BRATISLAVA. Pri vyšetrovaní platinovej kauzy SDKÚ môže polícia použiť novinku v trestnom zákone, ktorá umožňuje postihnúť verejného činiteľa za škody spôsobené štátu podpisovaním nevýhodných zmlúv. Novelu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) prijal parlament v júli tohto roka.
Trestnoprávnu zodpovednosť možno vyvodiť voči verejnému činiteľovi, ak zanedbaním povinností spôsobil škodu veľkého rozsahu, čo je viac ako 133tisíc eur. Hrozí mu za to väzenie od jedného do piatich rokov.
„Aj tento prípad by mohol spadať pod uvedenú skutkovú podstatu. Záleží tam však veľa na dokazovaní a všetkých okolnostiach,“ hovorí o prípade platinových sitiek Lucia Kurilovská z Právnickej fakulty UK.
Poslanec KDH Radoslav Procházka dal do parlamentu návrh, aby verejní funkcionári ručili za škody vlastným majetkom. Osud novely je po páde vlády neistý.
Polícia v kauze vedie trestné stíhanie pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku od 21. októbra. Zatiaľ nikoho neobvinila.
„Znalecké skúmanie sa sústredí na zistenie skutočnej hodnoty odpredaného tovaru, jeho chemických vlastností, ako aj ďalšieho možného použitia, prípadne odpredaja na burzách s drahými kovmi,“ povedal Michal Slivka z policajného prezídia.
Nominantka SDKÚ Eva Hrinková pre kauzu platina zložila funkciu šéfky hmotných rezerv 2. novembra. Úrad vlády potvrdil, že má nárok na odstupné vo výške dvoch funkčných platov, čo je 3726 eur. Okrem funkčného platu 1863 eur poberala mesačne aj paušálne náhrady vo výške 1132 eur.
Koalícia menila odstupné nominantov v štátnych podnikoch, nie však v štátnej službe, kam patria aj hmotné rezervy.

Beata
Balogová
