BRATISLAVA. Všetky časti písomnej skúšky pri výberových konaniach na miesta predsedov a podpredsedov súdov bude po novom náhodne vyberať počítať priamo na mieste, pred samotným výberovým konaním.
Predpokladá to nová vyhláška ministerstva spravodlivosti, ktorú predložilo do pripomienkového konania v pondelok. Informovala o tom ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
"Tak, aby nikto nemohol mať tento test k dispozícii a pripraviť sa na naň," zdôvodnila ministerka. Zároveň budú výsledky testov výberovej komisii k dispozícii až s časovým odstupom.
Samotné výberové konanie bude podľa Žitňanskej pozostávať z písomného testu, prípadovej štúdie, písomného vypracovania súdnych rozhodnutí a písomného prekladu z cudzieho jazyka.
"Po písomnej časti bude ústna, ktorá zahŕňa psychologické posúdenie aj pohovor, a ústna časť odborného charakteru," povedala Žitňanská. Dodala, že zmeny vo vyhláške nadväzujú na doterajšie zmeny v justícii.
"Ani vyhláška nezmyje podozrenia z netransparentnosti pri jej výberových konaniach, na ktoré poukázal i sudca Peter Paluda, ktorý sa uchádza o post predsedu Okresného súdu Bratislava I. Ministerstvo spravodlivosti by malo zverejniť celú databázu otázok, z ktorých sa robia testy pri výberových konaniach," tvrdí v reakcii Kancelária Súdnej rady.
Podľa nej sa totiž testy varia priamo v "kuchyni" ministerky spravodlivosti a výberové konania sa už nerobia na súdoch, ale priamo v budove ministerstva, pričom v komisiách má väčšinu politická moc. "Ide teda o politické výberové komisie," tvrdí rada.
Žitňanská sa údajne novým umelým konfliktom so Súdnou radou, kedy neustále hľadá vnútorného nepriateľa, snaží zakryť vlastné zlyhania v súdnictve.
"Výsledkom jej reformy sú okrem predĺženia súdnych sporov i prepustení obžalovaných z najťažších trestných činov na slobodu pred ukončením súdneho konania, čo ohrozuje bezpečnosť občanov," dodala kancelária.
Žitňanská vyzvala súdnu radu, aby nehrala Harabinovu hru
BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vyzýva členov Súdnej rady, aby nepristúpili na hru predsedu rady a Najvyššieho súdu Štefana Harabina.
Dnes totiž aj keď niekto úspešne prejde výberovým konaním na konkrétne sudcovské miesto, neznamená to, že ho súdna rada aj vymenuje.
„Je to hra, kde naozaj sú za rukojemníkov braní sudcovia a účastníci konaní,“ povedala Žitňanská.
Konkrétne sa to stalo na Krajskom súde v Trnave, na ktorom je stav sudcov dlhodobo poddimenzovaný. Začiatkom roka tam preto pridelila sedem sudcovských miest.
Výberové konania na ne boli už aj podľa starých pravidiel, keď MS SR malo vo výberovej komisii len jedného nominanta. Súdna rada tam však doteraz preložila len dvoch sudcov.
O preložení ostatných nerozhodla ani na ostatnom rokovaní napriek tomu, že medzičasom sa výberové konania na päť miest sudcov zopakovali.
„Súdna rada odstrašuje sudcov, ktorí sa chcú prihlásiť do výberových konaní, aby to nerobili,“ myslí si Žitňanská. Podľa nej “nemajú žiadnu garanciu, že aj keď prejdú riadnym výberovým konaním, a sú dobrí, budú nakoniec na toto sudcovské miesto aj pridelení, resp. preložení“.
Súdna rada nechce prideľovať úspešných uchádzačov z výberových konaní na súdy, kým ústavný súd nerozhodne o sťažnosti, ktorá s nimi súvisí a vzťahuje sa na zákon o sudcoch.
Žitňanská však argumentuje, že ústavný súd už dvakrát odmietol pozastaviť účinnosť príslušného ustanovenia zákona a zákon stále platí.
Podľa Žitňanskej sa stáva súdna rada spoluzodpovednou za to, že niektoré súdy nebudú mať dostatok sudcov. „Čo sa v konečnom dôsledku môže prejaviť aj v dĺžke súdneho konania,“ dodala ministerka.
Žitňanská hovorí, že situáciu na takýchto súdoch rieši prideľovaním vyšších súdnych úradníkov a sudcami na stáži. „Ale je to náhradné riešenie,“ myslí si.
Podľa ministerky súdna rada preberá na seba spoluzodpovednosť za riadny chod súdnictva na KS Trnava a účastníkov tamojších súdnych konaní si berie za rukojemníkov svojho rozhodovania, ktoré je podľa Žitňanskej skôr politické, pod vplyvom predsedu súdnej rady Štefana Harabina.
sita