BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová oznámila svoj koniec v SDKÚ. Povedala to v príhovore pred rokovaním ústrednej rady strany vo Zvolene.
Zo strany vystúpi na kongrese SDKÚ, ktorý sa podľa stanov koná vždy po voľbách.
"Na vašej ďalšej ceste vás už ďalej ako členka tohto tímu sprevádzať nebudem," vyhlásila Radičová. K svojmu rozhodnutiu prišla po "zvážení vonkajších okolností", ale aj vnútorných v SDKÚ.
Radičová povedala, že berie plnú zodpovednosť za všetky kroky, ktoré jej vláda urobila, aj za neúspech v rokovaniach SaS v prípade riešenia európskej krízy.
"Myslím, že už nemám právo sa uchádzať o dôveru občanov v nadchádzajúcich voľbách," povedala premiérka.
Ľutuje nedokončenú prácu
Radičová pripomenula, že Smer získal aj v posledných voľbách najviac hlasov, ale nemal koaličný potenciál.
"Tak ho treba teraz hľadať, pripraviť si pôdu na uzavretie koalície, ale nezmeniť svoj štýl politiky - agresívny a útočný. Tak ma tam potrebujú, budeme útočiť na Radičovú, prípadne na SDKÚ, aby sme si mohli podať ruky s tými ostatnými pre budúce uchopenie moci," povedala predsedníčka vlády.
„Mám povinnosť priviesť Slovensko z titulu premiérky k predčasným parlamentným voľbám a túto svoju povinnosť si splním,“ vyhlásila.
Zdôraznila, že vláde sa pod jej vedením podarilo dosiahnuť viaceré úspechy v justícii, v racionalizácii a úsporách v štátnej správe, pustila sa do súboja s čiernymi stavbami, nevýhodnými zmluvami a jej ľúto, že všetky opatrenia sa nepodarilo dotiahnuť do konca.
Iveta Radičová v slovenskej politike.
Pozrite si fotogalériu >>
Sulík sa rozhodnutiu nečuduje
Premiérka bude chýbať na slovenskej politickej scéne. Zhodujú sa na tom predstavitelia strán SaS, KDH a Mosta-Híd, ktoré spolu s ňou dovládnu do predčasných parlamentných volieb.
Líder SaS Richard Sulík sa kroku premiérky nečuduje, chápe ho a rešpektuje, no je mu ľúto, že Radičová končí.
"Iveta Radičová zdvihla latku čo sa týka transparentnosti vysoko, takže z tohto pohľadu je škoda, že odchádza. Ale chápem jej rozhodnutie a vôbec sa jej nečudujem, veď jej stále hádzali polená pod nohy," vyhlásil dnes pre TASR Sulík.
"Myslím si, že je škoda, že odchádza. Strácame politika, ktorý bol tvárou vládnej koalície a aj jej najpopulárnejším predstaviteľom," reagoval na Radičovej rozhodnutie predseda Mosta-Híd Béla Bugár.
"Iveta Radičová vniesla nový prvok do politiky, najmä pokiaľ ide o transparentnosť, slušnosť a boj s korupciou a klientelizmom. Bude chýbať na slovenskej politickej scéne," povedal pre TASR podpredseda klubu KDH, ktorý je poverený jeho vedením, Pavol Abrhan.
Dzurinda zrejme bez protivníka
O novom volebnom lídrovi SDKÚ sa rozhodne v primárkach. Ak sa však predsedovi strany Mikulášovi Dzurindovi nikto nepostaví, je zrejmé že SDKÚ do volieb povedie súčasný minister zahraničných vecí.
Podpredsedovia Ivan Mikloš a Lucia Žitňanská už oznámili, že o líderstvo nemajú záujem.
Radičovej budúcnosť vidia v prezidentských voľbách
Politológ Kusý vníma odchod Radičovej z SDKÚ ako logický krok v duchu vyspelej politickej kultúry.
BRATISLAVA. Politická budúcnosť Ivety Radičovej bude v najbližších prezidentských voľbách, ktoré sú naplánované na rok 2014.
Zhodli sa na tom sociológ Pavel Haulík a politológ Miroslav Kusý, ktorých TASR oslovila, aby vyhodnotili avizovaný odchod premiérky z SDKÚ.
"To, že sa odpúta od svojej strany, by jej malo vytvoriť širší priestor na oslovovanie voličov v rôznych segmentoch politickej scény," povedal Haulík.
Podľa Kusého sú dva roky "pohodlný čas" na to, aby Radičová pripravila prezidentskú kampaň, alebo založila vlastnú stranu. Haulík si však myslí, že premiérka už v straníckej politike žiadne ambície nemá.
"Zakladanie vlastnej strany alebo návrat do SDKÚ je málo pravdepodobné," povedal.
Kusý vníma odchod Radičovej z SDKÚ ako logický krok v duchu vyspelej politickej kultúry.
"Premiér, ktorého vláda padne, z toho vyvodzuje dôsledky," povedal. Radičová podľa neho oznámila odchod zo strany ešte pred voľbami preto, že v nej nemala potrebné zázemie a cítila iba vlažnú podporu.
Haulík to tak nevníma."V poslednom období som nemal pocit, že by Iveta Radičová mala zásadne iné postoje ako malo vedenie SDKÚ," povedal sociológ.
Oznámenie o odchode Radičovej zo strany podľa Haulíka zásadným spôsobom neovplyvní preferencie SDKÚ, pretože nejde o stranu "jedného človeka".
Sociológ povedal, že voliči, ktorí sa hlásia k SDKÚ, majú vyhranené predstavy o tom, ako by sa mala politika na Slovensku vyvíjať.
Odchod premiérky sa podľa Haulíka bude ťažko interpretovať voči preferenciám, pretože stále nie je známe, ako voliči vyhodnotili vládnu krízu.
"Toto je jeden moment, ktorý môže ovplyvniť preferencie smerom nahor aj nadol," povedal. Kusý si naopak myslí, že odchod Radičovej z SDKÚ sa na preferenciách strany určite prejaví.
sita
Najdôležitejšie momenty politického života Ivety Radičovej
17. októbra 2005 - nestraníčka Iveta Radičová, známa sociologička, sa stala ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny v druhej vláde Mikuláša Dzurindu po odchode Ľudovíta Kaníka z tohto postu. Ako ministerka novelizovala niektoré reformné zákony Kaníka, ktoré vyvolali odpor veľkej časti obyvateľstva.
17. júna 2006 - na kandidačnej listine SDKÚv parlamentných voľbách bola Iveta Radičová trojkou, najvyššie postavenou nestraníčkou. Získala najviac preferenčných hlasov, približne o šesťtisíc viac ako Ivan Mikloš a o takmer 40-tisíc viac ako vtedajší premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Prekrúžkovala sa tak na prvé miesto. V NR SR bola podpredsedníčkou Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie.
7. novembra 2006 - Iveta Radičová vstúpila do SDKÚ.
17. novembra 2006 - Iveta Radičová sa stala podpredsedníčkou SDKÚ-DS. Delegáti kongresu SDKÚ v Bratislave potvrdili na čele strany Mikuláša Dzurindu a staronovými podpredsedami sa stali Pavol Kubovič, Juraj Liška, Ivan Mikloš, Eduard Kukan a Milan Hort.
marec 2009 - Iveta Radičová vstúpila do boja o prezidentské kreslo. Nominovala ju SDKÚ s podporou KDH, SMK a mimoparlamentnej OKS. Snažila sa prezentovať ako občianska kandidátka, vyzbierala preto aj potrebné podpisy. Strany, ktoré ju nominovali, sa na jej kampani priamo nezúčastnili. Problémy malo najmä KDH pre nesúhlas s Radičovej názorom na právo ženy na interrupciu. Voličov oslovovala skôr cez umelcov a iné verejne známe osobnosti. V prezidentských voľbách neuspela, no získala takmer milión voličských hlasov.
23. apríla 2009 - Iveta Radičová sa vzdala poslaneckého mandátu po tom, čo v NR SR hlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú. Odmietla vtedy, že urobila podvod, podľa nej to bola chyba, ľudské zlyhanie. Rosová uvádzala hlasovanie o školskej novele pri rečníckom pulte a nestíhala sa vrátiť po zabudnutú hlasovaciu kartičku do poslaneckej lavice, kde sedela vedľa Radičovej. Radičová priznala, že spanikárila a zahlasovala za ňu.
február 2010 - Iveta Radičová sa stala volebnou líderkou SDKÚ pre júnové parlamentné voľby. Stalo sa tak po škandále o podozrivom financovaní SDKÚ, ktorý začiatkom roka zverejnil premiér Robert Fico. Predseda strany Mikuláš Dzurinda sa po zverejnení informácií a viacnásobných atakoch lídra Smeru 1. februára 2010 vzdal účasti na volebnej kandidátke a líderstva vo voľbách. Nový líder vzišiel z primárnych volieb, členovia SDKÚ dali prednosť Radičovej pred Ivanom Miklošom.
12. júna 2010 - víťazom parlamentných volieb sa stala strana Smer, no lídri opozičných strán, ktoré sa dostali do NR SR, s ňou odmietli rokovania o zostavení vlády.
15. júna 2010 - Iveta Radičová sa stala oficiálnou kandidátkou SDKÚ na post premiéra. Rozhodlo o tom prezídium strany na návrh jej predsedu Mikuláša Dzurindu. Predstavitelia SDKÚ, SaS, KDH a Mosta-Híd podpísali deklaráciu o povolebnej politickej spolupráci, ktorej cieľom je zostavenie novej vlády. Lídrom koalície sa stala Iveta Radičová.
8. júla 2010 - prezident Ivan Gašparovič odovzdal menovací dekrét volebnej líderke SDKÚ-DS Ivete Radičovej, ktorá sa stala predsedníčkou novej slovenskej vlády.
11. októbra 2011 - vláda Ivety Radičovej po niekoľkohodinovom rokovaní v NR SR padla, pri hlasovaní o zvýšení záruk v eurovale nezískala dôveru poslancov parlamentu. Za euroval a zároveň za dôveru vláde hlasovalo 55 zo 124 prítomných poslancov, potrebných bolo 76 hlasov. Premiérka nepresvedčila poslancov ani prosbami bezprostredne pred hlasovaním.
25. októbra 2011 - Iveta Radičová oficiálne oznámila, že nebude kandidovať v predčasných parlamentných voľbách v marci 2012. Zostáva podpredsedníčkou SDKÚ do straníckeho kongresu, ktorý sa musí konať do šiestich mesiacov od parlamentných volieb.
sita