BRATISLAVA. Silnejšie mestské a obecné polície si naplánovalo ministerstvo vnútra. Pre predčasné voľby však o návrhu zrejme rozhodne až nová vláda.
Mestá a obce by sa mali viac podieľať na zabezpečovaní verejného poriadku, obecní policajti by mali viac pomáhať aj v mimoriadnych situáciách. Návrh sa pripomienkuje, nahradil by zákon spred dvadsiatich rokov.
Navrhované právomoci pre obecnú políciu
mohla by vstupovať napríklad na stavby a kontrolovať legálnosť výstavby, pomáhala by revízorom preukazovať totožnosť čiernych pasažierov. popri pokutovaní zlého parkovania či jazdy v protismere by dohliadala aj na chodcov či cyklistov, silnejšie by mali byť donucovacie prostriedky, častejšie by mohla využívať putá, v jej výzbroji by pribudli obranné tyče, páchateľa by mohla zadržať na stanici až na päť hodín.
Väčšina samospráv sa sťažuje, že nemôžu prijať dosť strážnikov, lebo na to nemajú peniaze. Obecných policajtov je dnes asi 2500 a pôsobia na území 164 miest a obcí.
Ministerstvo chce preto umožniť prijímať aj pomocné sily, ktoré by za nižšie mzdy pomáhali v administratíve alebo ohlasovali neprávosti. Policajtom majú pribudnúť aj právomoci.
Preškoleniu sa nebránia
Prezident Združenia náčelníkov obecných polícií Ján Andrejko však tvrdí, že nejde o koncepčné zmeny. „Vstupovať do prevádzok môžeme podľa iného zákona aj dnes a pokutovanie chodcov, to je čo za právomoc,“ pýta sa.
Obyvatelia podľa neho od obecnej polície očakávajú niečo iné. „Napríklad, aby sme pri školách, škôlkach a obytných zónach mohli merať rýchlosť,“ tvrdí.
Najväčším problémom zákona je však podľa náčelníkov posilňovanie kompetencií štátnych policajtov. Po novom majú okrem školení dohliadať aj na opakované preškoľovania obecných policajtov, ktoré zaplatia obce.
„Nebránime sa preškoleniu z nových zákonov, ale nech nás nechcú poučovať z toho, čo robíme dvadsať rokov,“ hnevá sa Andrejko.
Návrh popisuje aj väčšie nároky na výber policajtov. Príslušníci by okrem minimálne stredoškolského vzdelania či pravidelných školení mali popri bezúhonnosti preukázať aj spoľahlivosť. Nesmú napríklad užívať drogy, pytliačiť či nadmerne piť. Návrh policajtom nariaďuje aj psychologické testy, tie však vykonávajú už aj dnes.
Jednotné uniformy a menovky
Zmena sa má prejaviť aj navonok. Od roku 2017 by mestskí policajti mali mať na jednotných uniformách menovky, ich autá by boli povinne biele s modrým pásom a označením obecnej polície.
Nová má byť aj organizačná štruktúra. Riadiť ich už nebudú „historicky prekonaní“ náčelníci, ale riaditelia. Namiesto miestnych poslancov ich má vymenúvať primátor či starosta.
Ministerstvo priznáva, že s prijatím zákona už v tomto období neráta. „Pretože ide o tému, ktorá sa dotýka viacerých subjektov, nie je zlé o nej viesť verejnú diskusiu,“ povedala Natália Hattalová z tlačového odboru.

Beata
Balogová
