Napriek kríze pôjdu mzdy ústavných činiteľov hore o stovky eur. Plat poslanca vzrastie o 362 eur, čo však nemusí byť konečná suma.
BRATISLAVA. Poslancom sa na budúci rok zvýšia platy o stovky eur, o koľko presne však v pondelok nikto nevedel. V súčasnosti zarábajú poslanci 3576 eur, bratislavskí dostávajú o 230 menej.
Platy
Koľko zarábajú
prezident 9171 eur (aj s paušálnymi náhradami)
premiérka 4616 eur
ministri 3670 eur
mimobratislavský poslanec 3576 eur
bratislavský poslanec 3346 eur
plat sa počíta podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve a deficitu verejných financií.
Mzdy ústavných činiteľov sa počítajú podľa pravidiel, ktoré vlani presadila koalícia. „Autorom modelu je vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík,“ povedal jeho nástupca Pavol Hrušovský z KDH.
Obrátiť sa podľa KDH treba na „autora, ktorý určite dokáže vypočítať zmeny v platoch ústavných činiteľov“.
Pri výpočte poslaneckého platu sa vychádza z deficitu v štátnom rozpočte. Čím je nižší, tým vyššie sú zárobky. Platy politikov na budúci rok napriek kríze porastú, keďže deficit klesol z ôsmich na necelých päť percent.
SaS odpovedala, že presné čísla sú na ministerstve financií. To v návrhu štátneho rozpočtu ráta s 18,8-percentným zvýšením miezd všetkých ústavných činiteľov.
Tam patria aj sudcovia a prokurátori, ktorých zárobky sa počítajú inak ako poslancov. Poslanec Igor Matovič, ktorý žiada zmraziť poslanecké platy, hovorí, že im pribudne päťsto eur. „Počul som to od ministra financií na koaličnej rade.“
Chcieť od poslanca, aby si osekal plat, môžeme vyhlásiť za nemožné bez zázraku, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár >>
Poslanci kritizujú platy, ktoré si sami odhlasovali
Výpočet kancelárie Národnej rady, ktorý však nie je definitívny, ukázal, že by poslanci mali zarábať o 362 eur viac. Závisieť bude od hospodárenia štátu v tomto roku. Ministri, premiér a prezident zarobia ešte viac.
„Nie je to správne,“ myslí si poslanec KDH Anton Marcinčin. Chyba je podľa neho vo výpočte platov, ktorý presadili SaS a Richard Sulík. „Ukázalo sa, že život nejde podľa vzorcov,“ dodal Marcinčin.
KDH pritom spolu so zvyškom koalície za Sulíkov vzorec hlasovalo.
Nový spôsob počítania platov mal pôvodne priniesť úsporu. Politici zarábajú podľa toho, ako hospodária. Keďže sa tento rok podarilo znížiť deficit, mzdy sa im zvýšia. „Štát šetril na sebe,“ obhajuje systém poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý, ktorý ho spolu so Sulíkom navrhol.
Zmrazenie platov nevylučujú
Za hlasoval aj poslanec Igor Matovič, ktorý teraz podmieňuje schválenie rozpočtu zmrazením platov ústavných činiteľov. „Vtedy ešte nebola kríza,“ vysvetľuje.
O koľko sa zvýšia mzdy, v pondelok nevedel nikto z poslancov povedať. Kým Matovič hovorí o 500 eurovom zvýšení, podpredseda finančného výboru Peter Kažimír zo Smeru vraví, že mzdy porastú asi o štyristo eur. V štátnom rozpočte sa uvádza zvýšenie o viac než 18 percent, čo by u poslanca znamenalo okolo 600 eur.
Šéf finančného výboru Jozef Kollár z SaS pripúšťa, že pri schvaľovaní rozpočtu si politici platy nakoniec zmrazia. „Nevylučujem, že taká situácia môže vzniknúť.“
Sudcom musela vláda pridať 248 eur
Ústavný súd zdvihol platy sudcov na 2307 eur, definitívne o nich zatiaľ nerozhodol.
BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti stále nevie, či bude musieť doplatiť sudcom po 1488 eur.
Ústavný súd zatiaľ nerozhodol, či bolo zníženie platov sudcov v rozpore s ústavou. Vydal len predbežné opatrenie, ktorým pozastavil účinnosť novely zákona o ich odmeňovaní.
Sudcovia dostávali od januára do júla zníženú mzdu 2059 eur. Po verdikte ústavných sudcov im ju musela ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ zvýšiť na 2307 eur. „V auguste už dostali plat po novom,“ povedal hovorca ministerstva Peter Bubla.
Všetci sudcovia dostávajú plat vyšší v priemere o 248 eur. Či im vyplatia aj rozdiel za prvý polrok, bude podľa Bublu známe, keď Ústavný súd rozhodne v merite veci.
Sudcom sa znížil príjem po prijatí novely zákona o platoch ústavných činiteľov, podľa ktorej sa odvíjajú od hospodárenia štátu. Hoci sa nové pravidlá týkajú aj poslancov, ministrov či prezidenta, predbežný verdikt Ústavného súdu sa týkal len sudcov a prokurátorov, ktorých mzda sa počíta podľa sudcovskej.
Sťažnosť podal opozičný Smer, podľa poslanca Roberta Madeja stále nie je vytýčený termín pojednávania pléna. „Neviem, či to bude do volieb.“
Madej namietal, že zmeny zasahujú do nezávislosti súdov. Sudca rieši aj pohľadávky štátu, ak je jeho plat odvodený od schodku rozpočtu, nemôže byť podľa Madeja nezávislý. Sudcovia dostávajú aj 13. a 14. plat, patria im paušálne náhrady a funkčný príplatok.
zp

Beata
Balogová
