BRATISLAVA. Neparlamentná Strana maďarskej koalície (SMK) chce vytvoriť predvolebnú koalíciu so stranou Most-Híd so spoločným programom Spoločne za záujmy maďarskej komunity, spoločne za záujmy južného Slovenska.
"Očakávame ich odpoveď, či sú pripravení na takúto formu spolupráce. Presne sme špecifikovali dve priority, ktorými sú záujmy maďarskej komunity a záujmy južného regiónu," povedal pre agentúru SITA bývalý predseda SMK a dnes člen predsedníctva strany Pál Csáky.
Podľa neho všetko, čo hovorilo SMK na adresu Mosta-Híd, sa ukázalo ako pravdivé.
"To, že ľudia vlani volili na základe rôznych impulzov tak, ako volili, je to ich právo. To neznamená, že cesta, ktorú navrhla strana Most-Híd je pravdivá. My sme za spoluprácu, ale za určitých okolností a za podmienok dodržania morálnych základov spolupráce, férových spôsobov, určení presných priorít, ako sú ľudské a národnostné práva a tiež regionálne, sociálne a ekonomické záujmy občanov južného Slovenska. Na takejto platforme si vieme predstaviť spoluprácu," povedal.
SMK chce rovnocenné partnerstvo
SMK podľa Csákyho nehovorí o strate identity, ale o rovnocennom partnerstve so stranou Most-Híd.
"Pre nás je rovnocenné partnerstvo dôležité. Preto ponuka Mosta-Híd, že by sme mohli ísť na ich kandidátku, teoreticky môže platiť aj opačne, že oni môžu prísť aj na našu kandidátku. Takáto ponuka môže kedykoľvek padnúť," vyhlásil.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odišiel z SMK, keď ju viedol Csáky. Ten sa viackrát na adresu Bugára vyjadril kriticky.
"Bugár ma dal dvakrát na súd pre moje výroky. Súdy dvakrát rozhodli v môj prospech, takže tento zápas je momentálne 2:0 pre mňa. Politika nie je o tom, či sa niektorí majú radi alebo nemajú radi. Politika je o tom, či vieme programovo spolupracovať na základe určitých predstáv a cieľov," vyhlásil Csáky.
SMK nebude podľa Csákyho tolerovať korupciu a len preferovanie záujmov bohatých ľudí. Chce sa zaoberať aj problémami chudobných ľudí.
"My sa nevzdáme toho, že sme predovšetkým národnostná strana. To znamená, že strana maďarskej komunity. To však nevylučuje, aby ktorýkoľvek občan inej národnosti bol naším členom. Naďalej sa považujeme za silnú regionálnu stranu pre ochranu záujmov a rešpektovania záujmov južného Slovenska. To sú naše piliere, na ktorých stojí SMK. Keď kolegovia sú pripravení prijať tieto priority, bojovať proti korupcii, prihliadať aj na záujmy chudobných a nielen bohatých, národnostné práva a regionálne záujmy južného Slovenska, to sú štyri piliere, na základe ktorých si viem predstaviť spoločné časti programu, pričom každá strana môže mať vlastný doplnkový program," zdôraznil Csáky.
Solymos: Do volieb spoločne asi nepôjdeme
Most a SMK do volieb spoločne zrejme nepôjdu. „Vyzerá to tak, že je to definitívne,“ povedal pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos.
Podľa neho totiž SMK odmietla pozvanie na rokovanie, ktoré jej adresoval Most-Híd.
„Listom sme ich pozvali na rokovanie o možnej predvolebnej spolupráci, tak ako to odporučil 22. októbra náš Republikový výbor,“ povedal Solymos.
Podľa Solymosa SMK pozvanie na rokovanie neprijala, pretože podľa nej ide o ultimatívnu požiadavku účasti nominantov SMK na kandidátke Mosta-Híd. SMK požadovala vytvorenie predvolebnej koalície.
„Ak si neprídu sadnúť za jeden rokovací stôl, považujeme to za uzatvorenú epizódu, začneme sa pripravovať na voľby. Nechceme naťahovať svojich voličov,“ zdôraznil Solymos.
Reči o spolupráci zo strany SMK považuje Solymos za hru SMK pred voľbami.
„Len to hrajú. Chceli sme predebatovať veľa otvorených otázok, ktoré vznikli za dva a pol roka,“ vyhlásil Solymos.
Podľa neho totiž predstavitelia SMK za toto obdobie neurážali politikov strany Most-Híd, ale voličov strany. „Tých nazývali, že sú zradcovia. Okrem veľkých slov o spolupráci, činy v podaní SMK zostali bokom,“ dodal.