Bratislava 26. júla (TASR) - Financovanie výstavby Vodného diela Gabčíkovo (VDG) a Žilina (VDŽ) zo zahraničných úverov so štátnou zárukou v celkovom objeme 500 miliónov USD a 40 miliónov EUR bude na jeseň tohto roku podrobené komplexným kontrolám rezortného Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR.
"Veľká kontrola využitia týchto úverov, na ktoré dala vláda štátne záruky, sa v prípade VDŽ pripravuje na september. Pri VDG sa rovnaká kontrola začne v novembri. Ukáže sa tak reálne využitie týchto zdrojov," skonštatovala pre TASR hovorkyňa MP Anna Majkútová v súvislosti s údajnými machináciami s fiktívnymi faktúrami pri čerpaní štátnych zdrojov na VDG. "Kontrola nášho ministerstva koncom roku 2000 objavila pri stavbe Gabčíkova jeden prípad nezdokladovania faktúr a premršteného účtovania výkonu prác v sume niečo viac ako 30 miliónov Sk," uzavrela A. Majkútová.
V kauze tunelovania VDG v dôsledku vyfakturovaných ale nezrealizovaných prác majú vyšetrovatelia Ministerstva vnútra SR v krátkom čase podávať prvé návrhy na žaloby. Budú sa týkať vyše 20 osôb zo spoločností Váhostav, Hydrostav a Inpos, ktoré boli dodávateľmi či subdodávateľmi prác pre hlavného investora VDG - štátny podnik Vodohospodárska výstavba Bratislava (VVB). Celkové škody spôsobené tomuto podniku v rokoch 1995 až 1997 podľa vyšetrovateľov presahujú 400 miliónov Sk.
Medzi spoločníkmi firmy Inpos od začiatku roku 2000 figuruje aj osoba s menom Július Binder. Bývalý riaditeľ VVB a poslanec HZDS Július Binder v médiách uviedol, že ide o jeho syna. Ten však podľa Bindera s celým prípadom nemá nič spoločné a bývalý šéf VVB odmieta aj akýkoľvek lobing v prospech firmy Inpos.
Terajší riaditeľ VVB Ladislav Gáll celkové doteraz prestavené náklady VDG vyčísľuje na asi 36 miliárd Sk. Dokončovacie práce na diele však majú predstavovať ďalších zhruba 1,3 miliardy Sk. K uvedeným zahraničným úverom L. Gáll pre TASR uviedol, že časť z nich sa pri výstavbe VD ani nevyužila a bola odvedená do štátneho rozpočtu.
"Do začiatku tohto roku ministerstvo financií realizáciou štátnych záruk za nás z týchto úverov zaplatilo bankám asi 8 miliárd Sk a v tomto roku to budú ďalšie 2 miliardy Sk. VVB však z tejto zadlženosti voči MF ešte v tomto roku stiahne jednu miliardu. Od konca minulého roka totiž získavame od Slovenských elektrární 65 % z tržieb z predaja elektriny vyrobenej v Gabčíkove. Je to pre nás veľmi dôležitý zdroj na znižovanie dlhu voči MF za uhradené úvery a tiež na priame splatenie zostávajúcich dlhov. V roku 2006 je potrebné bankám vrátiť posledný úver v objeme 200 miliónov USD. Prevádzka VDG nás ročne stojí asi 500 miliónov Sk," skonštatoval Ľ. Gáll.
* iha zll