BRATISLAVA. Pred necelými dvoma rokmi chodili spolu po Slovensku s prasiatkami Janom, Vladom a Robom. Do roka 2011 vstupovali s „péefkami“, kde boli vyobrazení ako štyria tankisti.
Dnes už Peter Zajac, Ondrej Dostál, František Šebej a Peter Osuský nebojujú len proti Smeru a SNS, ale súperia aj medzi sebou. Do predčasných volieb pôjdu na troch rôznych kandidátkach.
Osuský neodolal SaS
História
Ako žila OKS
1989 – Peter Zajac a dnešný čestný predseda OKS Fedor Gál sú tvárami novembra '89 a dostávajú sa do politiky,
1990 – časť budúcich členov OKS rozbieha politickú kariéru v Demokratickej strane,
2000 – po vzniku SDKÚ, ktorá časom DS pohltila, časť DS zakladá OKS,
2001 – OKS oficiálne vznikla v januári 2001. Jej predsedom sa stal Peter Tatár,
2006 – predsedom strany sa stal Peter Zajac,
2010 – štvorica z OKS sa dostala do parlamentu na kandidátke MostaHídu,
2011 – vedenie OKS sa rozpadá.
Štvorica poslancov OKS, ktorí sa v roku 2010 prekvapivo prekrúžkovali do parlamentu na kandidátke Mosta-Hídu, sa vo štvrtok rozpadla.
Zajac a Dostál pôjdu do marcových volieb na konci kandidátky Obyčajných ľudí Igora Matoviča.
Osuský si vybral miesto v druhej desiatke kandidátky SaS, cez ktorú sa naposledy dostal do parlamentu Matovič.
Osuskému zaniklo členstvo v OKS po tom, čo neodolal ponuke Richarda Sulíka. Ten oslovil okrem neho už len Dostála, nie celú stranu.
„Pre nás bolo dôležité, či ide o stranícku, alebo o osobnú ponuku,“ vysvetľoval Zajac. Podobne sa rozhodli aj v roku 2010, keď im dve miesta na kandidátke ponúkla SDKÚ.
„Myslím, že sme sa rozhodli správne, pretože naša kolektívna identita je od začiatku absolútnou prioritiou.“
Za Osuského krokom vidí Zajac osobné záujmy. „Je to jeho osobné rozhodnutie. Za osobným rozhodnutím sú vždy nejaké osobné záujmy.“
Zajac vraví, že strana prežije. Už skôr ju pre hlasovanie o eurovale a dôvere vláde opustil František Šebej, ktorý zrejme dostane miesto v prvej desiatke kandidátky Mosta.
Reformné nápady a zvyšovanie priemerného IQ v parlamente nestačí, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár >>
Rozhodnú krúžky
Osuský a Šebej budú asi mať najväčšiu šancu dostať sa do parlamentu. Krúžky totiž možno ani potrebovať nebudú.
Naopak, Zajac s Dostálom budú medzi nezávislými osobnosťami v tvrdom konkurenčnom prostredí.
Vo voľbách 2010 dostal Zajac 16 909 a Dostál 11 073 krúžkov. Obyčajní ľudia na kandidátke SaS mali vtedy od 38 do 24-tisíc.
V OKS sú smutní
Jeden z krajských predsedov pripúšťa, že ďalšie štiepenie OKS môže na verejnosť pôsobiť tragikomicky.
BRATISLAVA. Šok, smútok, prekvapenie, rozpaky. Tak reagovali na správu o ďalšom štiepení strany regionálne štruktúry OKS.
„Na nedávnej republikovej rade sme sa dohodli, že budeme rokovať s Matovičom alebo so Sulíkom, ale nečakal som, že štyria naši poslanci pôjdu napokon na troch kandidátkach. To už je priveľa,“ zarazene vraví prešovský šéf OKS Peter Jeseňák. „Aj keď nakoniec sa môže stať, že sa všetci štyria do parlamentu dostanú, takže z určitého uhla pohľadu, ktorý mi nie je blízky, to môže byť aj pragmatické riešenie.“
Nitriansky predseda Vladimír Špánik sa obáva, že štiepenie môže na voličov OKS pôsobiť tragikomicky. „Neviem, či im to dokážeme vysvetliť, ale OKS nie sú len tieto štyri tváre.“
Oslovení funkcionári príklon strany k SaS odmietajú. SaS neoslovila OKS ako stranu, okrem Osuského ponúkla miesto na kandidátke ešte poslancovi Ondrejovi Dostálovi. Ten však ponuku spolu so zvyškom strany odmietol.
„Peter Osuský bol aj v OKS pokladaný za konzervatívca, o to väčšie je to prekvapenie,“ čuduje sa trenčiansky líder Jozef Kutlík.
Jeho rozhodnutiu aspoň čiastočne rozumie Jeseňák. „Nemyslím si, že Peter Osuský je karierista, hoci ťažko uveriť že sa zmenil na liberála. Na druhej strane si nemyslím, že byť na Matovičovej kandidátke je to práve orechové.“
Banskobystrický predseda Svetozár Gavora za štiepením OKS vidí snahu viacerých strán. „V tomto prípade sa o to snažila SaS a to, že pán Osuský sa tak rozhodol, možno len ľutovať.“
Michal Piško
Reakcie poslancov OKS
Dostál: Nie je to rozpad OKS
S Matovičom nemusím vo všetkom súhlasiť, hovorí podpredseda OKS ONDREJ DOSTÁL.
Veríte si, že sa prekrúžkujete cez Obyčajných či primátorov?
„Veríme, že kombinácia Obyčajných, OKS a KDS dáva spolu zmysel a vytvára alternatívu pre konzervatívnych a eurorealistických voličov, pre ktorých je dôležitý boj proti korupcii, ktorí majú výhrady proti doterajšiemu správaniu väčšiny politických strán.“
Matovičovci majú iné názory na Rómov, menšiny či dvojaké občianstvo. Dokážete si predstaviť s nimi ísť do volieb?
„Budeme na kandidátke s ľuďmi, ktorí majú na niektoré veci iné názory ako ja. Je to ako s Radom Procházkom z KDH. Vážim si ho napriek tomu, že máme na časť vecí iný názor.“
Rozpadla sa OKS?
„Je to veľký zásah do doterajšej podoby OKS. No z hľadiska celkového počtu strany to znamená, že odchádzajú dvaja ľudia. Samozrejme, nie je to rovnaké, ako keby odišli akíkoľvek iní ľudia, keďže boli zakladajúcimi členmi a tvárami OKS.“
Osuský: Treba byť v parlamente
Bývalý podpredseda OKS PETER OSUSKÝ nemá problém s liberálnou SaS.
Prečo ste išli k SaS a nie so zvyškom OKS?
„Od počiatku to boli viaceré opcie a tie sa vyvíjali v čase. Domnieval som sa, že na prežitie OKS je dôležité, aby mala zástupcov v parlamente. Netrvali navyše na tom, že budeme v klube za tajných, ale za priznaných členov OKS. Istota parlamentného prežitia bola oveľa vyššia na kandidátke SaS. Prvý krát, odkedy som v OKS, som neakceptoval väčšinový názor a rozhodol som sa inak. Bol by som síce radšej, keby to bolo inak, ale je to takto.“
Ste liberál?
„Tak ako SaS a celá OKS som ekonomický liberál. Nemám rád štátne zásahy ani centrálne európske rozhodovanie. Ak má niekto liberálne ekonomické názory a nemá rád prílišné zasahovanie za trh, mám s ním významnú časť spoločnej platformy.“
A dekriminalizácia marihuany a registrované partnerstvá?
„Nemyslím, že o budúcnosti Slovenska rozhodnú partnerstvá či joint vo vrecku študenta.“
Šebej: Aj tak by som odišiel
Bývalý podpredseda OKS FRANTIŠEK ŠEBEJ hovorí, že ho ich osud nezaujíma.
Prečo ste hlasovali inak ako OKS pri eurovale?
„Nebol som presvedčený, že tí, ktorí argumentujú proti eurovalu, majú vo všetkom pravdu. V situácii, keď sa 16 krajín rozhodlo, sa mi zdalo kontraproduktívne nepridať sa k ostatným. Tiež bolo pre mňa dosť kľúčové, že to bolo spojené s dôverou vláde. Považoval som za nezmyselné nechať padnúť vládu na téme, ako je euroval.“
Asi ste zaregistrovali, že Peter Osuský ide s SaS. Je to rozpad OKS?
„Povedal mi to pred hodinou iný redaktor. Ja už však, keďže som z OKS odišiel, situáciu v OKS nijako neanalyzujem. Necítim potrebu sa k tomu vyjadriť.“
Spravila OKS dobre, že ide s Matovičom?
„Je mi to úplne jedno.“
Nie je vám ľúto, že to po vašich rokoch v OKS takto dopadlo?
„Ja by som odtiaľ odišiel, aj keby neboli predčasné voľby. Je mi to ľúto skôr ľudsky ako politicky.“
Odišli by ste?
„Asi áno. Často sme mali iné názory.“
Miroslav Kern
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Beata
Balogová
