Vojenský priestor Javorina vrátil štát bývalým vlastníkom spolu s množstvom zakopanej a nevybuchnutej munície. Včerajší výbuch ukázal, že lesy sú nebezpečné.
Dá sa odmínovať aj tak veľký priestor ako je Javorina?
„Odmínovať sa dá, ale bolo by na to treba značné prostriedky a rovnako ako čas. Na jeden hektár odmínovania to celkom určite môže byť aj tisíc eur a Javorina má rozlohu 31 tisíc hektárov.“
Koľko by to trvalo?
„Veľká časť územia je v tomto prípade pokrytá lesmi a krovinami, ktoré by bolo treba spriechodniť. To je značná komplikácia. Detekcia jediného kilometra štvorcového môže trvať týždne, rovnako tak potom aj odmínovanie.“
Dajú sa takéto lesy normálne využívať?
„V minulosti sme videli, že buldozér tlačil pred sebou zeminu s koreňmi spolu s nevybuchnutými delostreleckými granátmi a nič sa nestalo. Ak by však prišlo ku kontaktu a o radlicu by sa oprela čelná časť projektilu, mohlo prísť k výbuchu. Môže sa to stať hoci aj pri kopaní krompáčom. Oheň je ďalšia z možností, ako sme videli včera. Bohužiaľ, môže sa to stať kedykoľvek zase.“
Je v poriadku, že tieto lesy vracia štát pôvodným majiteľom?
„Možno sa to niekomu nebude páčiť, ale mala by to byť štátna správa, teda v tomto prípade ministerstvo, ktorá by sa mala pri odovzdávaní postarať o to, aby tie pozemky boli čisté. Druhou možnosťou je položiť to na plecia vlastníkom, ale neviem prečo by po vrátení majetku, ktorý im bol dlhodobo a z ich pohľadu neoprávnene odňatý, mali práve oni znášať náklady na jeho odmínovanie.“
Časť Javoriny odmínovali do 20 centimetrov. Stačilo to?
„Keďže tam munícia vybuchla kvôli ohňu, nemyslím si, že bolo dodržaných tých 20 centimetrov. Ak to ale bolo dodržané, tak 20 centimetrov môže teda byť málo. Pri mechanickom odstraňovaní napríklad pňa môžeme s radlicou či krompáčom preniknúť do väčšej hĺbky a spôsobiť si nepríjemnosť.
Vybuchla by pri ohni aj munícia hlbšie uložená v zemi?
„Ak by bola munícia napríklad pol metra v zemi, oheň by už asi výbuch nespôsobil, ale stanoviť pevnú hranicu do akej hĺbky je to ešte nebezpečné si netrúfam. Môže to byť aj dvadsať centimetrov. Ak má však pán minister pravdu a bolo to napríklad v hĺbke 20,1 cm, tak je jasné, že 20 centimetrov nie je dosť.“
Koľko stoja moderné prístroje?
„Magnetometer so senzormi stojí desiatky tisíc, aj do stotisíc eur. Na takýto veľký priestor by bolo treba zostaviť viacero skupín s viacerými magnetometrami a ich prácu koordinovať.“

Beata
Balogová
