Belehrad 5. júna (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan vo funkcii osobitného splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Balkán v pondelok rokoval v Belehrade s čelnými juhoslovanskými predstaviteľmi o situácii v provincii Kosovo. Rozhovory sa zamerali na ústavný rámec pre Kosovo a všeobecné voľby naplánované v juhosrbskej provincii na koniec roka. Úrad juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu po rokovaniach s osobitným splnomocnencom generálneho tajomníka OSN pre Balkán vydal vyhlásenie. Uvádza sa v ňom, že na stretnutí sa riešili záležitosti, ktoré negatívne ovplyvňujú nielen normalizáciu situácie v Juhoslávii, ale tiež mier a stabilitu v regióne. Podľa vyhlásenia prezidentskej kancelárie prezident Koštunica na stretnutí vyhlásil, že ústavný rámec pre miestnu samosprávu by poskytol Kosovu prvky štátnosti, čo, ako argumentoval, je v rozpore s rezolúciou OSN č. 1244.
Eduard Kukan sa v pondelok stretol aj s juhoslovanským ministerským predsedom Zoranom Žižičom. Minister Kukan tlmočil Žižičovi stanovisko medzinárodného spoločenstva, že riešenie problému Kosova je rozhodujúce pre stabilitu v regióne. Osobitný splnomocnenec a juhoslovanská strana prerokovali spoluprácu Belehradu s Medzinárodným súdnym tribunálom v Haagu. Detaily týkajúce sa rokovania o tejto téme neboli zverejnené. Dnes sa šéf slovenskej diplomacie presunie do kosovského správneho centra Priština, kde ho čakajú rokovania s osobitným predstaviteľom generálneho tajomníka OSN pre Kosovo Hansom Häkkerupom a s predstaviteľmi politických strán kosovských Albáncov i kosovských Srbov.
Budapešť chce pomôcť maďarským menšinám
Praha 5. júna (TASR) - Maďari sa nikdy úplne nezmierili s tým, že po prvej svetovej vojne sa tretina ich národa ocitla za hranicami Maďarska. Súčasná vláda Viktora Orbána sa rozhodla presadiť radikálne riešenie, ktorým by zahraniční Maďari zákonom dostali mnohé z práv maďarských občanov, čo podľa českého denníka Mladá fronta Dnes (MfD) vyvolalo protesty hlavne na Slovensku a v Rumunsku. Orbán tvrdí, že starosť o zahraničných Maďarov od nich vyžaduje aj ústava, a preto jeho vláda prišla s návrhom rámcového zákona. Podľa zákona by Maďari z okolitých krajín získali preukaz potvrdzujúci ich etnickú príslušnosť. Na základe takéhoto preukazu by mohli napríklad v dopravných prostriedkoch používať zľavy, automaticky by dostali maximálne trojmesačné pracovné povolenie a rodičia detí, ktoré navštevujú maďarské školy, by dostali ročne príspevok maximálne 20.000 forintov, píše MfD.
Problémom však podľa denníka je fakt, že Budapešť zákon nekonzultoval s predstaviteľmi okolitých krajín. Znepokojenie nad zákonom vyjadril slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, podľa ktorého by jeho prijatie mohlo zhoršiť vzájomné vzťahy oboch krajín. Rumunský premiér Adrian Nastase dokonca pohrozil, že Bukurešť zabráni prijatiu tohto zákona v prípade, ak sa obe krajiny nedohodnú na bilaterálnej úrovni. Hlavne Rumuni sa obávajú, že po prijatí zákona by mnohí považovali za výhodné byť Maďarom. Denník MfD však pripomína, že podobný zákon nie je ničím neobvyklým. Na Slovensku už niekoľko rokov platí zákon zvýhodňujúci zahraničných Slovákov a v Rumunsku sa o podobnom opatrení taktiež rokuje.
V Chorvátsku sa konala prehliadka folklóru tamojších Slovákov
Záhreb 5. júna (TASR) - Vo východochorvátskej obci Josipovac Punitovački, v ktorej takmer výhradne žijú príslušníci slovenskej menšiny, v týchto dňoch vyvrcholila prehliadka folklóru chorvátskych Slovákov. Tentoraz bola súčasťou osláv pri príležitosti 120. výročia osídľovania obce Slovákmi. Ako zručných remeselníkov ich ta kvôli výstavbe baziliky v neďalekom meste Djakovo priviedol známy chorvátsky biskup a mecenáš Josip Juraj Strossmayer. Po ňom pomenovali aj obe susedné dediny založené Slovákmi - Josipovac a Jurjevac. Na prehliadke sa zúčastnilo bezmála 400 spevákov a tanečníkov z 11 súborov z celého Chorvátska. Ako hosť vystúpil súbor Slovákov žijúcich v Brne. Jubilejný 20. folklórny festival Slovákov žijúcich v Chorvátsku bude o rok na území susedného okresu Našice.
Mečiar sa naďalej obáva maďarskej iredenty
Praha 5. júna (TASR) - Slovenskí Maďari sa podľa bývalého premiéra Vladimíra Mečiara nevzdávajú snahy o pripojenie nimi obývaných území k susednému Maďarsku. Toto úsilie je na Slovensku prítomné už od roku 1918, keď chceli určité politické kruhy revidovať Trianonskú zmluvu. V rozhovore pre český týždenník Týden Mečiar označil za typického predstaviteľa tohto iredentizmu napríklad podpredsedu vlády SR Pála Csákyho. V tejto súvislosti predseda Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) odmietol navrhované nové územnosprávne členenie Slovenska. "Vláda buduje umelé, neživotaschopné celky, ktoré sú navyše nevyvážené čo do počtu obyvateľov," dodal. Tieto úpravy podľa neho menia etnické pomery v samosprávnych celkoch, čo je v rozpore s medzištátnymi zmluvami.
Líder HZDS, ktorý očakáva víťazstvo v nadchádzajúcich voľbách, za svojich potenciálnych koaličných partnerov označil tradičné, názorovo ukotvené strany. V tejto súvislosti spomenul napríklad Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Stranu demokratickej ľavice (SDĽ). Mečiar zdôraznil, že HZDS do budúcnosti vylúčilo koalíciu so Slovenskou národnou stranou (SNS). "Spojenectvo s touto stranou po roku 1994 bolo nutným zlom, čo sme hovorili už vtedy," dodal a priznal, že Slovensko v tej dobe utrpelo veľké zahraničnopolitické škody, predovšetkým vďaka neuváženým výrokom predsedov ich koaličných strán. Po nástupe jeho strany do vlády by sa HZDS - Ľudová strana mohla podľa Mečiara dostať aj do Európskej demokratickej únie (EDÚ), kam sa v súčasnosti nemôže dostať kvôli svojim rivalom KDH a SMK.
Predseda opozičného HZDS sa v rozhovore vyjadril aj k osobe českého prezidenta Václava Havla, ktorý podľa neho otvoril česko-slovenský problém, pričom nemal predstavu ako ho vyriešiť. "Prezident Havel bol človek, ktorý v dobe, keď sa formovala slovenská politika, spoločnosť rozdeľoval, a nie stmeľoval. Nerozdeľoval len Čechov a Slovákov, ale aj Slovákov medzi sebou," dodal. Mečiar zároveň spomenul kampaň, ktorá sa proti jeho osobe viedla z českej strany, kto ju viedol, podľa neho ukáže až budúcnosť.
Expremiér odmieta aj prirovnávanie jeho osoby k politikom ako rakúsky populista Jörg Haider, čílsky exdiktátor Augusto Pinochet, či bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič. "Keď ma niekto zaraďuje do spoločnosti týchto pánov, beriem to ako propagandu. Beriem to tak, že si na mne niekto hojí komplexy. S realitou to ale nemá nič spoločné," zdôraznil Mečiar. "Ja sa nechcem nikomu podobať, chcem zostať sám sebou," dodal. V súvislosti so svojimi majetkovými pomermi zdôraznil, že okrem hotela Elektra nevlastní nič. "A vlastne neexistuje ani hotel Elektra, bol a je to rodinný dom. Má ale desať izieb a nie je úplne malý. Myslím, že na Slovensku stojí mnoho väčších rodinných domov," dodal. Mečiar zároveň zdôraznil, že nerozvíja žiadne podnikateľské aktivity. "Spájať podnikanie mojich detí s politickou dráhou Vladimíra Mečiara je negatívne predovšetkým pre ne," zdôraznil.
Vlaňajší policajný zákrok v jeho penzióne Mečiar označil za policajný teror, v dôsledku čoho sa v roku 2000 vyhrážal občianskou neposlušnosťou. Ako pre Týden zdôraznil, akciou v Trenčianskych Tepliciach vláda dokázala, že proti svojim odporcom používa policajnú moc. "Od druhej svetovej vojny sa nikomu na Slovensku nestalo, že by mu vyhadzovali dom do povetria výbušninou. A že by mu do bytu vniklo komando tridsiatich ľudí, ktorých zvonku zabezpečovalo 170 ďalších policajtov," dodal Mečiar v rozhovore pre týždenník Týden.
Generálny prokurátor SR žiadal v Rusku aj doriešenie starých prípadov
Moskva 5. júna (TASR) - Vzťahy medzi prokuratúrami SR a Ruskej federácie sú podľa generálnych prokurátorov Milana Hanzela a Vladimira Ustinova bezproblémové, napriek tomu však na niekoľko žiadostí o právnu pomoc z konca 90. rokov dodnes Bratislava nedostala z Moskvy doteraz žiadnu odpoveď. Aj preto generálny prokurátor SR svoju oficiálnu návštevu v Rusku využil nielen na prípravu dohody o vzájomnej spolupráci oboch prokuratúr, ale aj na to, aby svojho partnera osobne požiadal o doriešenie starých káuz. V budúcnosti by na problémy tohto druhu mali dohliadnuť styční prokurátori SR a Ruska. "Pokiaľ ide o právnu pomoc, tých vecí je dosť. Prízvukovali sme hlavne tú skutočnosť, že nemáme reakcie na šesť našich dožiadaní, ktoré sme do Ruska poslali ešte v roku 1998 a 1999," povedal dnes Hanzel v rozhovore pre TASR. Ako spresnil, ide o "bežnú kriminalitu": prípady pašovania tovaru a dopravné nehody. "Väčšie problémy nemáme, na tie väčšie veci sa reaguje spontánne," dodal generálny prokurátor SR, ktorý dnes ukončil návštevu Ruska.
O osobe ruského podnikateľa Alexandra Belousova, manžela predsedníčky Slovenskej národnej strany Anny Malíkovej, ktorý v minulosti čelil v Rusku trestnému stíhaniu a v SR ho polícia podozrieva, že sa v minulosti zdržiaval na území krajiny bez platného víza a možno aj s neplatným pasom, sa počas rokovaní prokurátorov SR a Ruska v Moskve nehovorilo. "Táto kauza je pre nás malicherná, zanedbateľná. To môže skôr zaujímať nejaké žurnály, ale to nie je kauza, aby sme ju rozoberali na takejto úrovni," zdôraznil Hanzel. Jedným z konkrétnych prípadov, ktorému generálni prokurátori Slovenska a Ruska venovali pozornosť, je aj kauza nemenovaného občana SR, ktorý sa ako "vrah na objednávku" pokúsil v Rusku o spáchanie trestného činu vraždy a bol právoplatne odsúdený na osem rokov odňatia slobody. Odsúdený Slovák sa ponosuje na pomery v ruskom väzení, v ktorom nie je naplňovaný európsky štandard pre väzenstvo.
Hanzel v tejto súvislosti nevylúčil, že občan SR by mohol výkon trestu dokončiť aj v SR. "Záleží to od neho samotného, či požiada, aby bol výkon trestu realizovaný u nás," vysvetlil. Najvyšší predstavitelia prokuratúr SR a Ruska v Moskve v pondelok a v utorok rokovali o príprave spoločnej dohody a vymenili si skúsenosti z oblasti reformy, postavenia prokuratúry a diskutovali aj o treste smrti, ktorý má v Rusku napriek jeho členstvu v Rade Európy mnohých zástancov aj na vládnych miestach. M. Hanzel pre TASR konštatoval, že s prípadmi zneužitia prokuratúry v Rusku v podnikateľskom boji a v politike sa nestretol. "S tým, že by kauzy boli vyvolané umelo, som sa nestretol. Stretol som sa s tým, že majú strašne veľa roboty. Je to neporovnateľné s tým, čo máme my. Je to veľké územie, veľký štát," dodal.
V rakúskej Viedni sa za účasti SR uskutoční diskutovaná Regionálna konferencia
Viedeň 5. júna (TASR) - Na pozvanie šéfky rakúskej diplomacie Benity Ferrerovej-Waldnerovej sa v stredu vo Viedni uskutoční jednodňová zakladajúca Regionálna konferencia k najnovšej a do značnej miery ostro diskutovanej rakúskej iniciatíve Strategické partnerstvo. Na podujatí by sa malo zúčastniť päť ministrov zahraničných vecí - Rakúska, Slovenska, Maďarska, Česka a Poľska. SR bude zastupovať minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Poľsko na konferenciu vyšle len štátneho tajomníka Andrzeja Ananicza.
Cieľom marcovej iniciatívy rakúskej ministerky zahraničných vecí je vytvoriť so susednými krajinami uchádzajúcimi sa o plnoprávne členstvo v Európskej únii (EÚ) takzvané strategické partnerstvo a regionálna konferencia je prvým zasadnutím k tomuto konceptu. "Strategické partnerstvo nemá nič spoločné s hegemóniou, falošnou nostalgiou alebo novým vytváraním blokov," zdôraznila Ferrerová-Waldnerová v prvotnom vyhlásení k iniciatíve. Podľa slov šéfky rakúskej diplomacie "toto partnerstvo sa pozerá do budúcnosti". Regionálna konferencia, ktorá sa začne v stredu v prestížnom Hofburgu, má byť prvým krokom k presadeniu sa projektu Strategického partnerstva. Cieľ je podľa dnešného vyjadrenia rakúskeho spolkového ministerstva zahraničných vecí jeden - spoločné záujmy šiestich štátov na poli politiky, hospodárstva a ochrany životného prostredia.
Na hofburskú konferenciu by mali nadväzovať pravidelné stretnutia predstaviteľov rezortných ministerstiev: na najvyššej úrovni alebo na úrovni odborných expertov jednotlivých sekcií. Úsilia kandidátskych štátov v konkrétnych oblastiach by sa tak spoločne koordinovali. Program úvodnej regionálnej konferencie sa skladá z dvoch častí: predpoludním sú plánované prejavy ministrov v bloku Existujúce formy regionálnej konferencie a možnosti ich ďalšieho rozvoja. Diskusie sa povedú v oblastiach bezpečnosti, kultúry a vzdelávania, ako aj infraštruktúry. Druhý, popoludňajší blok, ktorému bude predchádzať spoločná tlačová konferencia šéfov diplomacií, sa bude venovať téme Budúca architektúra EÚ s pohľadom na nadchádzajúci júnový summit EÚ vo švédskom Göteborgu.
Podľa rakúskych predstáv, ktoré sa už úvode stretli s viacerými vlažnými reakciami, má mať Strategické partnerstvo dve fázy. Prvá fáza zahrňuje časové obdobie predvstupových rokovaní, pri ktorých má Rakúsko podľa oficiálnych vyjadrení viedenského ministerstva zahraničných vecí "čo najviac podporovať integračné úsilie susedných štátov". Fáza číslo dva už zahrňuje spoluprácu v rámci únie pričom Ferrerová-Waldnerová si berie za vzor kooperáciu štátov Beneluxu, či dokonca škandinávskych krajín. Oslovené krajiny však návrh rakúskej ministersky prijali skôr rezervovane a sú z nového plánovaného "objatia" cez Viedeň skôr nešťastné. Odmietavo sa k návrhu Viedne postavil najmä predseda českej Poslaneckej snemovne a expremiér Václav Klaus, podľa ktorého nemá návrh žiadnu budúcnosť a žiaden význam. "Už existuje priveľa prázdnych politických iniciatív. Vytvoriť ešte jednu ďalšiu menšiu skupinu v stredoeurópskom priestore je skutočne kontraproduktívne," dodal. Podľa jeho názoru "Rakúsko nehrá pre Česko žiadnu špecifickú rolu".
Skepticky zareagoval aj poľský minister zahraničných vecí Wladyslaw Bartoszewski. Podľa jeho slov je otázne, či Rakúsko, ktoré sa k členstvu kandidátskych krajín v EÚ stavia skôr negatívne, by ako partner prichádzalo vôbec do úvahy. Bartoszewski hneď na začiatku informoval, že sa na konferencii nezúčastní osobne, ale do Viedne vyšle iba svojho zástupcu. Rovnako odmietavo sa k projektu stavia aj Slovinsko. Tamojší denník Delo na margo najnovšej iniciatívy Viedne napísal, že ide len o politickú operetu a oživenie idey habsburskej monarchie slúži Rakúsku iba na to, aby si vo vnútri EÚ zabezpečilo väčšiu váhu. Viedeň sa v susedných krajinách usilujúcich sa o vstup do únie stala nepopulárnou najmä vďaka nedávnej požiadavke zaviesť sedemročné prechodné obdobie v oblasti voľného pohybu pracovných síl. Túto rakúsko-nemeckú požiadavku odmietli prakticky všetky kandidátske štáty s odôvodnením, že ju považujú za neopodstatnenú. Pozitívne sa, ako dnes zdôrazňuje rakúska tlačová agentúra APA, k iniciatíve postavilo Slovensko, ktoré ocenilo "dôležitú podporu v integračnom úsilí". SR síce projekt Rakúska privítalo, požaduje ale konkrétne dôkazy. Tým by sa malo stať aj vybudovanie cestnej prípojky z Jaroviec na rakúsku diaľnicu A4, keďže podľa slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana plány Rakúska na vybudovanie tohto 21-kilometrového úseku smerom na Bratislavu trvajú príliš dlho. Novú iniciatívu rakúskeho ministerstva zahraničných vecí považuje za "neohabsburský postoj" aj líder rakúskej opozície a šéf Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Alfred Gusenbauer.
Pravicovo-konzervatívna rakúska vláda musí mať pritom na zreteli aj skutočnosť, že novou iniciatívou by mohla znížiť šance ostatných kandidátskych krajín na vstup do EÚ. Rakúske médiá boli v súvislosti s projektom ministerky zahraničných vecí tiež viac-menej skeptické a predpovedajú jej v tejto záležitosti neúspech. "Kto už len potrebuje Rakúsko?" pýtal sa rakúsky spoločensko-politický magazín Format a zároveň dodal, že Česko a Poľsko sa vo svojej zahraničnej politike predsa orientujú najmä na USA a Nemecko, uviedla nedávno nemecká tlačová agentúra DPA. Ferrerová-Waldnerová naposledy na kritiku uviedla, že "pokiaľ nájde niekto na názov Strategické partnerstvo iný pojem, ona osobne s tým nemá žiadne problémy". Zároveň zdôraznila, že "pre úspešný rozširovací proces EÚ a spoluprácu môže hrať pozitívnu a podstatnú rolu práve kultúrna spolupatričnosť našej stredoeurópskej identity".
Predseda Ústavného súdu SR rokuje v Moskve
Moskva 5. júna (TASR) - Rokovania s predsedom Ústavného súdu Ruskej federácie Maratom Baglajom a ruským ministrom spravodlivosti Jurijom Čajkom sú dnes hlavným obsahom návštevy predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka v Moskve. Do štvrtka sa uskutočnia aj prijatia na Najvyššom súde a v dolnej komore parlamentu - Štátnej dume. "Pokračujeme v tých kontaktoch, ktoré Ústavný súd Slovenskej republiky pod vedením Milana Čiča nadviazal s Ústavným súdom Ruskej federácie," povedal Mazák pre TASR. "Je to o to aktuálnejšie, že máme novelu ústavy, novú koncepciu ústavného súdnictva v SR a zbierame poznatky u tých ústavných súdov, ktoré majú podobné kompetencie, aké nás čakajú od 1. júla, respektíve od 1. januára budúceho roku," dodal. Predseda ÚS SR sa počas rokovaní v Moskve stretne aj s viacerými ruskými ústavnými sudcami, ktorých zaujíma aj slovenská skúsenosť s niektorými prípadmi. Ruský ústavný súd teraz podľa Mazáka rieši problematiku možnosti zrušiť alebo zmeniť už raz udelenú amnestiu. Slovenskú stranu zaujíma predovšetkým problematika podaní, ktoré predstavujú zásah do práva na územnú samosprávu a niektoré otázky výkladu ústavy a ústavných zákonov.
Generál Cerovský hovoril v Rige o bezpečnostných výzvach v strednej Európe
Riga 5. júna (TASR) - Náčelník Generálneho štábu Armády SR Milan Cerovský sa dnes v lotyšskej Rige zúčastnil na stretnutí náčelníkov generálnych štábov krajín ašpirujúcich na členstvo v NATO a v diskusii vystúpil s príspevkom Reálne bezpečnostné výzvy v strednej a východnej Európe. Stretnutie náčelníkov generálnych štábov nadviazalo na rozhovory ministrov obrany, ktoré sa uskutočnilo v Sofii vlani 12. a 13. októbra, a okrem zástupcov krajín ašpirujúcich na členstvo v aliancii sa na ňom zúčastnili aj predstavitelia Česka, Poľska a Maďarska a predstavitelia z centrály NATO. Stretnutie v Rige bolo zamerané na odovzdanie skúseností najnovších členov NATO a výmenu skúseností kandidátskych krajín z prístupového procesu do Severoatlantickej aliancie. Náčelník GŠ Armády SR Milan Cerovský dnes návštevu Lotyšska ukončí.
Zodpovednosť za škandál s lustráciami nesie ministerstvo obrany ČSFR
Praha 5. júna (TASR) - Zodpovednosť za škandál s neoprávnenými negatívnymi lustráciami bývalých agentov československej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) nesú ľudia, ktorí pripustili, aby vojenská kontrarozviedka bola v tom personálnom zložení, v akom bola - to znamená vedenie ministerstva obrany. Uviedol to dnes v Prahe pre TASR Jan Ruml, ktorý v rokoch 1990-92 pôsobil ako námestník bývalého federálneho ministra vnútra Jána Langoša. Kontrarozviedka mala poskytovať federálnemu ministerstvu vnútra dokumentáciu o ľuďoch, ktorých mal rezort vnútra preveriť, a podľa Rumla s tým boli už v tom období problémy.
Ruml pre TASR zdôraznil, že rezort vnútra previedol vojenskú kontrarozviedku pod ministerstvo obrany v marci 1990, tesne po novembri 1989. "Že to bola chyba previesť ju v tomto stave pod ministerstvo obrany, to je nepochybné, ale vtedy to bolo rozhodnutie vlády. Armáda nechala vojenskú kontrarozviedku bohužiaľ príliš dlho v takom personálnom zložení, kde boli tieto praktiky možné," dodal Ruml. K celému škandálu podľa neho mohlo prispieť aj delenie federácie V tomto období podľa Rumla nastal všeobecný zmätok, v ktorom bolo možné niektoré veci lepšie ukryť. Na Slovensku by sa podľa neho mohli nachádzať taktiež približne desiatky ľudí s neoprávnenými negatívnymi lustráciami a mnohí z nich už pravdepodobne ani v štátnej správe nepôsobia.
Minister vnútra ČR Stanislav Gross podal v piatok trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa v súvislosti s negatívnymi lustračnými osvedčeniami z rokov 1991-92. Gross sa domnieva, že za neoprávnené vydanie lustračných osvedčení doteraz zisteným 114 osobám z bývalej vojenskej kontrarozviedky môže jednoznačne vtedajšie federálne ministerstvo vnútra. "Je nepochybné, že zodpovednosť nesie ministerstvo vnútra, je nepochybné, že za chod ministerstva nesie niekto zodpovednosť. Ale nie je to tak, že by som tu povedal, že vtedajší minister vnútra za to nesie zodpovednosť," uviedol Gross na otázku, či je za vydávanie osvedčení zodpovedný vtedajší minister vnútra Ján Langoš. V ďalšom prešetrovaní bude ministerstvo vnútra pokračovať v spolupráci s rezortom obrany, podľa Grossa bude preverených všetkých 150.000 vydaných osvedčení.
Kukan v Prištine rokoval o príprave kosovských volieb
Priština 5. júna (TASR) - Rokovaniami v kosovskej metropole Priština dnes slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan ukončil dvojdňovú pracovnú návštevu Juhoslávie a Kosova, ktorú absolvoval z titulu svojej funkcie osobitného splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Balkán. Na základe získaných informácií Kukan vypracuje správu, v ktorej predloží odporúčania Kofimu Annanovi. Eduard Kukan v Prištine rokoval so šéfom Misie OSN v Kosove (UNMIK) Hansom Häkkerupom, lídrami politických strán kosovských Albáncov, predsedom Strany demokratického Kosova (PDK) Hashimom Thacim, predsedom Zväzu pre budúcnosť Kosova (AAK) Ramushom Haradinajom a podpredsedom Demokratického zväzu Kosova (LDK) Kolem Berishom a s predstaviteľom kosovských Srbov Randjelom Nojkič. Hlavnou témou Kukanových rokovaní v Belehrade aj v Prištine bola príprava všeobecných volieb v Kosove s dôrazom na podmienky účasti kosovských Srbov a otázky ich bezpečného návratu do provincie, informoval TASR Tlačový odbor MZV SR.
Na hraničných priechodoch Chorvátska začal platiť nový režim vjazdu do štátu
Záhreb/Bratislava 5. júna (TASR) - V Chorvátskej republike nadobudlo platnosť od 1. júna 2001 zavedenie tzv. červeného a zeleného pruhu na vybraných hraničných priechodoch do Chorvátskej republiky Bregana, Goričan a Rupa, potvrdil dnes pre TASR Tlačový a komunikačný odbor MZV SR. Zelený cestovný pruh je určený pre osoby prichádzajúce do Chorvátska, ktoré neprevážajú tovar podliehajúci colnému vybaveniu a colnej deklarácii. Zelený pruh môžu použiť osoby, ktoré prevážajú neobchodný tovar v hodnote do 300 korún. Od cla sú oslobodení cestujúci, ktorí prevážajú 200 kusov cigariet, jeden liter tvrdého alkoholu, dva litre likéru alebo vína, a parfum do hmotnosti 50 gramov. Ak niekto poruší toto nariadenie a bude mu zistený tovar, ktorý podlieha prihláseniu, musí okamžite zaplatiť 400-korunový poplatok za tovar do hodnoty 4000 kún a v ostatných prípadoch sa o výške pokuty rozhodne v zmysle colného zákona - pokuta sa môže pohybovať od 10.000 do 1,5 milióna kún. Pre zelený pruh sa môže rozhodnúť i osoba, ktorá preváža tovar a má ho však už colne prihlásený a vybavený. Červený pruh využívajú cestujúci, ktorí prevážajú tovar, ktorý podlieha colnému vybaveniu.
Figeľ ukončil pracovnú návštevu Cypru
Nikózia 5. júna (TASR) - Štátny tajomník MZV SR a hlavný vyjednávač SR pre rokovania o vstupe do EÚ Ján Figeľ ukončil dnes zahraničnú pracovnú cestu na Cypre, informovali TASR zdroje MZV SR. Program jednodňovej cesty tvorilo prijatie u prezidenta Cyperskej republiky Glafkosa Kleridisa, stretnutie so stálym tajomníkom cyperského ministerstva zahraničných vecí Michalisom Attalidesom a hlavným vyjednávačom pre vstup Cypru do EÚ Jorgosom Vassiliom. Cyprus je dôležitý nielen z hľadiska výmeny skúseností, ale aj celkovo z hľadiska rozšírenia EÚ. Ide totiž o rozdelenú krajinu a zároveň o štát, ktorý popri všetkých otvorených kapitolách má uzavretých najviac kapitol spomedzi kandidátskych krajín. Predmetom rokovaní boli predovšetkým citlivé záležitosti negociačného procesu ako slobodný pohyb osôb a kapitálu, poľnohospodárstvo, ale aj podpora verejnosti rozšíreniu EÚ v členských a kandidátskych krajinách. Členstvo v EÚ považuje Cyprus za zaručenie bezpečnosti ostrova. Na záver rokovaní vyslovil Ján Figeľ presvedčenie, že proces zjednocovania Európy, ktorý sa začal zjednotením Nemecka a jeho hlavného mesta Berlína, nakoniec pomôže zblíženiu oboch komunít na Cypre a znovuzjednoteniu ostrova. Dnešným dňom začína na Cypre pôsobiť kontingent vojakov Armády SR v rámci mierovej misie OSN. Je to osobitný príspevok Slovenska pre stabilitu a mier na tomto ostrove.
Slovensko i Švajčiarsko majú podľa Migaša spoločný záujem o prosperitu
Bern 5. júna (TASR) - Slovensko i Švajčiarsko majú spoločný záujem o prosperitu a netýka sa to iba štátu ako celku ale predovšetkým ich obyvateľov, zaznelo dnes na pôde zákonodarného zboru v Berne, kde začal svoju dvojdňovú oficiálnu návštevu predseda NR SR Jozef Migaš. Jeho návšteva sa koná na pozvanie predsedu švajčiarskej Dolnej snemovne Petra Hessa. Slovenská delegácia, v ktorej sú aj poslanci Milan Ištván, Alexej Ivanko a Miroslav Kotian, rokovala v parlamente aj o možnej spolupráci poslancov a ako zdôraznil Migaš, predovšetkým parlamentných výborov. Prioritu by mali mať predovšetkým ekonomické výbory, pretože tie vedia urobiť "vhodné predpolie" pre vhodné kontakty švajčiarskych firiem so slovenskými.
Tento trend podporuje aj Hess, zdôrazňujúc, že najschodnejšiu cestu vidí v stabilizácii malých a stredných podnikov, ktoré môžu oveľa flexibilnejšie kooperovať so svojimi partnermi v zahraničí než mamutie firmy s inými strategickými cieľmi, čo sa týka aj bankovej sféry. Počas rozhovoru s ministrom zahraničných vecí Švajčiarska Josephom Deissom zaznela aj problematika integrujúcej sa a spolupracujúcej Európy a bezpečnosti na kontinente. Deiss spomenul, že postavenie oboch krajín je vo vzťahu k Európskej únii z historického, ale aj ekonomického pohľadu pochopiteľne rozdielne. Švajčiari sú presvedčení, že raz do Európskej únie vstúpia, pretože majú zodpovedajúcu ekonomickú úroveň a dlhotrvajúcu politickú stabilitu. Drží však palce Slovensku, aby po štarte z iných horizontov svoje úsilie čoskoro zavŕšilo úspechom. Predsedu parlamentu Migaša so sprievodom prijme počas druhého dňa pobytu v Berne po stredajšej návšteve regiónu Berner Oberland prezident Švajčiarskej konfederácie Moritz Leuenberger.
Washington Times o novej budove slovenského veľvyslanectva v USA
Washington 5. júna (TASR) - Americký denník Washington Times sa venuje vo svojom dnešnom vydaní mesiac trvajúcim slovenským podujatiam v Spojených štátoch, ktoré sa začínajú tento týždeň slávnostným otvorením novej modernej budovy veľvyslanectva Slovenskej republiky vo Washingtone a ktoré kulminujú 4. júla, v deň amerického štátneho sviatku - vyhlásenia nezávislosti Spojených štátov. "Slovenský veľvyslanec Martin Bútora má mimoriadne bohatý pracovný týždeň," napísal Washington Times, "keď pripravuje návštevu svojho premiéra a v piatok slávnostné otvorenie novej budovy slovenského veľvyslanectva. Pod jeho vedením sa však pripravuje aj štvrtkové vystúpenie slovenskej opernej hviezdy Sergeja Kopčáka a sobotňajší tenisový turnaj populárnych osobností, medzi ktorými nebudú chýbať hokejové hviezdy Peter Bondra a Marián Šťastný."
Tieto a všetky ďalšie podujatia sú spojené s otvorením nového veľvyslanectva, ktoré podľa denníka Washington Times poskytne Slovenskej republike významnú možnosť prezentácie. Sľúbeným podujatím je akcia nazvaná "Tisíc slovenských zástav", ktorá má dokumentovať prítomnosť stále živej slovenskej kultúry medzi dvoma miliónmi prisťahovalcov zo Slovenska, ktorí udržiavali povedomie spolupatričnosti a národného pôvodu v časoch, keď v Európe dominovala najskôr Rakúsko-uhorská monarchia a neskôr ZSSR. Reportéra Washington Times Jamesa Morrisona zaujala práve akcia "Tisíc slovenských zástav", keď o veľvyslancovi Bútorovi napísal: "(Bútora) rozposlal pozvánky na ceremoniálne vztýčenie slovenskej zástavy na novom slovenskom veľvyslanectve v piatok napoludnie, a zároveň vyzval Američanov slovenského pôvodu, ktorí do Washingtonu nebudú môcť prísť, aby vztýčili alebo vyvesili slovenskú zástavu vo svojich domoch, kde žijú."
Premiér Mikuláš Dzurinda a minister zahraničných vecí Eduard Kukan okrem toho usporiadajú v piatok v Americkom národnom tlačovom klube National Press Club tlačovú konferenciu o bezpečnostnej situácii v Európe a snahách Slovenska vstúpi do organizácie NATO, uzatvára denník Washington Times. V tlačovom vyhlásení Veľvyslanectva Slovenskej republiky sa piatkové slávnostné otvorenie novej budovy slovenského veľvyslanectva, architektonicky moderného objektu v prestížnej diplomatickej štvrti Washingtonu, označuje za skutočný míľnik na poli prezentácie Slovenska v Spojených štátoch. Slobodné, nezávislé a demokratické Slovensko bude mať podľa vyhlásenia v hlavnom meste Spojených štátov Washingtone po prvý raz v histórii svoj vlastný reprezentačný objekt.