IHĽANY. Obec Ihľany mala súhlas na spaľovanie odpadu od Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Kežmarku.
Minister obrany Ľubomír Galko po výbuchu delostreleckého granátu, ktorý v utorok explodoval pri spaľovaní odpadu z ťažby dreva a zranil dve lesné robotníčky, hovoril, že obce v okolí bývalého vojenského priestoru Javorina upozorňovali, že sa tam nič spaľovať nesmie a je tam špeciálny režim.
„Nie som si vedomý, že sme takéto upozornenie či usmernenie dostali,“ reagoval starosta obce Ján Turek. Obec od roku 1997 hospodári takmer na 590 hektároch lesa, ktoré jej štát v roku 1952 zhabal.
Do roku 2008 podľa Turka vydávalo povolenie na pálenie ministerstvo obrany. „Keby v lesoch platil špeciálny režim, asi by sme ho nedostali. Rezort tvrdil, že územie pyrotechnicky sanovali. Navyše oheň kládli robotníci na lesnej ceste, ktorú desaťročia brázdia lesné traktory.“ Na Javorine armáda pyrotechnicky sanovala len osem z 32–tisíc hektárov.
Ministerstvo obrany do uzávierky neodpovedalo na otázky SME o režime, ktorý platil pre obce v okolí Javoriny.
Spaľovala aj štátna firma
Odpad, ktorý vzniká pri ťažbe, spaľujú aj ďalší vlastníci, ktorým štát vrátil lesy. „Využívame väčšinou metódu ukladania odpadu do pásov alebo štiepkovanie. V krajných prípadoch zvykneme aj my spaľovať odpad so súhlasom hasičov. Nestalo sa, že by žiadosti nevyhoveli,“ povedal riaditeľ Lesov mesta Levoča Ján Tancár.
Levočské mestské lesy majú 3900 hektárov v bývalom vojenskom obvode. Mesto sa o majetok súdilo s ministerstvom obrany takmer sedem rokov. Za ten čas z nich štátny podnik Vojenské lesy a majetky vyťažil veľkú časť.
„Odpad spaľovala aj štátna firma, ktorá naše lesy spravovala. Doteraz sa nič podobné u nás ako v Ihľanoch nestalo. Nevidím dôvod, prečo by sme mali byť znovu obmedzovaní. My v lesoch nepálime ohne ako Indiáni, ale v nich hospodárime,“ hovorí riaditeľ.
Hasiči informácie nemajú
Okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Kežmarku Eduard Kolodzej potvrdil, že obci Ihľany súhlas na spálenie odpadu vydali: „Keď žiadateľ splní zákonom predpísané podmienky, nemôžeme povolenie nevydať.“ Okresné riaditeľstvo nemá informáciu, že ide o rizikové územie. „Keby sme ho mali, určite by sme žiadosti nevyhoveli.“
Hovorí, že do konca roku 2010, keď vojenský obvod zanikol, o žiadostiach rozhodoval rezort obrany. „Bez problémov vydával povolenie na spaľovanie odpadu.“
Lesy Galko sprístupnil
„Tešili sme sa na okamih, že vrátime lesy na normálne využitie. To, čo sa stalo, je tragédia, ale som presvedčená, že naše zložky urobia všetko, aby lesy boli prístupné a zároveň bezpečné,“ hovorila v stredu premiérka Iveta Radičová potom, čo vláda prijala zákon o vojenských obvodoch. Do vojenských lesov privedie turistov i športovcov bez povoleniek, ďalej tam platí zákaz kladenia ohňov.
Ministerstvo obrany osadí a vyznačí nebezpečné územia, kde bude ďalej zakázaný vstup. V prípade nerešpektovania zákona umožňuje pokutu až dvetisíc eur.

Beata
Balogová
