Bratislava 26. júla (TASR) - Aplikácii najmodernejších poznatkov vo výskume genómu baktérií pri ochrane pred biologickými zbraňami je venovaná konferencia Severoatlantickej aliancie, ktorá dnes pokračuje v Onkologickom ústave svätej Alžbety v Bratislave. Prvýkrát v histórii NATO sa konferencia uskutočňuje v kandidátskej, a nie členskej krajine aliancie.
Slovenský garant konferencie, dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity Vladimír Krčméry ocenil, že sa podujatie koná na Slovensku. Od organizátorov tým dostalo dôveru a je chápané ako seriózny partner na vstup do NATO.
Na dnešnej tlačovej besede ďalej poukázal na to, že sa v boji proti bioterorizmu dokázali spojiť krajiny NATO a štáty bývalej Varšavskej zmluvy. Podľa neho Slovensko nemá dôvod obávať sa medzinárodného bioterorizmu, ako je to v USA či vo Veľkej Británii. Konferenciou nechcú vydávať signál, že Slovensko je ohrozené, zámerom je, aby ľudia boli informovaní, "lebo dobrá informovanosť je polovica prevencie".
Profesor Vito del Vecchio z americkej univerzity v Scrantone informoval, že konferencia je sponzorovaná z grantu Severoatlantickej aliancie. Zorganizovali ju so zreteľom na udalosti 11. septembra 2001 v USA a po problémoch s antraxom. NATO sa rozhodlo vytvoriť skupinu vyše 50 najlepších odborníkov z danej oblasti vo svete. Medicína a biológia sú najdôležitejšie pre vývoj a riešenie problémov s biologickými zbraňami. Zámerom je získať čo najviac informácií o nich a ich pôsobení na ľudský organizmus.
Podľa Vecchia je ťažké povedať, kto by mohol ohrozovať ľudí biologickými zbraňami, ktoré sa niekedy nazývajú nukleárnou bombou jednoduchého človeka. "Ak obyčajný človek má nejaké idey, za ktoré je ochotný bojovať, je schopný vyprodukovať nebezpečné mikroorganizmy aj vo vlastnej garáži. Často mu na to stačia informácie z internetu," povedal.
Podľa lekárky Michele Mockovej z Univerzity Luisa Pasteura z Francúzska cieľom konferencie je aj spoločne nájsť najjednoduchšie metódy detekcie, aby sa v čase ohrozenia veľmi rýchlo a presne mohli identifikovať baktérie a podľa toho pomôcť ľuďom.