Odkedy na ministerstve vnútra zaregistrovali HZD Ivana Gašparoviča, prešlo k nemu viacero organizácií HZDS na miestnej a vyššej úrovni. Proces prechodu pokračuje aj v týchto dňoch, ale jeho koniec si zatiaľ netrúfa odhadnúť ani jedna zo súperiacich strán, ba ani agentúry na prieskum verejnej mienky, ktoré zároveň nepredpokladajú výraznejší prepad volebného zisku HZDS v parlamentných voľbách. Podľa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara odišlo k 18. júlu od neho ku Gašparovičovi iba 0,04 percenta členov.
Podľa hovorcu HZD Martina Sarvaša doteraz vyplnilo prihlášky 2500 záujemcov a ďalších 2000 prihlášok si už prebrali budúci členovia hnutia. Počet organizácií a členov HZDS, ktoré prešli k HZD, zatiaľ nie je upresnený. Motívy prestupu sa však už rysujú zreteľnejšie. Pri známych i doteraz nezverejnených faktoch sa zdá byť hlavným motívom prestupov náhla príležitosť pre nespokojných členov HZDS s ich postavením a zmenou imidžu Mečiara z nezištného budovateľa štátu na obskúrneho podnikateľa okresnej úrovne.
Impulz k prestupom do tábora menej skompromitovaného a menej konfliktného Gašparoviča dal Mečiar, ako sa priznal, sám. Pre šéfa HZD je teraz pred parlamentnými voľbami najdôležitejšou prácou vybudovanie štruktúr strany, ktorá by v tejto chvíli mala byť v každom kraji podľa Sarvaša na 80 percent hotová. To už nemôže byť Mečiarovi ľahostajné, pretože v predvolebnej kampani sa mu môže stať, že mu niektoré miestne organizácie už neposkytnú servis.
Mečiarovi nemôžu byť ľahostajné ani návštevy veľvyslancov krajín V4 v centrále Gašparovičovho hnutia. Minulý týždeň to bol veľvyslanec Poľska, dnes český veľvyslanec a na budúci týždeň sa chystá navštíviť HZD veľvyslanec Maďarska. Mapujú nový subjekt, aby o ňom informovali svoje vlády, najmä to, že či bude schopný prispieť k vytlačeniu Mečiara zo slovenskej politiky.
Ak by aj prestupy z HZDS do Gašparovičovho politického klubu pokračovali a nabrali by aj masívnejší charakter, sotva to bude mať výraznejší vplyv na úspech na HZDS vo voľbách. Po voľbách však bude situácia už oveľa priaznivejšia pre Gašparoviča, lebo jeho koaličný potenciál bude otvorený, kým Mečiarov nulový. Po určitom čase sa môže stať, že Mečiarovi zostane síce tvrdé, ale prázdne jadro strany a zvyšok sa preleje k HZD.
Mladí zo SDA sa postarali o širšiu spoločenskú odozvu, keď si na oslovenie svojich priaznivcov zvolili na Slovensku skutočne netradičný spôsob.
Kontroverzné piktogramy, s ktorými vyrukovali do volebnej kampane, vyvolávajú rozpačité reakcie v politických stranách i vo verejnosti. Tento artikel bol vyhľadávaný najmú na rockovom festivale pri Trenčíne, kde svoju volebnú kampaň odštartovali. Ako povedal ich predseda Ivan Štefunko, nálepky majú úspech, idú "na dračku", mladí ich kontaktujú, aby im ich zaslali.
Mladí ľavičiari teda aj za cenu kritiky a podozrievania z pokrytectva nastolili otázky spoločensky závažných tém na širšiu diskusiu. Či to nebol len lacný predvolebný ťah, ako na seba upriamiť zvýšený záujem, zostáva na posúdenie voličov.