BRATISLAVA, ZVOLEN. SDKÚ je podľa svojho predsedu Mikuláša Dzurindu pripravená na spoločný postup so stranami KDH a Most-Híd Tak do parlamentných volieb, ako aj po parlamentných voľbách.
Dzurinda hovorí, že musia ľuďom ponúknuť čosi, čo sa škaredo povie mocenská alternatíva.
"Chcem verejne privítať iniciatívu Bélu Bugára. Chcem povedať, že protivládou vláde jednej strany je spolupráca SDKÚ s Kresťansko-demokratickým hnutím a politickou stranou Most-Híd," vyhlásil Dzurinda v prejave na rokovaní Ústrednej rady SDKÚ vo Zvolene.
Dzurinda hovorí o nádeji
Podľa neho ťažké časy uplynulých týždňov spomínané strany neobyčajne zomkli.
"Vnútorne veľmi silno cítim, že keď pôjdeme spolu do aj po voľbách, Slovensko má nádej," povedal predseda SDKÚ.
Bugár už medializoval v denníku SME, že SDKÚ, KDH a Most-Híd by podľa neho mohli do volieb postaviť jednotnú alternatívu k Robertovi Ficovi.
„Ak vznikne pravicový blok, môže byť protiváhou. Šéf Most-Híd nespresnil, ako by mala spolupráca pravice vyzerať.
„Takto ďaleko to ešte nie je.“ Most sám do vlády so Smerom nepôjde, prioritou je stredopravá koalícia.
SDKÚ jednomyseľne schválila uznesenia, na základe ktorých pripraví výber kandidátov do parlamentných volieb. Zobrali na vedomie vyhlásenie primárnych volieb na lídra politickej strany.
Členovia ústrednej rady prišli s návrhom, aby sa pokúsili povýšiť 28. október, výročie prvého spoločného štátu s Čechmi, na štátny sviatok.
„S touto iniciatívou oboznámime aj KDH a SDKÚ a uvidíme, akú podporu si tento návrh získa,“ povedal Dzurinda.
Zaznela aj kritika SaS
Mikuláš Dzurinda sa pozastavil aj pri strane SaS. Tá je podľa neho neuveriteľne silný príklad toho, čo dokáže sloboda bez zodpovednosti.
"Je mi veľmi ľúto, že strana, ktorej sme dôverovali, obetovala záujem Slovenska straníckemu populizmu a potopila vládnu koalíciu," povedal.
Existenčným záujmom občanov Slovenska bola podľa neho záchrana európskej meny. Tá sa však dostala do konfliktu s antieurópskym populizmom SaS, dodal.
"Pravda je, že SaS v spojení so Smerom a SNS povalila vlastnú vládu," vyhlásil Dzurinda.
Vinu za predčasné voľby nesie podľa Dzurindu Smer, pretože si za podporu eurovalu "vypýtal vysokú politickú cenu", keď podporu eurovalu podmieňoval predčasnými voľbami.
"Tak sme nemohli konať inak, ako sme sa dohodli pri založení strany, že vždy budeme najprv myslieť na svoju vlasť," povedal šéf SDKÚ.
SaS: Dzurinda stratil všetok nadhľad
Niektorí presluhujúci politici sú tu zrejme už tak dlho, že stratili všetok nadhľad a názor odlišný od toho ich považujú za populizmus. V reakcii na Mikuláša Dzurindu na adresu SaS to uviedli liberáli.
"Ak pán Dzurinda tvrdí, že SaS bola len výťahom k moci, zabudol na jeden detail každý z predstaviteľov SaS sa viac než slušne dokáže vlastnou prácou zabezpečiť aj bez politiky. Ak by sme tak veľmi túžili po moci, ako sú niektorí presluhujúci politici evidentne zvyknutí, zahlasovali by sme v prípade eurovalu proti svojmu presvedčeniu a záujmom občanov, a vládli by sme všetci pekne spolu celé štyri roky," píše ďalej SaS.
Liberáli zároveň zdôrazňujú, že kvôli tomuto do politiky nešli.
"Išli sme tam kvôli tomu, že sme presvedčení, že Slovensko môže byť skutočne slobodnou a sebavedomou krajinou, kde sa dodržiavajú pravidlá a odlišný názor sa netrestá," vysvetlila strana vo svojom stanovisku.
Na "ďalšie prejavy nervozity pána Dzurindu" odmietla ďalej reagovať.