Predseda KDH JÁN FIGEĽ si nemyslí, že ak hnutie pôjde po voľbách so Smerom, opustia ho politici ako v roku 2006.
SDKÚ a Most-Híd už odmietli spoluprácu so Smerom, prečo KDH nie?
„Slovensko potrebuje stabilitu, nielen v týchto časoch, ale hlavne po voľbách. Som presvedčený, že SDKÚ a Most sú našimi prirodzenými partnermi nielen z hľadiska minulosti, ale aj budúcnosti. Nemusíme sa ubezpečovať o hodnotovej blízkosti, skôr hľadať väčšinovú podporu Na Slovensku, aby mohla pokračovať stredopravá koalícia ako vládna. Je to výzva na každý deň, tak aby každý po voľbách priniesol k spoločnému stolu čo najviac mandátov. Nahradiť túto zodpovednosť nejakou kombinatorikou, politickými deklaráciami nie je ani zodpovednejšie ani rýchlejšie, skôr je to obchádzanie voličov, ktorí rozhodnú tak, ako pred vyše rokom.“
Pravicové strany majú spolu 28 percent, nie je stredopravá koalícia bez SaS ilúzia?
„Aj pred minulými voľbami bola politická mapa odlišná, vyzeralo, že Smer bude jednoznačne vládnuť. Smeru sa môže stať to, čo sa im už stalo a čo sa Mečiarovi stalo dvakrát. Vyhral a zároveň prehral. Väčšina európskych krajín má stredopravicové vlády. Nie kvôli počasiu, ale krízovým podmienkam, ekonomickým, finančným a politickým. Som presvedčený, že aj Slovensko má v tejto odpovedi lepšiu alternatívu. To, že sa pravicová koalícia rozpadla je zodpovednosť jedného koaličného partnera, ktorý povalil vlastnú vládu. Zároveň výkričník pre našu spoluprácu, že to nemôže byť len o kombinatorike, ale o zhode a stabilite.“
Fico v roku 2010 vyhral a prehral práve kvôli SaS, vďaka ktorej sa podarilo zostaviť vláde. Dnes Sulíka všetci odmietate, tak aká pravicová koalícia?
„SaS hlasovaním o eurovale povalilo vládu a vypovedalo koaličnú zmluvu. Návrat znamená prinajmenšom reflexiu situácie z takého eticko-politického hľadiska. Hovorím to práve kvôli konaniu SaS, že tak ako odišli, sa môžu aj priblížiť. Zároveň chcem povedať, že prvýkrát ovplyvnila dianie na Slovensku európska téma ako nikdy. Je to aj nová situácia, lebo Slovensko je v centre európskeho diania, má na ňom zásadný podiel a to by mali vnímať aj politické strany tak, aby ich to nerozdeľovalo, ale posilnilo. Bude treba hľadať vzťah, ktorý bude proslovenský a proeurópsky zároveň. Je to náročnejšie, ale je to o zrelosti Slovenska. “
Ťažko očakávať od SaS, že zmení svoj postoj k riešeniam v eurozóne.
„Tá istá SaS v auguste 2010 jednomyseľne hlasovala za euroval a po roku iba poslanec Fecko z klub SaS hlasoval rovnako. Takýto obrat v postoji je výzvou pre stranu, ktorá chce byť partnerom pravicovým stranám pri témach európskych aj vnútroštátnych. Lebo oni sa nedajú oddeliť, stabilita eura, ekonomický rast a pokles spolu súvisia.“
Očakávate, že po voľbách sa Sulík zmení a nájdete spoločnú reč?
„V tej otázke je istý návod, ale aj výzva, pretože sú príklady. V tomto roku sa nezrodila vo Fínsku stredopravá koalícia práve pre rozpory na európskej téme. A ak som nevylúčil otvorenosť voči Smeru, tak v prípade, že ak pravicové strany nebudú schopné získať stabilnú väčšinu, mali by byť pripravené hľadať odpoveď vo forme širšej spoločenskej a politickej dohody. Krízové situácie si vyžadujú krízové riešenia, často jediné pre vyvedenie krajiny z problémov. My naozaj potrebujeme cestu z krízy.“
Čiže Smer s KDH a SDKÚ, prípadne aj Mostom. Ale ako, keď tie dve strany povedali nie?
„Ja nemôžem hovoriť za iných, rád by som vyjadriť odhodlanosť neuprednostňovať stranícku líniu, ale spoločenský záujem. Čo je dobré pre Slovensko, je a bude dobré pre KDH. Krajina má pred sebou náročné obdobie a potrebuje hľadať spôsob a zhodu pri konkrétnych riešeniach. Viackrát sme aj v týchto týždňoch sme nachádzali širšiu než ústavnú zhodu pre záležitosti eurovalu a ústavné zmeny. A to nie je zlé pre Slovensko.“
Most vyhlásil, že so Smerom by nešli sami. KDH áno?
„Ak by naša alternatíva, ktorou je stredopravá alternatíva nezískala väčšinu, tak by štandardné politické strany mali byť pripravené hľadať širšiu zhodu. Takto sme prekonávali mečiarovské roky v období 1998 a 2002. V našom zoskupení vtedy boli dokonca dve ľavicové strany –SDĽ a SOP, na úvod aj sám Robert Fico, ktorý bol podpredsedom SDĽ. Spomínam to preto, lebo takéto skúsenosti so sebou KDH nesie, dokonca aj celé Slovensko. Na isté obdobie to Slovenskej republike pomohlo prekonať vnútorný stav z hľadiska zneužívania moci, ohrození smerovania a charakteroch demokracie a vytvoriť dôveru zahraničia, stali sme sa členom EÚ a NATO. To boli ťažké roky, ale zvládali sme ich v širokej koalícii, mali sme ústavnú väčšinu. Béla Bugár bol pritom.“
Chápem to dobre, že KDH samé so Smerom nepôjde?
„Chápete. Hovorím o širokej vyváženej koalícii, čo neznamená jedna veľká a jedna menšia strana. Je to zárukou toho, že prístup, ktorý uprednostňuje viac slobodu a osobnú iniciatívu bude vyvážený s tým, ktorý preferuje štát. Ani dogma štátu ani trhu nie sú pre nás odpoveďou, ale sociálne trhové hospodárstvo. Hľadať odpoveď na to, čo je dobré pre Slovensko znamená prijať pre Slovensko aj nepopulárne a nechcené scenáre, ale o tom je politická zodpovednosť.“
Podpredseda KDH Daniel Lipšic povedal kedysi o Smere, že je mafia friendly. Teraz už nie je?
„Dôsledná spravodlivosť, transparentnosť a protikorupčné opatrenia sú to, čo nás najviac spájalo s Ivetou Radičovou za posledný rok. Z týchto zmien, ktoré sme dosiahli, neustúpime a tie musia byť aj základom pre akúkoľvek ďalšiu spoluprácu. Slovensko sa môže a verím, že aj posunie z hľadiska perspektívy práve kvôli tomu, že naše prostredie bude dôveryhodnejšie pre podnikanie, vymožiteľnosť práva, narábanie s verejnými financiami a tu budú mať zodpovednosť všetci. Hovorím to aj ako odpoveď na obvinenia a podozrenia z minulosti.“
Dá sa vládnuť so stranou, ktorá je podľa Lipšica mafia friendly?
„Nebudem komentovať minulé označenia, skôr postulujem kritériá pre politiku, ktoré do budúcnosti musia platiť. My sme sa vymedzili tak ako nikto voči Mečiarovej strane a svoje slovo sme dodržali. KDH povedalo v rokoch 2002 a 2006, že nepôjde do vlády so stranou, ktorú vedie človek podozrivý z hrubého zneužitia moci v 90-tych rokoch. To bolo vymedzenie, za ktoré sa vedela postaviť celá strana a ovplyvnilo vývoj na Slovensku.“
Robert Fico a jeho politika sú teda lepšie?
„Dodnes sú na stole Mečiarove amnestie, ktoré sú hrubým zneužitím moci a som rád, že tento názor si osvojil celý dnešný parlament vrátane Smeru.“
Zákon, ktorý by ich rušil už asi do volieb neprejde. Bude jeho prijatie jednou z podmienok vládnutia so Smerom?
„Zrušenie Mečiarových amnestií prešlo prvým čítaním a získalo 85 hlasov, čo sa nikdy dovtedy nestalo. Som presvedčený, že pri solídnom ďalšom vývoji toto môže byť prekonané a pre KDH dôsledná spravodlivosť zostáva konkrétnou požiadavkou.“
Neobávate sa toho, že ak KDH pôjde so Smerom môže nastať štiepenie strany ako v roku 2006? Keď vtedy KDH rozhodovalo o Smere, odišla Palkova skupina.
„Nebol som tu priamo v centre diania, ale mnohí hovoria, že ten proces bol spôsobený nielen témou volieb, ale aj ďalšími okolnosťami. Nechcem to komentovať, lebo som pri tom nebol. Boli to mnohé vnútorné otázky, ktoré protagonisti riešili takto. Nepovažujem za prínos pre kresťanskú demokraciu opakované štiepenie.“
Takže ľudia ako Lipšic, Radoslav Procházka či Jana Žitňanská neodídu?
„Urobíme všetko preto, aby KDH bolo úspešnou stranou nielen momentálne, ale aj po voľbách a aby to prospelo Slovensku. Konkrétne riešenie budeme hľadať spolu najprv s pravicovými partnermi, ktorí sú SDKÚ Most a potom širšie, ak táto alternatíva nebude možná.“
Ste pripravený aj na to, že Sulík sa možno po voľbách stane lídrom pravice?
„Nevidím tému líderstva ako výraz matematickej alebo percentuálnej pozície. Líder je ten, kto dokáže inšpirovať, spájať a ponúkať reálnu alternatívu. To, čo sa udialo okolo eurovalu v súvislosti s SaS nehovorí o líderstve, ale o nadradzovaní straníckych pohľadov nad spoločný záujem.
Ale nemôže Sulík aj vďaka tomu, čomu vy hovoríte „pravicový populizmus“ vo voľbách získať ďaleko najviac hlasov z celej pravice?
„To by som bol nerád, keby nejaký extrém určoval tón pravicovej politiky. Väčšina Slovenska si želá nielen pokojné, ale aj usporiadané vzťahy nielen do vnútra, ale aj navonok. To znamená, politiku, ktorá je riešením nielen vymedzovaním sa voči Bruselu, EÚ a stavať sa do úlohy „good guys. Ak bude niekto chcieť zostať v extréme, tak zostane.“
Most-Híd hovorí o užšej spolupráci pravice. Vy si ju ako predstavujete?
„Témy aliancií, blokov a koalícií sú pravidelné pred voľbami. KDH je tu od novembra 89. Pre KDH zostáva identita jedinečnou. Hľadanie formálnej dohody nie je viac, ako reálna praktická a skutočná skúsenosť.“
Čiže písomný záväzok o povolebnom postupe alebo integrácii sa nechystá?
„Určite by som ju neriešil cez médiá. Nejaké preferovanie politických deklarácií nad zodpovednosť by som nechcel nadradzovať.“
Kto by mal byť lídrom pravice po Ivete Radičovej, nepopulárny Mikuláš Dzurinda?
„Mikuláš Dzurinda je jedným z lídrov ešte ho čaká formálne potvrdenie v strane. Na pravej strane je vidieť šancu na spoločenstvo predsedov. Tam aj prínos každého a férovosť vo vzťahoch sú výsledkom, ktorý môže priniesť synergiu.“
Doteraz ľudia vnímali takto Ivetu Radičovú, môžu ju na pravej strane spektra niekto nahradiť?
„Iveta Radičová je ženou, čo bolo veľmi špecifickým prínosom. A zároveň bola silnou prezidentskou kandidátkou. Vládna politika alebo zoskupenie politických strán, kde množstvo jednotlivcov ovplyvňovalo zloženie vládnej väčšiny bolo veľmi náročným na vedenie. Ako je evidentné, Iveta Radičová sa rozhodla nepokračovať v tejto zodpovednosti, je mi to ľúto, zároveň ju chápem. Aj ľudsky aj politicky. Nedá sa líderstvo nadiktovať. Ak to je vodca na povel, tak to je iný typ politiky, akú KDH robí. Pravica má personálne vybavenie, ktoré ponúka ľudí, nie je to vyprázdnený priestor. Politika nemôže byť o závislosti na jednom človeku, ktorý ak chýba, zrazu systém kolabuje. Vyhrávajú nie tí, čo najrýchlejšie behávajú po ihrisku, ale vedia formovať tím. Obraz nad Slovenskom nie je taký čierny, aj keď prežívame zložitú situáciu po vyslovení nedôvery vlády.“
Tento týždeň sa skončil kľúčový summit EÚ. Je dobré, že Slovensko sa snaží pre seba vyrokovať nejaké výnimky?
„V téme sa skrýva veľmi veľa. Slovensko, ktoré je malé, dnes môže blokovať úniu, hľadať výnimky, rokovať o európskych témach v plnom slova zmysle. To pred siedmimi rokmi nebolo, dnes je to realita. Potrebujeme na to zrelosť, akčnosť. Slovensko by nemalo vyhľadávať výnimky, ale predovšetkým dobré riešenia, lebo v tom je sila. To, že vynegociujeme, že naše záruky sa nebudú spájať s Gréckom, ale s celým eurovalom komentujú aj iný ako vyjadrenie špecifickej situácie, do ktorej sa Slovensko dostalo.“
Takže to, čo dosiahla Radičová je v poriadku, ale Sulíkove požiadavky už boli nad rámec?
„Sám Robert Sulík hovoril, že pôžička Írsku a Portugalsku je v poriadku, ale problém bol s Gréckom.“
Sulík je Richard, nie Robert, možno už myslíte na budúceho koaličného partnera.
„Nie, nie. Robert je napríklad aj Bezák a mám aj iných priateľov.“
Čiže nie pôžičke Grécku je správne, ale neúčasť na trvalom eurovale by nebola?
„Trvalý euroval je vylepšenou paralelou medzinárodného menového fondu. Voči MMF nenamietajú ani zo strany SaS. Jeho pôsobenie v povojnovej Európe bolo súčasťou stabilizácie medzinárodných pomerov. Európa vytvorila pred vyše desiatimi rokmi integračnú menu, táto potrebuje disciplínu, transparentnosť a spoločné nástroje. Mali by sme byť proti centralizmu, proti harmonizácii priamych daní a sociálnej politiky. Kompetencia a zodpovednosť každej krajiny je základným východiskom pre fungovanie členských štátov, ale aj pre istú konkurencieschopnosť dovnútra a navonok. Ak nebudeme schopní toto napĺňať tak pokušenie k centralizácii alebo rozdeleniu či eurozóny alebo EÚ bude narastať.“
Čo bude robiť KDH, ak sa bude fiškálna politika viac centralizovať?
Povedal som nie spoločným harmonizovaným daniam, pretože zdravá konkurencia je pre ekonomiku veľmi potrebná. Potrebujeme vyvážená verejné financie, aby to nebolo o transferovej únii. Z hľadiska spoločenstva potrebujeme istú koordináciu, kde budú dodržiavané základné pravidlá, napríklad maastrichtské kritériá, sprísnený pakt stability a rastu. Ak toto nebudeme dodržiavať, kde je záruka, že budúce prísnejšie , centrálnejšie budeme rešpektovať. Rozumní sa vedia dohodnúť a toto je výzva dnešnej doby.“
Darovali ste byt po viac než roku. Ak by neboli predčasné voľby, nečakali by sme ďalšie tri roky?
„Nie, neviem prečo sa z vášho denníka stále takto pýtate. Ja som pred rokom povedal tri krátke vety. Kto im chcel rozumieť, rozumel. Povedal som, že nebudem dlhodobo vlastníkom toho bytu, venujem ho na dobročinné účely a v primeranom čase dopoviem svoje rozhodnutie. Tento čas prišiel, rozhodnutie som formoval s manželkou a rodinou. Zaoberali sme sa mnohými alternatívami, medzi inými pomocou v rámci rómskej problematiky či situáciou ľudí postihnutých povodňami. Nakoniec sme sa rozhodli pre riešenie v oblasti špeciálnej pedagogiky. To, čo som povedal, som aj urobil.“
To, že ste tak dlho váhali, nepoškodilo KDH? Stále sa vám tá téma vracala.
„Hlavne niektorí mi ju vracali. Rok nie je tak dlhá doba, aby som mohol naplniť svoj postoj zodpovedne aj z hľadiska beneficienta, ktorým je v tomto prípade občianske združenie Bol raz jeden človek. Aj z hľadiska záberu, ktorý je ušľachtilý. Starostlivosť o autistov je ušľachtilá a vyžaduje si špeciálny prístup. Mnohí hovoria, že do roka a do dňa sú životné obdobia. Ja som nielen politikom, ale aj otcom a hľadal som kroky a zámery, ktoré by napomáhali mojej vlastnej, rodičovskej povinnosti a vlastnej, na ktorú som sa podujal.“
Zastavili ste viaceré PPP projekty a označili ich za predražené. Smer v nich chce po voľbách pokračovať. Ako je možné sa o tomto dohodnúť?
„Tu sa nedohodneme. Vrátiť sa k PPP projektom, ako boli formulované odmietam a niektorými sa už zaoberá policajný zbor. Boli nielen protiústavné, predražené, ale aj podvodom robené. Dnes staviame lacnejšie diaľnica a rýchlejšie a stavajú ich firmy, ktoré sú slovenské aj európske. Je to odpoveď na obvinenia Roberta Fica o vlastizrade, ktoré som počúval. Úspora takmer 700 miliónov eur je najlepším dôkazom o cenách za Fica a Figeľa. Chceme, aby na Slovensku aj po voľbách boli stavené lacnejšie diaľnice, lacnejšie lieky a mafiáni boli za mrežami a nie pri kšeftoch.“
Nie je to, čo hovoríte v rozpore s tým, že ste dnes otvárali cestu R1 práve v sprievode Roberta Fica?
"Pozval som na otvorenie R1 pána prezidenta, pani premiérku, celé vedenie parlamentu a aj poslancov, niektorých osobitne, ale v pléne som ich pozval všetkých. Preto nevidím v tom rozpor, zvolili si ich ľudia a na základe našej roboty si možu aj oni nanovo vybrať, či chcú tých, ktorí diaľnice stavali predražene alebo nás, ktorí ich staviame transparentne a za európske ceny, čo znamená o 30 až 50% lacnejšie."
Celý nezostrihaný rozhovor s Jánom Figeľom o spolupráci so Smerom (piano)

Beata
Balogová
