BRATISLAVA. Sprísnenie postihov za šoférovanie pod vplyvom alkoholu sa od novembra týka aj poslancov, ktorým doteraz v niektorých prípadoch zaručovala beztrestnosť priestupková imunita. Viacerí však ani nevedia, že niečo také odhlasovali.
Na základe výnimky z priestupkovej imunity mohla polícia doteraz poslanca stíhať za alkohol iba vtedy, ak bol účastníkom dopravnej nehody. To platilo aj v prípade, že po nehode odmietol dychovú skúšku. Pri bežnej cestnej kontrole však polícia poslancov nemohla prinútiť, aby fúkali. To sa zmenilo v novele z dielne ministerstva vnútra, ktorá od novembra sprísňuje pravidlá cestnej premávky.
Polícia bude konať
Stíhanie poslancov umožňuje zmena, ktorá doterajšie priestupky spojené s alkoholom kvalifikuje už ako trestné činy. Priestupkovej imunity totiž poslanca zbaviť nemožno, ale trestnoprávnej áno - hlasovaním v parlamente.
Ak teda poslanec po novom pri bežnej kontrole odmietne fúkať, hrozí mu už stíhanie za trestný čin ako bežnému občanovi. To isté platí, ak poslancovi pri skúške zistia v dychu viac ako promile alkoholu. V oboch prípadoch môže ísť až na rok do väzenia.
Polícia potvrdila, že po zmene z priestupku na trestný čin je oprávnená konať aj proti poslancom.
„Poslanec má rovnako ako každý občan povinnosť strpieť úkony spojené s objasnením priestupku. V prípade odmietnutia sa vec posudzuje ako podozrenie z trestného činu a oznámi sa príslušnému nadriadenému orgánu,“ hovorí Michal Slivka z prezídia Policajného zboru.
Oslovení poslanci nevedeli, že schválením zmien v Trestnom zákone zasiahli aj do vlastnej imunity. Tieňový minister spravodlivosti za Smer Robert Madej povedal, že ho to ani nezaujíma, pretože on s alkoholom za volantom problém nemá.
Poslanci nevedia
„Nebudem robiť výklad zákona, pýtajte sa na policajnom prezídiu,“ odvetil Madej. Na prezídium odkázal aj minister vnútra Daniel Lipšic (KDH), ktorý je autorom novely.
Bývalý šéf rezortu za SDKÚ Martin Pado najskôr tvrdil, že nevie, aký postih dnes hrozí poslancovi, ktorý pri bežnej kontrole skúšku na alkohol odmietne. „Ale myslím, že sa mu nestane nič. Maximálne to môže byť medializované.“ Pado dodal, že v minulosti mal dve nehody a fúkať nikdy neodmietol.
Z minulosti je najznámejším hriešnikom Miklós Duray z SMK. V apríli 2006 prekročil rýchlosť, nefúkal, a neskôr priznal, že pred jazdou pil. Podobne sa zachoval aj po nehode v októbri 2008. V roku 2001 odmietol fúkať jeho stranícky kolega Pál Farkas.
SaS už imunitu nemá ako podmienku
Zrušenie priestupkovej imunity po páde vlády zrejme znovu odložia.
BRATISLAVA. Návrh na zrušenie priestupkovej imunity predložili do parlamentu ešte v lete šéfovia poslaneckých klubov bývalej koalície SDKÚ, SaS, KDH a Mosta. Po páde vlády je osud novely nejasný.
Šéf SaS Richard Sulík nedávno označil zrušenie priestupkovej imunity za jednu z podmienok strany pri schvaľovaní štátneho rozpočtu. Predseda poslaneckého klubu Jozef Kollár je už miernejší. „Ničím nič nepodmieňujeme,“ reagoval na otázku, či SaS na podmienke trvá.
Strany bývalej koalície sa však podľa neho na novele dohodli, a tak by mali dohodu dodržať. Kollár upozorňuje, že na schválenie zmeny stačí v parlamente jednoduchá väčšina hlasov.
Martin Pado z SDKÚ tvrdí, že so zrušením priestupkovej imunity nemá problém. „Ale v tomto momente to podmieňovanie zo strany SaS považujem za predvolebnú kampaň.“
Pre konflikty v koalícii bola novela v Národnej rade už dvakrát odložená. Predsedovia strán bývalej koalície v súčasnosti zvažujú, že o poslaneckých novelách už nebudú rokovať vôbec.
Parlament by sa tak do marcových volieb zaoberal len neodkladnými návrhmi, ktoré predloží vládny kabinet.
Rušením imunity sa poslanci zaoberali už mnohokrát. V roku 2006 parlament prijal zmenu, aby sa imunita nevzťahovala na dopravné nehody pod vplyvom alkoholu.
Predchádzala tomu havária Jána Cupera z HZDS, ktorému policajti následne namerali viac ako dve promile. Polícia musela konanie proti Cuperovi zastaviť.
V roku 2009 Národná rada ešte odsúhlasila, aby poslancov nemohli postihovať ani za odmietnutie dychovej skúšky v súvislosti s dopravnou nehodou.
Okrem týchto prípadov majú poslanci imunitu na všetky ostatné priestupky vrátane prekročenia rýchlosti.
Matúš Burčík

Beata
Balogová
