Agentúrne spravodajstvo sme o 21:15 nahradili autorským článkom denníka SME.
Sterelizácie
Chronológia
2000 – v Krompachoch a Prešove sterilizovali pacientky, 2004 – poradňa za rómske ženy podala žaloby, 2007 – keď neuspela, obrátila sa poradňa na Európsky súd pre ľudské práva, 2011 – súd rozhodol v prvom prípade o odškodnení.
BRATISLAVA. Právo na náhradu nákladov a vyše 30-tisíc eur priznal Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sťažovateľke, ktorú sterilizovali v nemocnici v Prešove pri pôrode jej druhého dieťaťa.
Tesne pred ukončením pôrodu cisárskym rezom jej v roku 2000 zdravotnícky personál dal do pôrodopisu podpísať, že žiada o sterilizáciu.
„Sťažovateľke bolo povedané, že musí uvedenú 'žiadosť' podpísať, inak pri ďalšom pôrode zomrie ona alebo dieťa,“ hovorí Vanda Durbáková z Poradne pre občianske a ľudské práva.
Rómka vraj nerozumela, čo slovo sterilizácia znamená, ale podpísala, pretože mala strach, že nabudúce zomrie.
Od roku 2004 sa pre ňu potom poradňa domáhala na slovenských súdoch vrátane ústavného ospravedlnenia a odškodnenia, ale všetky žaloby boli zamietnuté. Preto sa obrátila na štrasburský súd.
Rozhodnutie je prvým vo vyše sto prípadoch rómskych žien, ktoré boli podľa poradne násilne sterilizované.
Súd rozhodol, že Slovensko porušilo právo ženy na ochranu pred neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním a právo na ochranu súkromného a rodinného života.
Durbáková očakáva, že odškodnenie vysúdia aj ďalšie ženy.

Beata
Balogová
