NEW YORK. Medzinárodná židovská organizácia Liga proti hanobeniu (ADL) vo štvrtok posmrtne udelila ocenenie kontroverznému slovensko-maďarskému politikovi Jánosovi Esterházymu, ktorý bol v období druhej svetovej vojny vodcom slovenskej komunity Maďarov.
Cenu za "odvahu pomáhať" Židom v New Yorku slávnostne odovzdali jeho vnukovi Giovannimu Malfattimu, pričom riaditeľ ADL Abraham H. Foxmann vyzdvihol Esterházyho odvážne rozhodnutie, keď v roku 1942 ako poslanec slovenského snemu nehlasoval za deportácie občanov židovskej národnosti. Medzi účastníkmi obradu boli aj štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh, líder slovenskej Strany maďarskej koalície József Berényi ako aj budapeštiansky starosta István.
Je nepravdepodobné, že by ocenenie medzivojnového slovensko-maďarského politika Jánosa Esterházyho americkou Ligou proti osočovaniu výrazne pomohlo jeho rehabilitácii na Slovensku, ako dúfajú grófovi maďarskí obdivovatelia, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Gróf Esterházy bol členom parlamentu vojnového slovenského štátu a patril tak medzi jeho významných činiteľov. Vo svojich prejavoch oslavoval úzke spojenectvo s Veľkonemeckou ríšou, pričom sa netajil svojimi protižidovskými postojmi. V auguste vyvolal slovenský prezident Ivan Gašparovič rozruch svojimi výrokmi v rozhovore pre dvojtýždenník Bojovník, kde politika označil za prívrženca Hitlera a fašizmu a skritizoval tiež nedávne odhalenie jeho sochy v Košiciach.
Maďarský prezident Pál Schmitt však vtedy reagoval slovami, že je neprijateľné, aby bol Esterházy na Slovensku označovaný za vojnového zločinca, keďže ide o "skutočného demokrata a humanistu". Gašparovič neskôr upozornil, že Esterházy v skutočnosti nehlasoval proti deportáciam Židov, ako sa často tvrdí v Maďarsku, ale sa hlasovania iba zdržal.
Maďarský vicepremiér Zsolt Semjén rozhodnutie ADL privítal ako prejav medzinárodného uznania a "dôležitý krok k spravodlivému posudzovaniu politika maďarskej národnosti označovaného za fašistu". Podľa jeho vyhlásenia zaslaného tlačovej agentúre MTI doplnil, že štvrtkové ocenenie je "ráznou odpoveďou na útoky zo strany niektorých slovenských politikov". Semjén tiež podľa MTI vyjadril nádej, že tento krok prispeje k "blahorečeniu umučeného grófa, ktorý viedol príkladný život kresťana".