BRATISLAVA. Šéf Daňového riaditeľstva Igor Krnáč (nominant SDKÚ) sa radí o daňovej reforme s firmou, ktorá sa venuje predaju nehnuteľností, upratovaniu a reklamnej činnosti.
Ekonomické poradenstvo si zaregistrovala iba pár dní predtým, ako s Daňovým riaditeľstvom uzavrela zmluvu.
Krnáč podpísal kontrakt 25. augusta, spoločnosť Belkal Invest si podľa obchodného registra na internete zaevidovala poradenskú činnosť 12. augusta.
Daniari tvrdia, že firmu si vybrali po prieskume trhu. Jej majiteľka Marcela Svrčinová podľa nich uspela, lebo dala lepšiu cenu než konkurenčné firmy Diviz a MI2 Executive.
Mali dobré odporúčania
Ako daniari prišli na to, že oslovia Belkal Invest, ktorá sa poradenstvu pred výberom nevenovala?
„Na firmu sme mali referencie z externého aj interného prostredia a predmet jej činnosti nevylučoval poskytovanie služieb, ktoré sme od nich požadovali,“ odpísala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Gabriela Dianová.
Krnáč popiera, že Svrčinovú osobne pozná. „Nebudem sa vyjadrovať,“ reagovala zas Svrčinová.
Daňové riaditeľstvo platí za rady z externého prostredia, hoci zamestnáva takmer 5700 ľudí. Firma podľa zmluvy dostáva 2400 eur mesačne.
Belkal má podľa Dianovej radiť „v oblasti organizačnej, finančnej a manažérskej pôsobnosti objednávateľa, predovšetkým v súvislosti s prebiehajúcimi zmenami v organizácii práce Daňového riaditeľstva“.
Cenu konkurentov nepovedali
Po reforme daní, odvodov a ciel sa má od Nového roka znížiť počet daňových úradov zo 102 na osem.
Vlastníčka Diviz Andrea Oltnerová nevedela o tom, že by jej spoločnosť v prieskume trhu Daňové riaditeľstvo oslovilo. „Som na materskej, skúsim to zistiť.“ Na mail už nereagovala.
Zakladateľ MI2 Executive Juraj Kološta najskôr nemal čas, neskôr už mobil nedvíhal.
Dianová odmietla zverejniť, koľko za poradenstvo pýtali Svrčinovej konkurenti. „Bez súhlasu druhej strany nie sme oprávnení cenové ponuky zverejňovať,“ tvrdí.

Beata
Balogová
