BRATISLAVA. "Polícii sa už podarilo zaistiť najmä také dôkazy, ktoré by vzhľadom na svoj obsah a formu mohli byť manipulovateľné," informoval dnes TASR hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Polícia zároveň v rámci vyšetrovania zaistila dokumentáciu, na ktorej figuruje spoločnosť sídliaca v Anglicku. Informácie o tom, že sitka boli vyvezené mimo Slovenska, polícia v súčasnosti stále preveruje. Zároveň sa pokúša stanoviť skutočnú hodnotu odpredaného tovaru. Verejnosť doteraz vychádza predovšetkým z údajov TV Markíza, ktorá na tento prípad ako prvá upozornila.
Znalci majú polícii zároveň pomôcť zistiť chemické vlastnosti sitiek, ako aj ich ďalšie možné použitie, prípadne možnosť ich odpredaja na burzách s drahými kovmi. "Účelom znaleckých skúmaní je zadefinovať možnú spôsobenú škodu. Taktiež v rámci vykonávaného dokazovania je skúmaný priebeh celej verejnej aukcie a to z informačnej techniky, ktorá bola taktiež zaistená v rámci vyšetrovania," dodal Slivka.
Kauza okolo predaja platinových sitiek prepukla po tom, ako sa na verejnosť dostali informácie o tom, že na nevýhodnom predaji riadenom Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Slovensko údajne prišlo o viac ako 1,5 milióna eur. K tomu malo dôjsť v júli pri elektronickej aukcii 63.000 gramov sitiek s prímesou rhodia, ktorú vyhrala firma Heneken. Jej vlastníkom je 27-ročný Michal Hudoba, bývalý kandidát SDKÚ-DS vo voľbách v roku 2006.
Vedenie inštitúcie akékoľvek pochybenie od prvých dní odmietalo. Predsedníčka hmotných rezerv Eva Hrinková napriek tomu tento týždeň informovala o abdikovaní z funkcie. Urobila tak, podľa vlastných slov, aj keď pri predaji mali byť naplnené všetky vnútorné a legislatívne predpisy. Obchod platinových sitiek preveroval aj Úrad vlády SR. "Môžem povedať, že závery predbežnej kontroly jednoznačne viedli k rozhodnutiu odvolať predsedníčku SŠHR bez ohľadu na to, či sa pre takýto krok rozhodla sama, alebo nie," komentovala predbežné výsledky kontroly premiérka Iveta Radičová.