BRATISLAVA. Lekári, ktorí pracujú v nemocniciach kratšie ako rok a nemajú ešte atestáciu, sa stali v týchto dňoch zrejme najslabším článkom akcie Lekárskeho odborového združenia. Najväčšie zdravotnícke zariadenia u nás potvrdili, že práve títo lekári najčastejšie v týchto dňoch sťahovali svoje výpovede.
Majú totiž len mesačnú výpovednú lehotu. Ak by na výpovediach trvali, znamenalo by to, že už by museli mať nové miesta a z práce by skutočne odišli.
Či bude takýto trend platiť aj u ich starších, skúsenejších kolegov, to sa ukáže v decembri. Vtedy sa pri ich dvojmesačnej výpovednej lehote dostanú do situácie, keď budú musieť definitívne potvrdiť, či myslia výpoveď vážne.
Nezhodli sa
Rokovania ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika s Lekárskym odborovým združením v stredu pokrok nepriniesli. Nezhodli sa ani na tom, koľko lekárov z približne 2400 podaných výpovedí svoje rozhodnutie vzalo späť. Situácia je neprehľadná aj preto, že niektorí si vážne rozhodnutie rozmysleli, iní lekári sa však odhodlali neskôr.
Šéf lekárskych odborárov registruje 116 nových výpovedí. Minister zdravotníctva ich presný počet nevedel špecifikovať.
„K pondelku stiahlo výpovede asi tristo lekárov,“ hovoril Uhliarik. „Stiahnutých bolo 141 výpovedí,“ tvrdil šéf lekárskych odborárov Marian Kollár.
Z ankety denníka SME medzi najväčšími nemocnicami vyplýva, že stiahnutých bolo najmenej 188 výpovedí. Presné číslo neposkytla prešovská fakultná nemocnica.
Najviac výpovedí stiahli lekári v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Hovorkyňa Danica Lehocká odpovedala, že ich bolo 59.
V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach si to rozmyslelo iba šesť lekárov, podľa vedenia nemocnice je však medzi nimi aj šéfka miestnych odborárov. Lekárka Eva Zavadilíková na otázky o výpovedi odmietla odpovedať. Kollár, ktorý nátlakovú akciu lekárov koordinuje, v stredu o stiahnutí výpovede košickou odborovou predáčkou nevedel.
Uhliarik v stredu spomínal aj odborovú predáčku z Banskej Bystrice, ktorá mu po jeho argumentoch „ústne deklarovala“, že stiahne výpoveď. Nič sa však nemení na krízovej situácii v detských fakultných nemocniciach, pri ktorých minister pripustil, že je tam ohrozené poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti.
Detské nemocnice
Napríklad v bratislavskej stále drží výpoveď tridsať z 32 anestéziológov.
Pre nemocnicu sú kľúčoví, lebo uspávajú a budia pacienta.
Zajtra sa minister chystá presviedčať lekárov práve tam. Od začiatku novembra platí, že nemocnice si môžu hľadať náhradu za tých, čo do konca októbra nestiahli výpovede. Nájsť však toľko odborníkov za krátky čas je na našom pracovnom trhu nemožné.
Výpoveď môže byť drahá
Najmenej päťtisíc eur môže zaplatiť mladý lekár bez atestácie, ak bude trvať na výpovedi. Nemocnice do jeho vzdelania investovali a peniaze môžu pýtať späť.
BRATISLAVA. Po prvom mesiaci výpoveď podľa oslovených nemocníc stiahli najmä mladí lekári. Okrem toho, že majú len mesačnú výpovednú lehotu, nemajú ani atestáciu, čo môže byť pre tých, čo sa do ďalšieho vzdelávania pustili, silný finančný záväzok.
„Všetci, ktorí by na základe jednomesačnej výpovednej lehoty končili ku koncu októbra, sú medzi 59 lekármi, ktorí už požiadali o stiahnutie výpovedí,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Danica Lehocká.
„Niektorých lekárov by vyšla výpoveď dosť draho, keďže prevzali zmluvný záväzok, že zotrvajú istý čas v pracovnom pomere,“ hovoril minulý mesiac lekár a právnik Peter Kováč.
„Ide o sumu od päť do šesťtisíc,“ spresnil riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Peter Krcho.
V sume sú zarátané náklady nemocnice, ktoré vynaložila na povinné vzdelávanie najmä mladých lekárov a na ich odbornú prípravu na atestáciu.
Ján Krempaský

Beata
Balogová
