Bratislava 26.júla (TASR) - Činnosť Fondu národného majetku (FNM) SR dnes kritizoval predseda Demokratickej strany (DS) Ľudovít Kaník. Nesúhlas vyjadril okrem iného s postupom pri privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), kde SR po konverzii 2,7 miliardy USD na slovenské koruny prišla kvôli poklesu hodnoty dolára oproti slovenskej mene o niekoľko miliárd Sk.
"Strata 9 miliárd Sk je prejavom nekompetentnosti zodpovedných osôb a privatizačného poradcu," uviedol Ľ. Kaník v stanovisku, ktoré dnes poskytol TASR. "Slovenská koruna výrazne koreluje s eurom a platba dohodnutá v dolároch sa mohla okamžite hedgovať do eura na medzinárodných trhoch," dodal.
Predstaviteľ poradcu pri privatizácii Credit Suisse First Boston (CFSB) Michal Šušák však v rozhovore pre TASR trval na tom, že reálne neexistovali možnosti, ako zabrániť uvedenej strate. Poukázal na to, že kurz slovenskej meny voči americkému doláru je naviazaný na kurz eura a dolára a v dôsledku vývoja týchto troch mien by k žiadnej reálnej zmene výnosu nedošlo. To znamená, že keďže v súčasnosti je kurz eura a dolára vyrovnaný a zároveň koruna voči euru oslabila za posledné 4 mesiace na 44,6 SKK/EUR, po konverzii 2,7 miliardy EUR na SKK by sme dostali 120,5 miliardy Sk, čo je približne na úrovni korunového výnosu z dolárovej transakcie.
Podľa M. Šušáka okrem toho príjmy z privatizácie SPP v hodnote 2,7 miliardy USD sa stali po ich príchode na Slovensko súčasťou devízových rezerv NBS, ktorých štruktúra nie je známa, ale dá sa predpokladať, že centrálna banka sa na príchod takého objemu zahraničnej meny pripravila. Zopakoval aj ďalší argument, a to fakt, že časť z predaja 49 % SPP pôjde priamo na slovenský zahraničný dlh, denominovaný práve v dolároch. M. Šušák zdôraznil, že pri zaisťovaní stabilného výmenného kurzu kúpou 6-mesačnej menovej opcie, čo bol jediný možný spôsob zaistenia, by poplatok za takúto transakciu predstavoval až 2,5 % z celkovej sumy bez ohľadu na to, či dôjde k znehodnoteniu dolára, ktorý sa nedal predvídať. Posledným argumentom je fakt, že konečná strata z predaja bude znížená v dôsledku polročného hospodárenia SPP približne o 3 miliardy Sk. Podľa vicepremiéra Ivana Mikloša tak SR príde o 4,7 miliardy Sk, keďže podľa jeho informácií je kurzová strata 7,7 miliardy Sk.
Ľ. Kaník v kritike na adresu FNM poukázal aj na spôsob, akým fond vyplácal dlhopisy ešte v minulom roku. "Neuvážený a drahý spôsob vyplácania dlhopisov po odmietnutí efektívnejších alternatív navrhovaných DS mal za následok miliardový odlev finančných prostriedkov z FNM," zdôraznil. "Prispel k makroekonomickej nerovnováhe a rastu dovozu a pripravil FNM o prostriedky, ktoré dnes chýbajú napríklad na oddlženie zdravotníctva." DS vtedy navrhovala nákup alebo výmenu dlhopisov za akcie lukratívnych štátnych podnikov ako SPP, Slovenská poisťovňa, banky, Transpetrol, Kúpele Piešťany a pod. "Tak by bolo možné zapojiť do tohto procesu radových občanov a naposledy im umožniť zúčastniť sa na privatizácii v širšom rozsahu, oživilo by to slovenský kapitálový trh, prilákalo by naň investorov, vylúčilo by to makroekonomické riziko, ktoré nastane pri uvedení viac ako 20 miliárd Sk do obehu na sklonku tohto roka," uviedol Ľ. Kaník.
* fra gl