BRATISLAVA. Súkromná ambulancia Pro Vitae, ktorej mal Študentský pôžičkový fond (ŠPF) za posledných päť rokov zaplatiť viac ako 28.000 eur, bola najlacnejšou neštátnou alternatívou. Fond vďaka preventívnym vyšetreniam pre svojich zamestnancov ušetril, keďže nečerpali takmer žiadne náklady na nemocenské. V reakcii na blog člena správnej rady fondu Gabriela Šípoša, ktorý upozornil na platby neštátnej ambulancii, to uviedla poverená riaditeľka ŠPF Elisabeth Kriglerová.
Šéf Transparency International Slovensko (TIS) minulý týždeň na blogu napísal, že odvolaný riaditeľ fondu Ľubomír Zburín a ďalší zamestnanci spolu s rodinnými príslušníkmi dostali extra ročný benefit nadštandardnej starostlivosti v Pro Vitae za 875 eur.
Kriglerová v stanovisku uvádza, že ŠPF uhrádzal za pracovníka v neštátnom zariadení Pro Vitae lekára Dušana Ogurčáka 398,32 eura ročne. V sume pritom bolo zahrnuté kompletné zdravotné vyšetrenie, pravidelné lekárske prehliadky a vyšetrenie pri zmene zdravotného stavu. "Okrem toho si neštátne zdravotné zariadenie účtovalo výkony naviac, ktoré boli hradené zo sociálneho fondu, pričom ako naturálny príjem zamestnanca bola táto suma riadne zdaňovaná," dodala. "Fond za rodinných príslušníkov nehradil žiadnu sumu," upozornila poverená riaditeľka. Ak sa v ambulancii chcel dať ošetriť aj rodinný príslušník zamestnancov, získal zľavu vo výške 132,78 eura a sám si uhradil 265,54 eura.
V porovnaní s inými neštátnymi zaradeniami bol ročný poplatok v zariadení doktora Ogurčáka podľa Kriglerovej najnižší. "Ostatné sa pohybovali v sume 18.000 slovenských korún (597,50 eura) a viac v čase, keď fond uzatváral predmetnú zmluvu s poskytovateľom," uviedla.
"Za ostatných päť rokov Zburín vyplatil Ogurčákovi cez 28.000 eur a zazmluvnil na budúci rok ďalších takmer 6000. Za tie peniaze mohlo dostať plné pôžičky na rok ďalších dvadsať študentov," zdôraznil v blogu člen správnej rady Šípoš. Dodal, že na základe tohtoročných faktúr, ktoré fond zverejnil na apel správnej rady, Ogurčákovej ambulancii ŠPF vyplatil 8758 eur za desiatich zamestnancov. Podľa poverenej riaditeľky si však ambulancia Pro Vitae neúčtovala paušálny ročný poplatok a nadštandardné výkony za roky 2008 a 2009, ale zúčtovala si to až v roku 2010 a v roku 2011 v sumári aj s platbami za nezaplatené roky. "Preto v súčasnej dobe kontrolou členov rady sa zdá vysoké plnenie platieb za roky 2010 a 2011 bez toho, aby včas posúdila aj uvedený skutkový stav," dôvodí.
Ľubomíra Zburína odvolala rada z čela ŠPF 28. októbra pre etické a manažérske pochybenia, ku ktorým došlo pri vyplácaní odmien členom rád fondu, hoci zastávajú podľa zákona čestné funkcie. Súčasné vedenie správnej rady vyzvalo Zburína aj bývalých 18 členov rady, aby získané odmeny vrátili. Odvolaný šéf trvá na tom, že ich dostal oprávnene a vrátenie odmieta. Generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl na ministerstve školstva Peter Plavčan, ktorý v pôžičkových fondoch pôsobil, nedávno vrátil ŠPF odmeny vo výške 38.534,15 eura.
Na odmenách bolo podľa Šípoša od roku 2005 vyplatených asi 235.000 eur. Problém rada videla aj v nezverejňovaní zmlúv a faktúr, ktoré je ŠPF povinný zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám dávať na internet.
maš pa