BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič má možnosť rozhodnúť, či sa 26 slovenských nemocníc zmení na akciové spoločnosti. Ministrovi zdravotníctva už odporučil, aby transformáciu nemocníc zastavil.
Vláda chce napriek tomu v už spustenom procese pokračovať. Prezident to môže zastaviť tým, že nepodpíše dodatky k zmluvám.
„Po stretnutí s ministrom zdravotníctva a telefonickom rozhovore s pani premiérkou som sa rozhodol, že transformácia nemocníc nebude ďalej prebiehať,“ povedal v piatok prezident Ivan Gašparovič. Oznámil tak, že zastavuje jednu zo zásadných zmien v zdravotníctve.
Plán zmeny
v roku 2006 pripravoval transformáciu nemocníc minister Rudolf Zajac, voľby to aj vtedy zastavili; transformovať sa mu podarilo päť zariadení; aj minister Ivan Uhliarik chcel nemocnice zmeniť na akciové spoločnosti. Vláda a poslanci to schválili. 31 nemocníc sa malo zmeniť na akciovky do konca roka, v odôvodnených prípadoch ešte o pol roka neskôr.
Na vedomie to vzala podľa hovorcu prezidenta Mareka Trubača aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). „Vláda sa ani nebude zaoberať ďalšou transformáciou,“ tvrdil Trubač.
„Vláda bude konať v súlade so zákonom,“ reagoval Radičovej hovorca Rado Baťo. Zákon, ktorý už prešiel vládou aj parlamentom, pritom vláde aj ministrovi zdravotníctva prikazuje, aby sa do konca roka stali nemocnice akciovými spoločnosťami.
Ani minister Ivan Uhliarik prezidentove slová nechápe ako okamžitý koniec transformácie. Proces chce vo vláde dokončiť, hoci uznal, že prezident má potom právo ho zastaviť. „Minister postupuje podľa zákona, ktorý hovorí, že sa má 31 zariadení transformovať na akciové spoločnosti. Tento zákon je platný,“ povedala hovorkyňa ministra Katarína Zollerová.
Prezident navrhuje, aby sa zákon zmenil. „Najlepšie by bolo, keby sa vláda rozhodla novelizovať zákon jednou vetou, a to tým, že sa vypúšťa veta, ktorá prikazuje vláde transformovať,“ predstavil svoje riešenie.
Čím viac štátnych nemocníc bude akciovkami, tým väčšia je šanca, že sa ich šéfovia budú vážne zaoberať efektivitou. To je fakt, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Má na to právo
Transformáciu môže prezident zastaviť po zmene ústavy, ktorá oslabila vládu bez dôvery a posilnila prezidenta. Vláda môže podľa novely robiť významné rozhodnutia len so súhlasom prezidenta. „Je to zákonná kompetencia vlády, takže jej výkon je viazaný na súhlas prezidenta,“ povedal ústavný právnik a poslanec KDH Radoslav Procházka.
Súhlasí s ním aj Dušan Nikodým zo Slovenskej akadémie vied. „Dá sa to považovať za zásadnú otázku, obzvlášť keď chcú lekári štrajkovať.“
Keď prezident ministra zastaví, bude vláda v nejasnej pozícii.
„Bude tu rozpor medzi tým, čo zákon vláde ukladá, a tým, čo ona môže urobiť. To je ďalší rozpor, ktorý treba pričítať faktu, že vláda stratila dôveru parlamentu,“ povedal Procházka.
Zastavenie transformácie bola jedna z požiadaviek lekárskych odborárov na zastavenie štrajku a stiahnutie vyše dvetisíc výpovedí.
Koniec štrajku
Okrem zastavenia transformácie chceli lekári aj zvýšenie platov či dofinancovanie zdravotníctva. Napriek tomu odborársky predák Marian Kollár povedal, že lekári zrejme výpovede stiahnu. „Ak minister dodrží to, čo sľúbil, tak to bude na dobrej ceste,“ povedal.
Piatkové rozhodnutie prezidenta zastavilo najväčší projekt ministerstva zdravotníctva tejto vlády. Do januára budúceho roka sa malo zmeniť 31 štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Zmena by pre ne znamenala sprísnené pravidlá hospodárenia. Ak by neplatili faktúry, mohli by sa dostať do exekúcie a nakoniec aj krachu.
Týmto rozhodnutím sa zastaví aj oddlžovanie nemocníc. Vláda na to vyčlenila 350 miliónov eur. Okrem toho im odpustila aj pôžičku 130 miliónov eur, ktorú im dala ešte vláda Roberta Fica. Dlhy nemocníc sú dnes takmer pol miliardy.
Uhliarik sa vyhol mase lekárov
Dvesto lekárov v aule bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice čakalo márne.
BRATISLAVA. Turné ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z KDH po nemocniciach, kde presviedča lekárov na stiahnutie výpovedí, sa v piatok skončilo sklamaním pre lekárov bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch.
Stretol sa iba s pár zástupcami v zasadačke riaditeľa a zhruba dve stovky nechal čakať zbytočne.
Počas pracovného času
„Pýtam sa, keďže bolo dvanásť hodín, ako je možné, že dvesto lekárov odišlo od pacientov,“ reagoval Uhliarik na otázku, prečo neprišiel medzi čakajúcich lekárov. Zástupcom lekárov je podľa neho primár.
Minister odmietol, že by sa lekárov bál. „Problém je naozaj v tom, že je pracovný čas. Na budúci týždeň som im sľúbil stretnutie po pracovnom čase,“ povedal.
Lekárov urazil
Na stretnutí v aule bola aj lekárka Zuzana Šubová, ktorá o nestretnutí s ministrom napísala ihneď blog.
„Po polhodine zbytočného čakania sme sa dozvedeli, že nepríde, lebo takto si to nepredstavoval,“ napísala. Na Uhliarikove výhrady povedala, že ona mala voľno.
„Vôbec nechápeme, prečo neprišiel na deň vopred dohodnuté stretnutie, ktoré sám inicioval,“ povedal lekár Ján Sýkora. O pacientov na každom oddelení bolo podľa neho postarané.
Ján Krempaský

Beata
Balogová
