri
Prepojenie na bývalé špičky SDKÚ je aj na strane firmy Heneken, ktorá platinu kúpila. Okrem toho, že jej majiteľ Michal Hudoba v roku 2006 za SDKÚ kandidoval v parlamentných voľbách, v súčasnosti podniká s bývalým spoluzakladateľom strany Ľubomírom Harachom.
Teraz Hudoba s Harachom figuruje vo firme Franchise Development Group International.
Hudoba tiež televízii Markíza priznal príbuzenský vzťah s exministrom za SDK Ľudovítom Černákom. Ministrom hospodárstva sa v roku 1999 po Černákovi stal práve Harach.
Firma Heneken sídli na adrese Černákovho Sitno Holdingu. Hudoba sa včera nechcel k ničomu vyjadrovať. „Všetko som už povedal.“
Napriek podozreniam zo straníckeho obchodu, ktorý bol nevýhodný pre štát, zostáva Hrinková vo funkcii.
Kým Dzurinda tvrdí, že konať má ministerstvo hospodárstva, minister Juraj Miškov (SaS) to odmieta. Keďže podľa neho ide o nominantku SDKÚ, prípadné odvolanie má vyriešiť táto strana, hovorí. „Zodpovednosť nesie SDKÚ.“
Sulík vidí zlodejstvo
Šéfa úradu vymenúva a odvoláva vláda. Do funkcie Hrinkovú uviedol Miškov. Jej odvolanie môže navrhnúť ktorýkoľvek minister.
Minister Miškov nekoná, hoci jeho stranícky šéf Richard Sulík označil predaj platiny za zlodejstvo. „Je to obyčajné svinstvo a rozdiel oproti nástenkovému tendru je len v ukradnutej sume,“ napísal Sulík na blogu. Dodal, že ide o klientelizmus ako hrom.
„Nenesiem absolútne žiadnu, či už odbornú, alebo politickú zodpovednosť za štátne hmotné rezervy,“ hovorí Miškov. Formálne za podnik zodpovedá vláda ako celok.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) včera neodpovedala, či bude žiadať odvolanie Hrinkovej. Úrad vlády poslal do Správy štátnych hmotných rezerv kontrolu.
Autor: Matúš Burčík

Beata
Balogová
