BRATISLAVA. Tá vzišla víťazne z výberového konania ministerstva životného prostredia, do ktorého sa prihlásilo päť firiem. Podľa šéfa rezortu Józsefa Nagya bude spoločnosť pôsobiť ako poradca, a nie ako sprostredkovateľ, pričom jej cieľom má byť nájsť kupca.
Odmenu spoločnosť získa iba v tom prípade, že sa jej ho podarí nájsť. Ako avizoval, ministerstvo si nechalo aj možnosť priameho predaja emisií a v súčasnosti rokuje so štyrmi záujemcami.
Šéf envirorezortu verí, že aspoň časť emisií sa podarí predať ešte v tomto roku, upozornil však, že dopyt po emisiách je malý a ich cena klesala. "Trh je pre padajúci záujem stabilne slabý." Podľa neoficiálnych informácií je súčasná predajná cena emisií tri až päť eur za tonu. Minister očakáva, že za 27 miliónov ton emisií by SR mohla získať 80 až 150 miliónov eur. Vzhľadom na trh s emisnými kvótami predpokladá, že sa emisie nepodarí predať naraz, ale prebehne viacero transakcií.
Slovensko naposledy emisie predávalo v roku 2008, keď ich získala spoločnosť Interblue Group, ktorá údajne sídlila v garáži. Pätnásť miliónov ton emisií dostala za cenu 5,05 eura za tonu. Nárok mala mať aj na ďalšie voľné emisie. Spoločnosť mala zároveň doplatiť jedno euro za tonu na tzv. zelené projekty, čo sa nestalo. Emisné kvóty vtedy skončili v japonských firmách. Kúpené emisie sa predávali ďalej asi za osem eur.
SR má v tomto a budúcom roku voľných na predaj 27 miliónov ton priznaných emisných jednotiek AAU, z toho pre Áziu a Austráliu je vyčlenených 17 miliónov a pre Európu desať miliónov ton. Pokiaľ kupcov nájde česká spoločnosť, získa z kúpnej ceny 0,5 percenta v prípade európskych kupcov a 1,5 percenta z ceny v prípade ázijských kupcov.