AKTUALIZOVANÉ 13:45

Šéfa študentského fondu odvolali pre podozrivé hospodárenie

Riaditeľ Zburín stratil dôveru aj pre nezverejňovanie zmlúv a faktúr.

Riaditeľ fondu Ľubomír Zburín.(Zdroj: ARCHÍV)

BRATISLAVA. Rada Študentského pôžičkového fondu (ŠPF) odvolala v piatok z funkcie riaditeľa fondu Ľubomíra Zburína. Dôveru väčšiny členov rady stratil po kontrole, ktorá bola vo fonde v septembri a októbri.

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ INEKO a predseda Rady fondu Peter Goliaš, rada dočasným riadením fondu poverila doterajšiu zástupkyňu riaditeľa Elisabeth Kriglerovú a rozhodla o vypísaní výberového konania na nového riaditeľa.

Zburín prišiel o kreslo pre podozrenia z porušovania zákona o Študentskom fonde. Rada mu tiež vyčíta etické a manažérske pochybenia pri vyplácaní odmien členom rady fondu a dozornej rady.

"Napriek tomu, že funkcie členov rady fondu i dozornej rady sú podľa zákona o ŠPF čestné, ŠPF bývalým členom v rokoch 2005 až 2011 vyplatil spolu 235 490 eur," povedal Goliaš.

Podozrivé odmeny

Podľa člena rady fondu a riaditeľa Transparency International Slovensko (TIS) Gabriela Šípoša sa na vzájomnom vyplácaní odmien podieľali riaditeľ a členovia rád, čím bol systém kontroly radami nefunkčný.

Zburín stratil dôveru aj pre nezverejňovanie zmlúv a faktúr, ktoré je ŠPF povinný publikovať na internete zo zákona.

Podozrivé odmeny vyplácali vo fonde podľa Rady fondu až do júla 2011. Finančnú odmenu dostalo celkom 18 osôb, prevažne zástupcov vysokých škôl. Sú medzi nimi aj súčasní zamestnanci ministerstva školstva Peter Plavčan, Ľubica Škvarková či Jaroslav Juriga.

"Fond obchádzal zákon tak, že s členmi uzatváral dohody o vykonaní práce na vypracovanie materiálov a analýz," uviedol Goliaš.

Podľa neho však Zburín k časti vyplatených súm nevedel predložiť vypracované a zaplatené materiály. U viacerých iných materiáloch, za ktoré vyplatil fond členom rád tisíce eur, išlo o dokumenty v rozsahu jednej či dvoch strán, ktoré podľa riaditeľa fond vo svojej činnosti nijako nevyužíval.

Odmeny postupne rástli z priemerných 410 eur na osobu v roku 2005 na 7 012 eur na osobu v roku 2010. Kumulatívne odmeny jednotlivým členom dosiahli od 1 989 eur do 35 094 eur v závislosti od času pôsobenia členov v radách fondu.

Peniaze poberal aj bývalý riaditeľ Zburín, pričom podobne ako členom rád, aj jemu odmeny od roku 2005 prudko rástli. Keďže riaditeľ ŠPF pôsobí súčasne aj ako riaditeľ Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov (PFZP), poberá okrem mzdy a odmien za prácu v Študentskom fonde aj príjmy za prácu v Pôžičkovom fonde.

Peniaze dávali do nebankoviek

Odmeny plynuli členom rád na základe podpísaných dohôd o vykonaní práce, ktorých text uvádzal formuláciu "zamestnanec vypracuje pre zamestnávateľa".

Osoby, ktoré mali dohliadať na fungovanie fondu, sa tak dostali do podriadenej pozície voči riaditeľovi fondu. Podľa zákona o ŠPF pritom zamestnanci fondu nesmú byť členmi žiadnej z rád.

Z tohto dôvodu žiada fond všetkých, ktorí takéto odmeny dostali, aby ich vrátili.

„Dozorná rada a Rada fondu ŠPF vyzývajú bývalých členov Dozornej rady a Rady fondu, aby vrátili fondu prostriedky, ktoré získali od fondu neodôvodnene. Vyzývame tiež, aby zverejnili výšku odmien, ktoré získali a materiály, ktoré za odmeny podľa zmlúv so Študentským fondom vypracovali,“ uvádza sa v uznesení zo zasadnutia rady 28. októbra.

Kontrola, ktorú vykonali noví členovia rád, sa zaoberala aj medializovanými informáciami, že Študentský fond požičiava časť finančných prostriedkov vo forme zmeniek nebankovému subjektu Slavia Capital Group. K 31. decembru 2010 evidoval fond zmenky od uvedeného subjektu v hodnote 5,5 milióna eur.

K 31. októbru 2011 eviduje fond ešte dve zmenky v celkovej hodnote 3,5 milióna eur, ktorých splatnosť je 2. novembra 2011 (dva milióny eur) a 30. novembra 2011 (1,5 milióna eur).

Rozhodnutiu o uložení veľkých finančných čiastok práve v tomto prípade nepredchádzalo žiadne výberové konanie. Okrem toho, podľa zákona o Študentskom fonde sa prostriedky fondu „vedú na osobitnom účte v banke“.

"Rada fondu preto v záujme dodržať literu zákona a tiež minimalizovať riziko z investovania voľných zdrojov fondu rozhodla o ukončení vzťahov so Slavia Capital Group a o uložení finančných prostriedkov v banke," informoval Goliaš.

Zmluvy na internet nešli

Rada fondu a dozorná rada tiež zistili, že Študentský fond od začiatku roka 2011 porušoval zákon o slobodnom prístupe k informáciám tým, že nezverejňoval zmluvy a faktúry na internete. Rada preto prijala uznesenie, ktorým nariadila zverejňovanie dokladov tak, aby bol splnený zákon.

Taktiež nariadila vedeniu fondu priebežne zverejňovať na internete uznesenia zo zasadnutí rady fondu a dozornej rady, ako aj zverejniť všetky výročné správy od vzniku fondu.

Ďalším zistením bolo, že fond je povinný postupovať pri obstarávaní tovarov a služieb podľa zákona o verejnom obstarávaní. Podľa bývalého riaditeľa sa však fond v minulosti týmto zákonom neriadil.

Členovia rady i dozornej rady v diskusii ocenili príspevok bývalého riaditeľa Ľubomíra Zburína počas dlhoročného pôsobenia vo fonde. Rozhodli však, že etické i manažérske pochybenia v posledných rokoch fungovania fondu si vyžadujú nové vedenie, aby fond lepšie plnil svoj skutočný účel – pomáhať študentom.

S odmenami vraj nesúhlasil

Ľubomír Zburín tvrdí, že fond viedol správne a zodpovedne. Vinu za momentálnu situáciu pripisuje Dozornej rade Študentského fondu, ktorej je podriadený.

"Nebol som na žiadnom zasadnutí Rady fondu, keď sa hovorilo o odmenách. Nesúhlasil som s odmenami a v roku 2005 ma preto chceli aj odvolať z Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov (PFZP), kde s odmenami začínali ako prví. Ale bol som medzi dvoma mlynskými kameňmi, dohody a uznesenia Dozornej rady a Rady fondu ŠPF som musel zo zákona ako riaditeľ plniť," povedal agentúre SITA Zburín.

Po odvolaní zo Študentského fondu naďalej pôsobí na čele Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov. "Som z tejto funkcie pripravený abdikovať na decembrovom zasadnutí," povedal Zburín.

Aj keď s vyplácaním odmien po celý čas nesúhlasil, zo Študentského fondu neodišiel. "Zakladal som fond na zelenej lúke a považoval som ho za svoje dieťa, preto bolo ťažké odísť," povedal.

Upratovanie po výmene členov

Upratovanie v Študentskom fonde považuje za politicky motivované. "Fond nemožno zrušiť a už ani zoštátnenie neprichádza do úvahy. Je to jednoznačný zámer ho sprivatizovať," povedal Zburín.

Minister školstva Eugen Jurzyca požiadal o previerku fondu na základe podozrení, na ktoré upozornil Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, keď 16. júna tohto roku odmietol vziať na vedomie Výročnú správu o činnosti a hospodárení Študentského fondu, vrátane účtovnej uzávierky za rok 2010.

"Výročnú správu predkladá fond pravidelne. Preto je zaujímavé, že poslanec Miroslav Beblavý, ktorý na nejasnosti upozornil, tak neurobil aj rok predtým, keď už bol členom výboru," dodal.

K upratovaniu v Študentskom fonde dochádza po tom, čo sa vymenili členovia rady a tiež dozornej rady fondu.

Štyria súčasní členovia rady (Peter Goliaš, Gabriel Šípoš, Štefan Kišš, Andrej Kramár) a dvaja členovia dozornej rady (Andrej Salner, Zuzana Dančíková) boli vymenovaní ministrom školstva Eugenom Jurzycom k 1. augustu tohto roka na dvojročné funkčné obdobie.

Svoje funkcie sa zaviazali vykonávať bez nároku na finančnú odmenu. Minister ich zároveň žiadal preveriť podozrenia z pochybení, na ktoré upozornil Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, keď 16. júna 2011 odmietol vziať na vedomie Výročnú správu o činnosti a hospodárení Študentského fondu, vrátane účtovnej závierky za rok 2010.

Ich misiou je aj dohliadať na efektívne hospodárenie fondu a presadzovať zásady transparentnosti. Ďalších troch členov rady fondu (Michala Brčáka, Jána Kvaka, Lukáša Okála) a jedného člena dozornej rady (Vladimíra Hardoňa) vymenovala Študentská rada vysokých škôl.

Čaplovič odvolanie kritizuje

Šéf školského parlamentného výboru Dušan Čaplovič kritizuje odvolanie Zburína. Podobne ako Zburín, aj on v jeho odvolaní číta politické ambície a iné plány s fondom.

"Mám vážnu obavu, že aj týmto rozhodnutím sa vytvorila cesta pre jeho likvidáciu, ako neštátneho účelového fondu, ktorou nie je komerčná činnosť, ale je súčasťou sociálnej podpory študentov," hovorí Čaplovič.

Zastáva sa Zburína, ktorý podľa neho odmietal postupnú premenu funkcie tohto fondu na postupy privátnych bánk s cieľom zarábať na študentoch.

"Žiaľ, súčasné účelové zloženie Rady a Dozornej rady ŠPF vytvára priestor pre jeho premenu, ktorá bude slúžiť len zisku a nie pomoci študentom," poznamenal Čaplovič.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 2. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 5. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 6. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 7. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 8. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 9. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 10. Ekonomický a účtovný softvér Humanet oslavuje
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 202
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 604
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 553
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 446
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 6 263
 6. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 4 845
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 4 337
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 703
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 948
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 564

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Milan Kňažko: Fico klame, keď tvrdí, že nevedel, kam sa sťahuje

Keď nie ste aktívny v obrane svojich práv, prídete o ne, tvrdí MILAN KŇAŽKO.

DOMOV

Pri kontrole pošty sa Danko môže pozrieť do zahraničia

Preverovanie zásielok robí aj pošta. Obálky však neotvárajú.

KOMENTÁRE

Bez Radičovej, bez Kisku a bez obáv: v čom majú Mihál s Beblavým nevýhodu

Postačia úroveň a normálnosť na úspech v politike? Alebo budú práve naopak, hendikepom?

Neprehliadnite tiež

Kiska: Rakúsko je našim silným partnerom a jedným z najdôležitejších investorov

Prezident pripomenul, že rakúske banky príchodom na Slovensko prispeli k tomu, že náš bankový sektor je stabilný.

Špeciálny prokurátor s Gorilou stále nepohol, hoci predpovedal inak

Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš pred odchodom obvinil dvoch ľudí, obžalovaní zatiaľ nie sú.

Propaganda a hoaxy majú rozdeliť ľudí, lži už začali pokutovať (debata SME)

Slovensko je náchylnejšie uveriť proruskej propagande, podľa odborníkov na dezinformácie tu prevláda sentiment aj časť ruskej identity v histórii.

Pohotovosti majú byť otvorené len do jedenástej večer

Pohotovosti majú byť v každom okresnom meste. Tých je 79. Oproti súčasnému stavu sa tak ich počet veľmi nezníži, ako chcel pôvodne Drucker.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop